Studia przyszłości – elektromechanika?

0
1063

Elektromechanika? A co to w ogóle jest? Wyobrazić sobie trudno, ale taki właśnie zawód najczęściej wybierają ci, którzy lubią samochody, oraz wszystko, co jest związane z ruchem lub zjawiskami za pomocą energii elektrycznej.

Zepsuło się żelazko, pralka, nie odpala samochód, to już wiadomo, kto się zajmie naprawą takich urządzeń, tak to właśnie elektromechanik. Jego żywioły to auta, sprzęt gospodarstwa domowego, oraz elektryczne przyrządy pomiarowe. Bardzo ważny zawód, na pewno nie jest on popularny, aczkolwiek, rzadko się o nim słyszy w takim sformułowaniu.

Często jak coś się zepsuje w domu z przyrządów elektrycznych, żona „gnębi męża”, żeby to naprawił, nie mając pojęcia, że są od tego specjaliści, lub chcąc zaoszczędzić pieniądze, w zamian za zdrowie wybranka, ponieważ „zabawa” z przyrządami elektrycznymi wymaga specjalnych umiejętności, które posiadają właśnie elektromechanicy.

Są dwa sposoby zostać specjalistą od elektro przyrządów – interesować się tym od dziecka, lub pójść się szkolić do specjalnej placówki edukacyjnej. W Polsce, raczej nie znalazło się uczelni wyższych z ofertą elektromechanika, jednak na wschodzie jest to zawód, który można dostać w szkołach ponadgimnazjalnych i dalej na studiach inżynierskich, nawet jest dosyć spore rozgałęzienie tej profesji, np.: elektromechanika górska, czy elektromechanika na statku. To naprawdę prestiżowe miejsca pracy, które są cenione, zarówno materialnie, jak i statusowo.

Czy to jest zawód przyszłości? Od części tak, a kieruje tym progres techniczny, który jak się nie kręć powiązany jest w większym, czy w mniejszym stopniu z elektromechaniką. A to jest związane z tym, że (tutaj trochę naukowej poezji) wszechstronnym narzędziem pracy takiego speca są silniki prądu stałego. Głównym zadaniem tego mechanizmu jest konwersja energii elektrycznej w energię mechaniczną. Przeważnie, ten typ maszyn jest powszechnie używany przy wykonywaniu prac związanych z ciągłą regulacją prędkości napędu. Wadą tego mechanizmu jest tylko to, że dla prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest energia prądu stałego. W warunkach operacyjnych w wielu sytuacjach niezbędne jest odbieranie energii mechanicznej z energii prądu przemiennego. W tym wypadku zastosowuje się silniki prądu przemiennego.

Warto zauważyć, że tego typu urządzenia stopniowo zastępują silniki prądu stałego w związku z widocznymi zaletami: niezawodność w eksploatacji, łatwość w produkcji i niski koszt.

Jednak należy wziąć pod uwagę, że przyszły elektromechanik musi nie tylko nauczyć się tych rodzajów silników elektrycznych, ale także przede wszystkim zdobyć wiedzę o swojej specjalizacji dla udanej pracy.

Trzeba przyznać, że ten krótki opis tego stanowiska w sposób dosyć naukowy przedstawił, z czym się pora taki fachowiec, a dalej i głębiej wraz z postępem ten zawód będzie tylko nabierał obrotów. Więc warto się zastanowić, co wybrać po gimnazjum, czy po studiach, iść w „utopijne” studia stosunków międzynarodowych, czy wybrać konkretny zawód, który zadowoli nie tylko żonę (lub męża).

DP
Wsparcie merytoryczne: Velcom – dystrybutor elementów elektronicznych.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię