Rozwód czy separacja?

0
1429
Decyzja o rozstaniu jest zawsze trudna. Często budzi wiele emocji, a one jak wiadomo są najgorszymi doradcami. Rozwód to najbardziej radykalne rozwiązanie. Łagodniejszą opcją jest separacja. Czym się od siebie różnią?

Podobieństwa
Separacja oraz rozwód następują przez orzeczenie sądu. Oba te rozwiązania powodują ustanie wspólnoty majątkowej pomiędzy małżonkami oraz wymagają ustalenia opieki nad dziećmi. W dalszym planie oznacza to również ustalenie prawa do alimentów, widzeń z dziećmi oraz ewentualnego ograniczenia władzy rodzicielskiej dla jednego z rodziców. Jeżeli obie strony nie wnioskują o separację, to tak jak w przypadku rozwodu, sąd zobowiązany jest orzec o winie jednego z małżonków. Separacja oznacza, że zejście się małżonków nie jest w pełni wykluczone. Niejednokrotnie, po np. odbyciu terapii rodzinnej lub dla par, niedoszli rozwodnicy schodzą się i żyją ze sobą jak przed separacją.

Różnice
Separacja nie jest równoznaczna z rozwodem. Może być do niego pierwszym krokiem, ale wcale nie musi. Rozwody Kraków są ostateczne. Jeżeli sąd orzeknie o rozwodzie to małżeństwo jest rozwiązane. Separacja może być zniesiona (również odpowiednim orzeczeniem sądu). W takim wypadku, zniesione są także jej skutki. W czasie separacji nie można zawrzeć następnego małżeństwa, ani wrócić do swojego nazwiska rodowego. Warto też pamiętać, że osoby w separacji zobowiązane są do udzielania sobie wzajemnej pomocy, tak jak ma to miejsce w trwającym małżeństwie. Oczywiście, pomoc jest obowiązkowa tylko w stanach, gdy wymagają tego względy słuszności. W przypadku rozwodu – rozwodnicy stają się dla siebie praktycznie obcymi ludźmi. Są od siebie niezależni. Wyjątkiem jest ewentualne płacenie alimentów przez małżonka z którego winy doszło do rozpadu pożycia. W przypadku rozwodu – alimenty płaci się do pięciu lat po orzeczeniu sądu. Dla separacji nie ma takiego ograniczenia. Ważne jest również to, że w przypadku wnoszenia o separację nie ma potrzeby udowadniania tego, że rozpad pożycia jest trwały.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię