Jak działa tabletka dzień po?
Niektórzy błędnie twierdzą, iż tabletka dzień po jest środkiem wczesnoporonnym. Warto wiedzieć, że antykoncepcja awaryjna nie prowadzi do poronienia. W przypadku EllaOne substancja aktywna octan uluprystalu ma za zadanie zahamować owulację. Składnik tabletki wpływa również na endometrium w sposób, który utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Tabletkę EllaOne można zażyć do 120 godzin po odbyciu stosunku seksualnego. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej zastosuje się antykoncepcję awaryjną, tym jej skuteczność jest większa. Tabletki EllaOne największą skuteczność wykazują w przypadku zażycia do 24 godzin po odbyciu stosunku seksualnego.
Drugi dostępny środek antykoncepcji awaryjnej na polskim rynku to Escapelle. Substancja aktywna w tym przypadku to lewonorgestrel. Można przyjąć ją do 72 godzin po odbyciu stosunku seksualnego, ale największą skuteczność wykazuje, jeśli przyjmie się ją w ciągu 24 godzin od zbliżenia. Escpaelle powodują zmiany w endometrium, dzięki czemu zarodek nie może się zagnieździć. Tabletka zmienia również strukturę śluzu, co sprawia, że staje się on bardziej lepki utrudniając plemnikom poruszanie się.
Tabletkę dzień po warto zastosować wówczas, gdy środki antykoncepcyjne zostały przyjęte nieprawidłowo lub gdy zabezpieczenie zostało uszkodzone. Pęknięcie prezerwatywy, pominięcie kilku tabletek antykoncepcyjnych, współżycie w czasie dni płodnych bez zabezpieczenia czy stosunek przerywany to niektóre sytuacje, w których warto sięgnąć po tabletkę dzień po.
Antykoncepcja awaryjna nie jest niebezpieczna dla zdrowia i życia kobiety, trzeba jednak pamiętać, że po zażyciu tabletki dzień po mogą wystąpić skutki uboczne. Mowa tutaj o nudnościach, bólach głowy oraz brzucha, a także plamieniach. Przed zażyciem tabletki dzień po warto zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania środka.
Tabletka dzień po – tylko na receptę
Od kilku lat tabletkę dzień po można zakupić tylko po uprzednim okazaniu recepty. Taką receptę może wypisać każdy lekarz, a nie tylko ginekolog. Jeśli kobieta nie otrzyma recepty na antykoncepcję awaryjną, a lekarz nie poda odpowiedniego uzasadnienia swojej decyzji, można skierować skargę do rzecznika praw pacjenta. Receptę na tabletkę dzień po można uzyskać podczas wizyty w gabinecie, ale można również postarać się o e receptę. Wystarczy wejść na stronę, która umożliwia otrzymywanie recept i sprawdzić, czy na liście dostępnych leków są środki antykoncepcji awaryjnej. Wystarczy podać kilka podstawowych danych odnośnie zdrowia, a lekarz na podstawie wywiadu ocenia, czy nie istnieją przeciwwskazania do wydania recepty. Jeśli wszystko jest w porządku, kobieta otrzymuje kod, który może zrealizować w aptece i otrzymać tabletkę dzień po. E recepta to bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawia, że każda kobieta niezależnie od miejsca zamieszkania czy trybu życia ma szansę na to, aby w przypadku wystąpienia takiej konieczności uchronić się przed niechcianą ciążą.
Nie każda kobieta może przyjąć tabletkę dzień po. Wśród przeciwwskazań warto wymienić ciążę, ryzyko ciąży pozamacicznej, astmę oskrzelową, karmienie piersią. Stosowanie niektórych leków, nietolerancja laktozy oraz zaburzenia wchłaniania to kolejne przeciwwskazania do przyjęcia środków antykoncepcji awaryjnej.
Chociaż tabletka dzień po jest dobrym rozwiązaniem na uchronienie się przed niechcianą ciążą, jej skuteczność może być obniżona. Otyłość, płodność partnerów czy faza cyklu miesiączkowego to niektóre czynniki wpływające na skuteczność działania antykoncepcji awaryjnej. Warto wiedzieć, że tabletki dzień po nie mają negatywnego wpływu na płodność. Po zażyciu tabletki należy również pamiętać, że nawet kilkudniowe opóźnienie okresu jest normalne i nie należy się tym przejmować. Jeśli jednak okres spóźnia się więcej niż 7 dni, a dodatkowo kobieta odczuwa bóle podbrzusza i nudności, mogło dojść do zapłodnienia. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okaże się wizyta u lekarza i badanie ginekologiczne, które pozwoli potwierdzić lub wykluczyć ciążę.
Tabletka dzień po – recepta online
Tabletka dzień po to często jedyne wyjście, które pozwala na uniemożliwienie zapłodnienia. Warto pamiętać, że antykoncepcja awaryjna nie jest środkiem wczesnoporonnym. Zadaniem tabletek jest zmiana endometrium oraz struktury śluzu, co uniemożliwia plemnikom zagnieżdżenie się oraz poruszanie się. W Polsce dostępne są dwa środki, czyli EllaOne oraz Escapelle. Środki te są bardzo skuteczne, tabletkę dzień po należy przyjąć jak najszybciej po odbyciu stosunku seksualnego. Tabletki te dostępne są jedynie na receptę. Taką receptę może wypisać każdy lekarz, istnieje także możliwość otrzymania e recepty. Przed przyjęciem tabletki warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, a także przygotować się na ewentualne skutki uboczne, takie jak nudności, bóle głowy i brzucha oraz wymioty. Tabletki tego rodzaju nie powodują problemów związanych z płodnością, są skuteczne, ale na co dzień warto pamiętać o prawidłowym stosowaniu skutecznych metod antykoncepcji.