W ostatnich latach coraz częściej wykrywa się u dzieci wady wzroku. Na ich występowanie istotny wpływ ma długie siedzenie przed monitorem komputera oraz przed telewizorem. Dzieci coraz częściej korzystają z tych udogodnień, które nie wpływają dobrze na wzrok. W chwili obecnej co piąte dziecko potrzebuje nosić okulary.
Co zrobić, gdy podejrzewamy wadę wzroku u dziecka?
Jeśli zaobserwujemy u dziecka zachowania, które mogą wskazywać na rozwijanie się wady wzroku, powinniśmy od razu udać się do okulisty, np. z salonu optycznego Nycz Optyk. Na wizytę trzeba umówić się natychmiast jeśli zauważymy, że dziecko zezuje, nieprawidłowo reaguje na bodźce wzrokowe, cały czas mruży lub pociera oczy, nie zauważa pewnych przedmiotów, ma problemy z oglądaniem obrazków z bliska lub z daleka oraz gdy często skarży się na bóle głowy. W trakcie wizyty lekarz zbada wzrok dziecka, sprawdzi stan widzenia obuocznego i stetoskopowego oraz widzenie barwne. Dokona także oceny zaawansowania wady wzroku i zaleci zakup odpowiednich okularów.
Odpowiedni wybór pierwszych oprawek
Wybór pierwszych oprawek okularowych dla dziecka może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli rodzice sami nie noszą okularów. Dobrze byłoby znaleźć takie oprawki, które będą się podobały dziecku. Dzięki temu dziecko będzie nosiło je z większą ochotą. Warto wybrać oprawki w żywych, ciekawych kolorach lub z wizerunkiem ulubionego bohatera z bajki. Zachęcą one dziecko do noszenia okularów. Dodatkowo sprawią, że jego twarz będzie wyglądać radośniej. Istotną kwestią jest również wytrzymałość oprawek. Na pewno żaden rodzic nie chce co chwilę dokonywać ich naprawy lub wymiany.
Okulary z oprawkami czy bez?
Każdy rodzic, który zastanawia się nad kupnem okularów bez oprawek musi wiedzieć, że nie nadają się one dla dzieci, zwłaszcza dla tych najmłodszych. Są mniej stabilne i łatwo ulegają uszkodzeniom. Wybierając okulary z oprawkami warto wybierać te w trochę większym rozmiarze. Powinien on być uzależniony od wielkości twarzy dziecka, rozstawu oczu i wielkości oczodołów. Większe oprawki są bardziej funkcjonalne. Sprawdzą się np. w trakcie zabawy, gdy okulary zsuną się dziecku z nosa. Mimo tego dziecko nadal będzie mogło patrzeć przez soczewki, a nie nad oprawą. Większe oprawki posłużą dziecku przez dłuższy czas. Jak wiadomo dzieci szybko rosną i za jakiś czas mogło by się okazać, że oprawka uciska głowę dziecka i należy ją wymienić.
Jak prawidłowo dobrać oprawki?
Oprawki dla dzieci zrobione są z różnych stopów metali oraz tworzyw sztucznych. Dla najmłodszych dzieci dostępne są bardzo wytrzymałe modele, które można wyginać we wszystkie strony. Górna granica oprawki powinna znajdować tuż pod brwiami, tak aby były one widoczne. Dolna krawędź natomiast powinna znajdować się między powieką a policzkiem, nie stykając się z nim. Krawędzie boczne nie powinny wystawać za skronie. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zahaczenia nimi o coś w trakcie zabawy.
Wybierając oprawki okularowe dla dziecka warto skorzystać z pomocy specjalisty, np. z salonu optycznego Nycz Optyk. Mimo dużego wyboru, dzięki dużemu doświadczeniu, będzie on w stanie dobrać odpowiednie oprawki zgodnie z zaleceniami lekarza.
Oooo nie jest łatwo, przerabiałam to 🙂 Bo to i badanie (zgroza i zgrzytanie zębów ;)) i wybór oprawek (może trwać latami i zmieniać się co sekundę ) no i tak miałyśmy do tej pory 🙂 Ale na szczęście zmieniło się to, że trafiłyśmy do innego salonu optycznego i tu mają do Majki cierpliwość i w czasie badania i godzinnego wybierania 🙂 Jakby co to cierpliwy salon jest tu: http://okooko.com.pl/oferta.php Łódzkie mamy, to dobre miejsce, przekonają się nawet Wasze marudy 😉