Kiedy warto skonsultować dziecko z dietetykiem?

0
530

Każdy rodzic zwykle przykłada wiele czasu oraz wiele uwagi temu, jak odżywia się jego pociecha. Niemniej jednak we wczesnych latach to właśnie rodzice są odpowiedzialni za zbilansowanie diety swojego malucha. Dzieci jednak mają wiele oporów przed zdrowym jedzeniem, więc bardzo często rodzice ulegają ich zachciankom kupując słodkie lub słone przekąski i inne „dodatki”, które doprowadzają dziecko do gwałtowanego przyrostu wagi. Wobec tego warto wiedzieć, kiedy skonsultować dziecko z dietetykiem?

Niepohamowane napady jedzenia? Czas na konsultację z dietetykiem!

Często zdarza się, że rodzice nie mogą zapanować nad apetytem swojej pociechy. Mimo tego, że pociechy dostają posiłki o regularnych porach, to jednak w dalszym ciągu są one skłonne do podjadania i mają niepohamowany apetyt na słodkości. Nie da się ukryć, że zwykle takie sytuacje spowodowane są tym, że rodzice w żaden sposób nie ograniczali maluchom dostępu do przekąsek i innych produktów, które zawierały ogromne ilości cukru. Wówczas jak łatwo można się domyślić, cukier jest substancją silnie uzależniającą, która niekorzystnie wpływa nie tylko na rozwój dziecka, ale także i na rozwój próchnicy, która jest niebezpieczną chorobą zębów. Wówczas warto zdecydować się na podjęcie konkretnych kroków. Konsultacja dietetyczna może w porę skłonić dziecko do zmiany nawyków żywieniowych i pomóc rodzicom we wprowadzeniu zdrowej i zbilansowanej diety dla malucha. Z pewnością będzie to dość długa droga, a dziecko będzie potrzebowało czasu do tego, by zaadoptować się do nowej sytuacji, jednak z pewnością taka zmiana przyniesie wiele korzyści dla jego zdrowia oraz samopoczucia. Co jednak najważniejsze, pomoże to w kontrolowaniu wagi i będzie częścią profilaktyki otyłości.

Nagły przyrost wagi u dziecka? Dietetyk pomoże

Zdarza się tak, że mimo iż rodzice doskonale planują posiłki dziecka, a także dbają o to, by były one maksymalnie zbilansowane, w dalszym ciągu niezwykle ciężko jest kontrolować wagę pociechy.  Dziecko mimo tego iż nie je dużo, a także nie przepada za słodkościami, które chętnie zastępuje owocami, dalej przybiera na wadze. Rodzice zwykle starają się w tym momencie jeszcze bardziej ograniczyć posiłki spożywane przez malucha, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w tym momencie konieczna będzie konsultacja dietetyczna. Okazuje się, że podłożem dla którego dziecko przybiera na wadze, wcale nie musi być jakość posiłków czy ich ilość. Dzieci w okresie rozwoju zwykle mają niezwykle szybką przemianę materii, a co za tym idzie potrzebują większej ilości posiłków. Niemniej jednak kiedy dziecko mimo aktywnego trybu życia, a także zdrowej diety, w dalszym ciągu przybiera na wadze, wówczas dietetyk pomoże zdiagnozować gdzie leży źródło problemu. Często bowiem zdarza się tak, że nadmierny przyrost wagi, bez wyraźnego powodu, może być spowodowany rozwijającą się chorobą lub innymi problemami. Wówczas wizyta u dietetyka pomoże ewentualne dolegliwości zdiagnozować.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię