Dlaczego mężczyźni pocą się w nocy?

0
1039

Ostatnie badania dowiodły, że mężczyźni pocą się w nocy częściej niż kobiety. Podczas gdy wiele osób kojarzy nocne poty z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet, u mężczyzn występują zupełnie z innych powodów. Najczęściej nadmierna potliwość kojarzy się z epizodycznym poceniem się podczas snu. W zależności od stopnia nasilenia, można się spodziewać, że budząc się rano mamy mokrą pościel lub piżamę. Zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, nocne poty mogą zakłócać spokojny sen, co z kolei może negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia i samopoczucia.

Przyczyny nocnych potów u mężczyzn

Istnieje wiele powodów, dla których mężczyźni mogą cierpieć na nocne poty. Czasami są względnie łagodne i związane są z czynnikami zewnętrznymi, np. ze zbyt wysoką temperaturą w pokoju.  Z kolei niektóre mogą dotyczyć pośrednio rzeczy związanymi z naszym trybem życia, jak np. sposobem odżywiania się czy pracą. Nadmierny stres czy nieprawidłowa dieta ma tutaj duże znaczenie. Oto najczęściej występujące przyczyny nocnych potów u mężczyźn:

  • Zmiana naturalnej temperatury ciała – normalne wahania temperatury ciała, które występują podczas cyklu snu, wpływają na nadmierną potliwość. Ciepłota ciała wzrasta przed przebudzeniem się i zmniejsza przed zaśnięciem. Zbyt wysoka temperatura w sypialni czy materace piankowe, które zatrzymują ciepło są naturalnymi przyczynami nocnych potów.
  • Andropauza u mężczyzn powyżej 40 – andropauza to męska wersja menopauzy, w której poziom testosteronu zmniejsza się wraz z wiekiem mężczyzny, częściej po przekroczeniu 40 lat życia. Nocne poty pojawiają się, gdy poziom testosteronu spada poniżej średniej. Te zaburzenia równowagi hormonalnej wpływają na obszar mózgu, który działa jak termostat ciała. Przekazywane są mieszane sygnały, które wyzwalają uderzenia gorąca, które powodują nocne poty.
  • Nadmierna potliwość– to termin medyczny, który określa pocenie się bez żadnej oczywistej przyczyny medycznej. Dieta, stres, pikantne jedzenie, alkohol i kofeina są związane tą dolegliwością.
  • Przyczyny medyczne– infekcje wirusowe i bakteryjne, takie jak HIV, zapalenie szpiku, gruźlica i zapalenie wsierdzia, są również powiązane z nocnymi potami u mężczyzn. Ponadto, pacjenci cierpiący na hipoglikemię mogą doświadczyć nocnych potów, gdy poziom cukru we krwi osiąga szczytowy efekt.

Mężczyźni, u których wykryto raka (szczególnie chłoniaka) mogą cierpieć na nocne poty, które mogą być wczesnym sygnałem ostrzegawczym u pacjentów, którzy nie zostali jeszcze zdiagnozowani. Ponadto niektóre leki, takie jak leki przeciwdepresyjne, zostały powiązane z nocnymi potami. Zaburzenia i stany neurologiczne, takie jak zespół jelita drażliwego (IBR), mogą również powodować nocne poty u mężczyzn.

Rozwiązanie na nocne poty

Jeśli nocne poty są spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej, niektórzy mężczyźni mogą znaleźć ulgę dzięki bioidentycznej hormonalnej terapii zastępczej lub rozmowie z lekarzem na temat środków antycholinergicznych. Istnieją jednak inne rozwiązania domowe, które pomagają w leczeniu nocnych potów:

  • Dieta – unikanie substancji wyzwalających poty, takich jak kofeina, alkohol i ostre potrawy. W przypadku nocnych potów dobrym rozwiązaniem jest również ograniczenie lub całkowite zaprzestanie palenia. Ponadto, warto spróbować wieczoremjeść posiłki wcześniej, a nie tuż przed snem.
  • Pościel – w przypadku nadmiernej potliwości, najlepiej używać pościeli z materiałów oddychających i przewiewnych, takich jak bawełna. Wybieranie lżejszych koców lub cieńszych kołder z naturalnym wsadem niż grubsze i cięższe odpowiedniki, jest również dobrym rozwiązaniem na kłopoty z potliwością.
  • Kontrola temperatury w łóżku – inwestycja w dobry jakościowo materac jest najlepszą formą kontroli temperatury w łóżku. Powinno się unikać materacy piankowych, które zatrzymują ciepło. Najlepiej zastosować materace lateksowe, które posiadają optymalną cyrkulację powietrza i zapewniają przewiewność. Nie zatrzymują ciepła w środku, tak jak w przypadku piankowych odpowiedników i są antyalergiczne. Nie stwarzają środowiska przyjaznego do rozwoju bakterii czy roztoczy. Komfort snu, który zapewniają jest nieporównywalny z tańszymi modelami.

Warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego pokrowca do materaca. Z największym wyborem pokrowców można spotkać się w materace KOŁO, które oferują modele z naturalnych, przewiewnych włókien z dodatkiem chociażby ekstraktu z liści aloesu, który działa antybakteryjnie. Inny typ, wykonany z wysokiej jakości wiskozy Tencel, bardzo dobrze odprowadza wilgoć, co jest istotne dla osób cierpiących na nocne poty. Wszystkie pokrowce są zdejmowane, dlatego nie trzeba obawiać się problemów z praniem.

  • Stres – codziennie odczuwany stres może negatywnie wpływać na zdrowie każdego z nas. Zwiększa również występowanie potliwości u mężczyzn. Codzienne ćwiczenia (nawet zwykły spacer), bieganie, joga czy nawet czytanie ulubionej książki, są również świetnymi środkami antystresowymi.
  • Środowisko spania – czyli zapewnienie sobie odpowiedniego otoczenia. Jeśli nie chcemy wymieniać materaca, zawsze można pomyśleć o wentylatorze podłogowym lub sufitowym, jako podręcznym rozwiązaniu na bolączki z nocnymi potami. Dodatkowym rozwiązaniem jest zamontowanie termostatu, który zapewni ustawienie optymalnej temperatury w pomieszczeniu.

Nocne poty mogą być nieprzyjemna dolegliwością, zwłaszcza dla partnerki, która śpi obok nas. Nie można bagatelizować oznak nadmiernej potliwości, gdyż mogą być związane z poważnymi chorobami zdrowotnymi. Warto przed podjęciem jakichkolwiek działań, skontaktować się z lekarzem.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię