U ZŁOTEGO ŹRÓDŁA to wybór czternastu najpiękniejszych polskich baśni. To kolejna ważna książka, która powinna znaleźć się na półce naszego dziecka. Wśród autorów Józef Ignacy Kraszewski, Hanna Januszewska, Maria Kruger, Wanda Dobaczewska, Kornelia Dobkiewiczowa, Maria Kędzierzyna i Gustaw Morcinek. Same gwiazdy! Baśnie napisane są piękną, literacką polszczyzną. Przenoszą nas w fantastyczny świat czarów, w którym żyją smoki i spełniają się dziecięce marzenia.
Poczytajmy dziecku na dobranoc baśń „ O DWUNASTU MIESIĄCACH”, piękną historię o biednej sierotce i złej macosze. Pamiętacie? Pierworodna córka złej macochy była niestety, hmmm… jakby to grzecznie powiedzieć… niezbyt urodziwa. Pasierbica natomiast wyrosła na śliczną dziewczynę. Wiadoma rzecz, że uroda pasierbicy kłuła w oczy i macochę, i jej córkę. Zadręczały więc dziewczynę przedziwnymi poleceniami. Tak naprawdę chciały, aby nie wykonała któregoś z nich, a wtedy łatwo będzie się jej pozbyć z domu, wyrzucić na łaskę losu. Na przykład podczas wielkiej zimy zażyczyły sobie fiołków. Skąd je tu wziąć? Na pewno pamiętacie, że biedna dziewczyna spotkała w lesie młodzieńców siedzących wokół ogniska. Okazało się, że to DWANAŚCIE MIESIĘCY. Teraz na najważniejszym miejscu siedział GRUDZIEŃ, ale ujęty grzecznością gościa, zamienił się na chwilę miejscami z KWIETNIEM i… za moment można było zbierać fiołki. Zadanie spełnione. Domyślacie się, ze na tym się nie skończyło. Potem były poziomki, a na koniec prawdziwe talary. Jak się ta historia skończyła? Przeczytajcie sami.
A „SIOSTRA SIEDMIU KRUKÓW”? To dopiero magiczna opowieść! Bezsilna rozpacz matki, której synowie nie potrafili docenić wartości poświęcenia i matczynego trudu, zamienia synów w ptaki – czarne kruki. Siła przekleństwa rodzicielki jest ogromna i nie da się jej odwrócić. Siedmiu braci – siedem kruków. Matka widząc, co się stało, popadła w rozpacz. Nic nie dało się jednak zrobić. Raz rzucone w gniewie słowo zrujnowało jej życie. Zmarła niedługo z żalu i ogromnego cierpienia. Zostawiła córkę, teraz sierotę. Pamiętacie, że dziewczyna postanowiła odszukać braci i zdjąć z nich klątwę, przywrócić ludzką postać? Warto poczytać, czy się jej udało.
Albo baśń „SZEWCZYK DRATEWKA”. My ją pamiętamy i nasze dzieci także powinny wiedzieć kim był jej bohater. Przecież SZEWCZYK nigdy nie zostawił nikogo bez pomocy. Mrówkom odbudował mrowisko rozrzucone przez niedźwiedzia, pszczołom naprawił barć, kaczki nakarmił… Oczywiście za swoje dobre serce otrzymuje nagrodę. Jaką? Sami zobaczcie.
A „KWIAT PAPROCI”? Historia chłopca, który znalazł w lesie wyjątkowy, magiczny kwiat paproci. Legenda mówiła, że kto go znajdzie, będzie bogaty i szczęśliwy – bo przecież pieniądze dają szczęście, prawda? No cóż, jak się okazuje w każdej legendzie jest tylko ziarnko prawdy. Warto przeczytać dzieciom, z czego musiał zrezygnować chłopiec, by spełnić swe marzenia.
Prezentowane w zbiorze baśnie uczą wartościowania, odróżniania dobra i zła. Skłaniają do refleksji nad naszym zachowaniem wobec innych. Obowiązkowa lektura dla rodziców i dzieci. Polecam.
Autor © : Beata , napisz do autora : email