Zajęcia dodatkowe są wspaniałym sposobem aby pokazać dziecku, że nauka może być również świetną zabawą. Od gry w piłkę, przez naukę nowego języka, aż po zajęcia artystyczne. Uczestnictwo naszych pociech w zorganizowanych zajęciach pozalekcyjnych daje krótko i długofalowe efekty. Przede wszystkim mają pozytywny wpływ na osiągnięcia w nauce, zachowania prospołeczne, ale również przyczyniają się do zmniejszenia zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych.
Warto mieć też na uwadze, że jedną z wielkich zalet dodatkowych zajęć dla dzieci jest stworzenie dziecku nowych możliwości poznawania samego siebie i odkrywania co mu się podoba, a co nie.
Jakie zajęcia dodatkowe wybrać?
Znalezienie odpowiedniego zajęcia pozalekcyjnego to ważny temat. Zastanawiamy się na co zapisać nasze dziecko? Gdzie będzie czuło się najlepiej, gdzie będzie się rozwijać? Co sprawi mu dodatkową frajdę? Młodsze dzieci – w przedziale wiekowym 4-7 lat – są raczej zdane na wybór rodzica. To my, dzięki znajomości i obserwacji własnego potomka, dobieramy zajęcia odpowiadające charakterowi syna czy córki. W przypadku, gdy dziecko nie ma sprecyzowanych zainteresowań warto zaproponować mu szeroki wybór atrakcji, by ostatecznie dziecko pozostało przy tym, które najbardziej mu pasuje. Próbując różnych zajęć dodatkowych dziecko ma szansę z czasem odkryć coś, co go cieszy, nawet jeśli początkowo nie było tym zainteresowane. Wiele ciekawych zajęć dodatkowych można w łatwy i szybki sposób wyszukać w serwisie ogłoszeniowym Zajecia-Dodatkowe.pl .Portal skupia w jednym miejscu wiele ofert z każdego miasta w Polsce i ułatwia rodzicom i dzieciom znalezienie interesującego zajęcia pozalekcyjnego. Nawigacja jest prosta, ogłoszenia zawierają wszelkie niezbędne informacje dotyczące ceny, adresu, kontaktu i oczywiście specyfikacji oferowanej usługi.
Korepetycje i nauka języków.
Ta forma spotkań pozalekcyjnych skupia się głównie na dodatkowym rozwijaniu programu szkolnego. Korepetycje są też czasem po prostu niezbędne. Nauka obcego języka rozpoczęta od najmłodszych lat daje najlepsze efekty w przyszłości. Dzieci szybko przyswajają nowe słówka, a podane w formie zabawy zostaną na zawsze w pamięci.
Sport
Zajęcia sportowe, jak: piłka nożna, tenis czy pływanie są najchętniej wybierane przez rodziców. Ruch sprzyja zdrowiu, wspomaga prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, hartuje i do tego daje wiele zabawy i satysfakcji. Uczy także systematyczności, dyscypliny i współgrania w grupie. Dzieci chodzące na aktywne zajęcia dodatkowe mają możliwość odreagowania swoich trosk i spożycia we właściwy sposób energii nagromadzonej przez cały dzień.
Zajęcia artystyczne.
Dodatkowe godziny spędzane np. na lekcjach sztuki i muzyki skutecznie promują wśród najmłodszych myślenie nieszablonowe. Dzieci poszerzają własne horyzonty postrzegania otaczającego je świata i uczą się, że sztuka to nie tylko obraz wiszący w galerii. Np. zajęcia plastyczne pomagają w nauce matematyki i geometrii. Ćwiczenie malowania koła, owali i kwadratu jest kluczowe, jeśli chodzi o podstawy nauki rysunku. Muzyka natomiast wspomaga radzenie sobie ze stresem i nerwowością. Dzieci grające na instrumentach muzycznych są mniej zestresowane, ale także bardziej twórcze.
Nadmierna ilość zajęć.
Decydując się na zapisanie własnego dziecka na dodatkowe zajęcia nie zapominajmy o równowadze i złotym środku. Obciążając zbyt mocno harmonogram tygodniowy możemy doprowadzić do przeciążenia. Dzieciak zacznie marudzić, może stać się nadpobudliwy lub odwrotnie – markotny i zmęczony. Przecież sami – jako dorośli – nie mamy ochoty być w pracy przez większość dnia, potem iść np. na lekcje gry na fortepianie, a na koniec nauka tenisa. Pomiędzy dodatkowa robota w domu. A gdzie czas na relaks? Gdzie moment wytchnienia i zwykłej relaksującej nudy? Aby znaleźć równowagę, pamiętajmy by zbilansować rozwój dziecka, jego osobowości i umiejętności z zabawą i kreatywnym czasem bycia ze samym sobą.