Posiadając małego szkraba i stykając się z innymi rodzicami lubimy dyskutować o naszych pociechach. Moją uwagę w szczególności zwróciło zdziwienie, które pojawia się gdy opowiadam jak często korzystamy z rodziną ze świeżego powietrza. W odpowiedzi słyszę zrezygnowane „mój synek ciągle siedzi tylko w tablecie albo przed telewizorem”. Ciężko jest zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, a we wczesnych latach to właśnie ona decyduje o prawidłowym rozwoju. Myślę, że jest na to sposób. Odpowiednie przystosowanie ogrodu do potrzeb dziecka.
Odpowiednia zabawa uczy i rozwija dziecko pod względem umysłowym i motorycznym, nie trzeba być ekspertem by to stwierdzić. Zwłaszcza w dobie przetworzonego jedzenia, na które skazujemy nasze pociechy, na nas spada odpowiedzialność, by miały odpowiednio dużo ruchu każdego dnia. Ruchliwa ulica nie pozwala jednak zawsze na to, by puścić dziecko poza dom. Z ratunkiem idą producenci sprzętu ogrodowego. Oferują całkiem bogatą ofertę samodzielnych huśtawek lub zestawów z huśtawkami.
Czemu akurat huśtawka? To klasyczna zabawka, prosta w swojej budowie jak mało która. Kilka drewnianych belek połączonych śrubą, łańcuch ze stali nierdzewnej oraz siodełko z tworzywa sztucznego – co sprawniejszy tata w dwa weekendy mógłby coś takiego postawić w ogrodzie. My jednak ze względów bezpieczeństwa radzimy sięgać po produkty fabryczne, posiadające znak jakości i wykonane zgodnie z normami.
Na potrzeby domowe odradzamy zakup huśtawek metalowych. Są ciężkie, trudniejsze w montażu i zdecydowanie słabiej komponują się z większością aranżacji ogrodowych. Dobrym posunięciem jest drewno sosnowe – trwałe i estetyczne zarazem. Przy zakupie zwróćmy uwagę na możliwość regulacji siedziska, tak by można je było dopasować do wzrostu naszej pociechy. Standardowe wymiary huśtawek samodzielnych to ok 2,5 x 3 metry. Nie zajmuje ona zatem specjalnie dużo powierzchni, a wcale przyjemnie dla oka, gdy umiejscowimy ją na przykład pod wysokim drzewem lub w otoczeniu bujnej roślinności.
Drewniane huśtawki z Produktyogrodowe.pl/18-hustawki-ogrodowe-drewniane-pergole-z-lawka
Chcąc zafundować szkrabom mały plac zabaw możemy iść o krok dalej i kupić zestaw z huśtawką. W praktyce to górna belka zostaje odpowiednio wydłużona i wzmocniona jeszcze jedną belką pionową, co tworzy dodatkowy moduł sąsiedni. Producenci dołączają tam linaria w postaci mini małpiego gaju, ścianki wspinaczkowe z tworzyw sztucznych lub żywicy, lub drabinki. Renomowaniu producenci placów zabaw konstruują swoje wyroby w taki sposób, aby w każdym momencie możliwe było dostawienie dodatkowego modułu lub wymiana istniejącego na nowy.
Stawiając huśtawkę w ogrodzie trzeba wymierzyć strefę bezpieczeństwa. Jest to miejsce, w którym bezpiecznie można korzystać z zabawki. Ograniczy to ryzyko wypadku, na przykład zbyt mocnego rozbujania dziecka i w efekcie zderzenia z ogrodzeniem lub drzewem. Robiąc swoje przeróbki w fabrycznym placu zabaw lub stawiając samodzielnie pamiętajmy o otworach kleszczących – takich, w które dziecko może wsadzić paluszek i zaklinować go. Najlepiej, aby otwory były całkowicie zaślepione.