Sposoby karmienia dziecka i niezbędne dodatki

0
666
Photo by Hollie Santos on Unsplash

Karmienie piersią – naturalny sposób żywienia noworodków i niemowlaków

Najbardziej powszechna metoda karmienia dziecka wpływa pozytywnie na rozwój dziecka już od pierwszych dni narodzin i wzmacnia jego odporność. Mleko matki posiada szereg bogatych w składniki odżywcze minerałów i tłuszczy. Od witamin A, E po żelazo czy aminokwasy. Ze względu na naturalność tej metody nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt poza biustonoszem do karmienia. Wkładki laktacyjne jednorazowe lub wielokrotnego użytku są nieodłącznym elementem wspomagającym młode mamy podczas karmienia. Umieszczone w miseczkach biustonosza pochłaniają nadwyżkę pokarmu między cyklami karmienia. Miękka powierzchnia wkładek działa również kojąco na nabrzmiałe i spękane sutki.

Nadmiar mleka powinien być regularne ściągany aby pozyskać dodatkowe butelkę pokarmu i ulżyć zmęczonym piersiom. Pozyskane mleko może być użyte podczas późniejszego karmienia. Gdy nie chcemy robić tego ręcznie, wiele osób wspomaga się ręcznymi laktatorami (proces odsysania może trwać dłużej) lub elektrycznymi (cięższymi ale szybszymi w działaniu).  Warto zaczekać z zakupem do momentu aż organizm nie zacznie produkować mleka. Nie zawsze ilość wytwarzanego pokarmu zmusza do sięgnięcia po takie rozwiązanie. Gdy nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy, możemy zwrócić się do szpitala, który posiada laktatory na wynajem.

Karmienie butelką

Zbyt mała ilość pokarmu zmusza mamy do karmienia maleństwa przy użyciu butelki. Trzeba pamiętać, że jedna nie wystarczy nam podczas całego okresu karmienia. Ze względów higienicznych zaleca się posiadanie większej ilości, dzięki czemu oszczędzamy czas dbając jednocześnie o zdrowie maleństwa. Wybór samej butelki nie jest łatwą sprawą. Każda jest inna i posiada nie tylko różne kształty czy wzory ale także skład surowcowy.

Czynniki, które mają wpływ na wybór idealnej butelki to:

  • MATERIAŁ: Szkło jest cięższe i łatwiejsze w czyszczeniu. Jego gładka struktura nie powoduje przylegania się resztek pokarmu w zagłębieniach. Niestety szkło łatwo uszkodzić czy stłuc. Z kolei plastikowe butelki po długim okresie użytkowania tracą swoja przejrzystość.
  • POJEMNOŚĆ BUTELKI: Stopniowy wzrost dziecka podczas pierwszych lat życia ciągnie za sobą konieczność dostarczania coraz większej ilości pokarmu. Warto jest zatem kupić od razu butelkę o standardowej pojemności, żeby zaoszczędzić czas i pieniądze.
  • KSZTAŁT: Standardowe modele butelek posiadają cylindryczny kształt, które w przeciwieństwie do trójkątnych nie ulegają tak często uszkodzeniom gdy upadną na podłogę. Walcowate odpowiedniki po prostu potoczą się bez problemu po równej powierzchni. Połykanie powietrza w trakcie jedzenia może powodować u noworodka wzdęcia, gazy oraz kolkę. Do skutecznych rozwiązań ułatwiających karmienie najmłodszych należą butelki wygięte pod kątem 30°. Ich kształt powoduje, że pokarm przepływa swobodnie, a maluch połyka mniej pęcherzyków powietrza. Niestety minusem jest utrudnione mieszanie podczas przygotowywania posiłku. Dostępne są również modele specjalnie przystosowane dla kształtu dłoni dziecka aby ćwiczyć umiejętność chwytania przedmiotów.

Ważne jest odpowiednie czyszczenie i sterylizacja butelek po każdym karmieniu najlepiej specjalną szczoteczką przeznaczonych do takich rzeczy. Szeroka gama modeli dostępnych na rynku zaskakuje możliwościami. Niektóre posiadają ciekawe opcje jak na przykład:

  • Skalę temperatury, która umieszczona na powierzchni butelki wskazuje aktualną temperaturę płynu. Dzięki temu wiemy czy mleko jest za zimne czy za gorące.
  • Zdejmowane uchwyty pozwalające dziecku samodzielnie trzymać butelkę.
  • Odkręcany spód, który ułatwia czyszczenie butelki.
  • Samosterylizująca się butelkę przeznaczoną do mikrofalówek (idealnie sprawdza się w podróży).
  • Antykolkowa butelką posiadająca system odpowietrzający w postaci specjalnej zatyczki czy podstawy minimalizującą ilość powietrza w pokarmie.

Idealny smoczek

Prawidłowy przepływ mleka to jedna kropla na sekundę. Materiał, z którego zrobione są smoczki to zazwyczaj guma lub lateks. W przypadku lateksu trzeba upewnić się czy dziecko nie ma alergii na ten materiał.  Smoczki przypominają kształtem kobiecą pierś, aby w jak najbardziej naturalny sposób przybliżyć dziecku cały proces karmienia butelką. Sklep dla dzieci posiada nie tylko standardowe modele ale też takie dopasowane do upodobań rodziców. Ciekawym przykładem jest smoczek świecący w ciemności, który z pewnością łatwiej znaleźć gdy wypadnie maluchowi z buzi i zagubi się gdzieś w ciemnym pomieszczeniu. Niestety często niektóre smoczki posiadają silny zapach przez co może zniechęcać niektóre dzieci do siebie. Przydatność użytkowania większości smoczków to około 1 miesiąc , w tym okresie staje się bardziej miękki i mnie efektywny. Przezroczyste odpowiedniki są bardziej odporne na proces sterylizacji  i spokojnie można je wymieniać co 3 miesiące. Niektóre dzieci wolą jeden typ od drugiego. Najlepszym rozwiązaniem jest spróbowanie dwóch różnych smoczków i sprawdzeniu, które bardziej przypadło do gustu naszemu maluchowi.

Drugą ważną sprawą jest odpowiedni przepływ mleka przez smoczek. Od momentu urodzenia do pierwszych sześciu miesięcy dziecku powinno podawać się pokarm przez smoczek z jednym małym otworem. Zapobiega to wystąpieniu kolek czy wzdęć a także chroni dziecko przed zachłyśnięciem. Po upływie pół roku od narodzin spokojnie możemy sięgnąć po smoczki z różną szybkością przepływu. Na przykład smoczek z trzema otworami może być stosowany do karmienia jednocześnie mlekiem, zupa czy kaszką.

Różnorodność dostępnych kształtów jest ogromna. Od okrągłych o tak zwanym anatomicznym kształcie po takich z górą przypominającą owoc wiśni gdzie zwężenie przy tarczy smoczka zmniejsza ilość pochłanianego powietrza.

Podsumowując, możliwości jest mnóstwo. Wybór zależy od rodziców, którzy powinni brać pod uwagę nie tylko swoje uwagi ale też upodobania ich dziecka. Warto wypróbować kilka modeli (oczywiście dopasowanych do wieku) z różnych firm i dopiero wtedy zdecydować, które są najlepsze dla malucha.

Podgrzewacz do butelki

Dodatek do butelki w formie podgrzewacza jest stosunkowo nowym produktem na polskim rynku. Świetnie sprawdza się gdy chcemy podać maluchowi mleko o idealnej pokojowej temperaturze. Metoda ręcznego podgrzewania pokarmu w kąpieli wodnej i sprawdzanie temperatury przy użyciu nadgarstka nie zawsze się sprawdza, dlatego specjalnie zaprojektowane podgrzewacze są w stanie precyzyjnie podgrzać pokarm do temperatury jaka jest najlepsza dla jego zdrowia. Jak głosi przysłowie: „potrzeba matką wynalazku”, dlatego też dostępne są modele z elektrycznym podgrzewaczem do auta, który można podłączyć do odpowiedniego wejścia w samochodzie. Zazwyczaj system takiego podgrzewacza posiada wbudowany alarm sygnalizujący osiągnięcie wymaganej temperatury. Na uwagę zasługują również takie, które mają funkcję sterylizującą i podgrzewającą w jednym. Z kolei inne mogą być wykorzystane jako podgrzewacz nie tylko do mleka ale i do słoiczków z jedzeniem gdy dziecko jest starsze. Praktyczność zastosowania i niezwykła mobilność takiego rozwiązania jest niewątpliwie dużym plusem. Trzeba pamiętać o dopasowaniu odpowiedniej butelki do podgrzewacza. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór zestawu, który posiada wszystko co trzeba w jednym pudełku.

Sterylizator do butelek

Sterylizacja butelek i smoczków dla niemowląt jest szczególnie zalecana przez około pierwsze 4 miesiące życia. Oczywiście gdy rodzice sobie tego życzą, mogą sterylizować akcesoria do karmienia o wiele dłużej.  Cały proces polega na dokładnym wyczyszczeniu przedmiotu w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń. Bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości całkowicie rozmontować butelkę dla niemowląt przed czyszczeniem, dzięki czemu dbamy o prawidłowe oczyszczenie i zapobiegamy rozprzestrzenianiu się zarazków.

Dostępne są trzy sposoby sterylizacji:

  • sterylizacja cieplna: polega na zanurzeniu butelki i jej pierścienia we wrzącej wodzie przez 20 minut (10 minut na smoczek, aby zapobiec odkształceniu),
  • użycie sterylizatora: dostępne na rynku sterylizatory działają albo na parę albo przy użyciu domowej mikrofalówki, do której wkłada się urządzenie z butelkami wcześniej umieszczonymi we wnętrzu takiego sterylizatora.
  • dezynfekcja na zimno: polega na użyciu specjalnych tabletek zawierających substancje niszczące bakterie. Butelkę i smoczek moczy się w naczyniu z wodą przez około pół godziny. Zdarza się, że środki chemiczne mogą pozostawić nieprzyjemny zapach.

Poduszka pielęgniarska do karmienia

Kiedy nadchodzi pora karmienia dobrze jest zapewnić dziecku wygodną oraz odpowiednie stabilną pozycję. Idealnym rozwiązaniem jest poduszka do karmienia często dostępna w kształcie rogala. Nie tylko zapewnia odpowiednią pozycje maluszkowi ale może pomóc mamie w spaniu i zrelaksowaniu się we wczesnych miesiącach ciąży. Niektóre modele mogą być odwrócone i spełniać role siedziska (dla stabilizacji pozycji konieczne jest zastosowanie szelek) lub swego rodzaju poduszkowego krzesełka dla dzieci.

Krzesełko i poduszka do karmienia

Jeden z najbardziej popularnych mebli dla dzieci pomagającego w karmieniu malucha. Większość modeli wykonana jest z naturalnego drewna lub tworzywa sztucznego.
Klasyczne drewniane krzesło posiada wodoszczelną poduszkę i może być używane, gdy dziecko potrafi już siadać, mniej więcej około 8 miesięcy. Inne modele regulują znacznie więcej wysokości i nachylenia i mają wbudowaną na stałe miękką poduszkę na krzesło, która pomieści dziecko w wieku około 4-5 miesięcy. Wysokie krzesło może być uciążliwe, dlatego modele składane są zazwyczaj bardziej praktyczne w użyciu. Łatwo można przekształcić je w fotel dla mniejszego dziecka a później w wysoki odpowiednik dla starszaka. Są one zazwyczaj dostępne w plastiku i drewnie.

Dodatkowo niektóre krzesła są wyposażone w kółka z blokadą, które pozwalają maluchowi na poruszanie się po domu. Niektóre mają wyjmowaną tacę, jeśli chcemy zjeść posiłek z dzieckiem przy rodzinnym stole. Siedzisko w większości modeli jest wyjmowane i można je prać oddzielnie w pralce. Najważniejsze jest jednak, aby  podczas wyboru krzesełka do karmienia nie zatracić się w dodatkowych funkcjach i gadżetach.  Przede wszystkim dziecko powinno czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Śliniak dla dziecka

Nieodłącznym elementem karmienia każdego dziecka śliniak. Chroni nie tylko ubranie maleństwa przed zabrudzeniami, śliną czy resztkami jedzenia ale także pełni role  miękkiego ręcznika do wycierania buzi dziecka. Jeden śliniak z pewnością nie starczy na cały dzień. Bardzo łatwo go zabrudzić więc warto mieć kilka sztuk na wymianę. Zazwyczaj do produkcji wykorzystywana jest naturalna bawełna z dodatkiem wodoodpornego materiału, który chroni przed mokrymi plamami i pomaga utrzymać dziecięce ubranko w czystości.

Śliniaki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach a większość z nich zapinanych jest na rzepy. Dzięki temu łatwo i skutecznie utrzymują się na szyi dziecka a w praniu łatwo je ze sobą spiąć. Klasyczny śliniak może mieć prostokątny lub okrągły kształt.

Z kolei większe posiadają rękawy, które pełnią rolę fartucha. Obejmują całe ciało malucha i przydają się podczas zabaw, w których używa się środków brudzących.

Śliniak na szelkach lub taki, który zakładany jest podobnie jak sweter, pozwala na dobrą ochronę szyi dziecka i nie pozwala by płyny przechodziły pod nim. Ważne jest by nie zmuszać malucha do noszenia wspomnianego typu, zwłaszcza kiedy jest głodne.

Istnieje również pół sztywny śliniaczek, który jest łatwy do czyszczenia i może być stosowany do półpłynnych posiłków, ale niekoniecznie jest wygodny dla dziecka.

Oprócz szerokiego wyboru kolorów i wzorów śliniaków, produkowane są takie, które mogą działać jak gryzak dla dzieci ząbkujących lub z bólem dziąseł. Gumowa część u dołu pozwala maluchowi bezpiecznie gryźć przedmiot. Niektóre z tych śliniaków mają nawet zabawne dźwięki, które rozśmieszają dziecko.

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

 

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię