Sprawdź, co może być przyczyną wypadania włosów

0
1062

Wypadanie włosów to jedno z przykrych i nieestetycznych schorzeń, z którym boryka się coraz więcej osób. Problem dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również i kobiet. Przyczyny przerzedzania się włosów mogą być różne, ale najczęściej źródłem problemów są zmiany hormonalne, stosowanie niektórych leków, nieprawidłowa pielęgnacja włosów, niewłaściwe odżywianie się czy też uwarunkowania genetyczne. Okazuje się, że nawet infekcje i choroby ogólnoustrojowe mogą nasilić wypadanie włosów. Najważniejsze jest jak najszybsze rozpoznanie pierwotnej przyczyny łysienia, aby móc w porę zainterweniować. Dlatego też warto udać się do specjalisty z ową dolegliwością, czyli do trychologa.

Co może być przyczyną wypadających włosów?

Przyczyny wypadania włosów są zróżnicowane i tak naprawdę niezbędne jest wykonanie badań, na podstawie których trycholog może postawić prawidłową diagnozę. Dopiero wówczas można dobrać indywidualną terapię. – mówi ekspert z centrum leczenia wypadania włosów i łysienia drtrycholog.pl

Głównymi czynnikami mającymi wpływ na wypadanie włosów są:

 Nieprawidłowa pielęgnacja

Upinanie ciasno włosów sprawia, że skóra głowy zostaje nadwyrężona, co z kolei przyczynia się do zanikania mieszków włosowych.

Z kolei tapirowanie oraz używanie spinek i gumek z metalowymi dodatkami powoduje mechaniczne uszkodzenia włosa. Podobnie jest w przypadku rozczesywania włosów na siłę.

Częste farbowanie włosów za pomocą silnych środków chemicznych oraz trwała ondulacja doprowadzają do osłabienia struktury włosów, co wiąże się z ich szybszym wypadaniem. Pamiętajmy, że każdy z nas ma inny rodzaj włosów, więc należy stosować kosmetyki przeznaczone do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli ktoś ma włosy suche, to nie może stosować szamponu do włosów przetłuszczających się.

Na kondycję włosów niekorzystnie wpływa także wysoka temperatura, a więc suszenie włosów, prostowanie ich czy też stosowanie lokówek nie jest obojętne dla włosów, które tak naprawdę są niezwykle delikatne.

Nieprawidłowa dieta, toksyny

Jeśli procesy detoksykacyjne naszego organizmu zostają zakłócone, to toksyny zaczynają się kumulować i siać spustoszenie niemal w całym naszym organizmie. Złe samopoczucie i liczne dolegliwości zdrowotne, a także wypadanie włosów mogą świadczyć o tym, że nasz organizm nie daje sobie już rady z toksynami, które obecnie otaczają nas praktycznie zewsząd. Najniebezpieczniejszymi toksynami są metale typu rtęć, arsen oraz tal, które po dostaniu się do naszego organizmu, przyczyniają się do wypadania włosów już w ciągu dwóch tygodni. Pamiętajmy, że ponowne odrastanie włosów następuje dopiero po siedmiu czy też ośmiu tygodniach. Jednak w przypadku schorzeń skóry głowy pojawienie się nowych włosków może zostać wstrzymane całkowicie.

Palenie papierosów to jedna z największych trucizn, która przyczynia się nie tylko do wypadania włosów. Dym tytoniowy niszczy włosy od wewnątrz i od zewnątrz. Włosy palaczy staja się matowe i wypadają.

Niedobory witamin i soli mineralnych również mogą doprowadzić do wzmożonego wypadania włosów, a do tego pojawia się także szereg innych dolegliwości. Żywność wysoko przetworzona jest uboga w substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Stres, leki, choroby, chemioterapia

Permanentny stres jest zabójcą dla naszych włosów. Pod wpływem silnych przeżyć może dojść nawet do całkowitego wyłysienia. Stres osłabia nadnercza, które produkują zbyt dużą ilość androgenów, czyli hormonów zaburzających prawidłowe funkcjonowanie cebulek włosowych.

Okazuje się, że leki cystostatyczne, przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe oraz immunopresyjne mogą przyczynić się do łysienia. Niekorzystnie na odrost włosów wpływają też leki stosowane w chorobach serca oraz środki antykoncepcyjne.

Chemioterapia wiąże się wypadaniem włosów, ale ilość ta zależy od wrażliwości organizmu na substancje toksyczne. Bardzo dużo zależy od zastosowanej metody.

Choroby tarczycy, toczeń rumieniowaty, grzybica, choroby psychiczne oraz ciąża i menopauza również mają wpływ na wypadanie włosów. Gwałtowne zmiany hormonalne osłabiają włosy, a stany zapalne uniemożliwiają ich wzrost.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię