Z tymi puzzlami nie będziesz się nudzić!

0
960

Czy istnieje zabawa, która łączy pokolenia? Z pewnością tak – i jest to układanie puzzli! Z układankami może zmierzyć się każdy – od najmłodszego do najstarszego. Trzeba jedynie wybrać takie puzzle, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i trochę starszym osobom. Ale o to przecież nietrudno, bo najwięksi producenci puzzli nigdy nie pozwolą nam się nudzić.

Puzzle Ravensburger

Firma Ravensburger funkcjonuje na rynku tak długo, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Założono ją w 1883 roku – a więc 132 lata temu! Niemiecki producent ma więc czym się pochwalić. Jak doszło do powstania firmy i czemu zawdzięcza ona swój ogromny sukces? Historia zaczyna się w latach 80. XX wieku, gdy Otto Robert Maier wydał pierwszą grę towarzyską pod tytułem “Podróż dookoła Ziemi”. W czasie wojny, jego firma miała już na koncie około 800 wydanych pozycji, a interes dalej się rozwijał.

Puzzle wprowadzono do oferty Ravensburger w 1964 roku. Te nietypowe układanki od razu zaskarbiły sobie serca ludzi. Już w 1977 roku sprzedaż puzzli osiągnęła tak wielką skalę, że przedsiębiorstwo podzielono na dwie części – jedna sprzedawała wyłącznie książki, a druga jedynie gry i puzzle. Wraz z upływem czasu, zasięg marki Ravensburger stawał się coraz większy, a firma zaczęła zakładać filie w wielu europejskich krajach. Obecnie szacuje się, iż łącznie sprzedała ona ponad 10 milionów zestawów puzzli. Skąd tak ogromne zainteresowanie układankami akurat tej marki?

Firma Ravensburger od zawsze dbała o jak najwyższą jakość swoich produktów. Obrazki na puzzlach są nie tylko kolorowe i przejrzyste, ale można wśród nich znaleźć wszystko, czego tylko się zapragnie – 10 millionów to w końcu sporo. Najmłodszych ucieszy m.in. bogaty wybór motywów z najpopularniejszych bajek. W ofercie dla dzieci znajdziemy puzzle o 100, 150, 200 i 300 elementach – przedziały te można potraktować jako progi trudności. Na dorosłych miłośników puzzli czeka zaś szczególna gratka – największa na świecie układanka o  32 560 elementach! Oczywiście jeśli ktoś nie chce podejmować tak trudnego wyzwania, może ułożyć coś mniej absorbującego, lecz nadal trudnego – np. puzzle od 1000 do 18000 fragmentów. Jest w czym wybierać!

Puzzle Ravensburger są wyjątkowe nie tylko pod względem ilości elementów, ale także jakości materiałów – każdy fragment układanki wykonany jest bowiem z najlepszej jakości papieru o strukturze przypominającej len oraz niezwykle wytrzymałej i grubej tektury.

Puzzle Clementoni

Innym producentem wartym uwagi jest włoska firma Clementoni, która istnieje na rynku od ponad 40 lat. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska założyciela – Mario Clementoni. Mężczyzna zaczął produkować zabawki i układanki dla dzieci, mając zaledwie dwadzieścia lat. Sam siebie nazywa “dziadkiem włoskich zabawek”. Twierdzi, że wiele zawdzięcza własnym dzieciom, z których każde pracuje obecnie w firmie. Przedsiębiorstwo powstawało w ich rodzinnej miejscowości, Recanati. Produkcja pierwszych zabawek odbywała się w garażu, a pracownicy wszystko musieli robić ręcznie. Dopiero trzy lata później, Clementoni kupił halę produkcyjną – i wtedy dopiero się zaczęło.

Puzzle Clementoni to zarówno układanki dla dzieci (Super Color), jak i dorosłych (High Quality Collection). Wśród zestawów Super Color najmłodsi znajdą dokładnie to, co sprawia im największą radość – puzzle z ulubionymi bajkowymi bohaterami. Z kolei puzzle High Quality Collection, to to, co dorośli lubią najbardziej – obrazki idealnie gładkie po ułożeniu, przedstawiające najznamienitsze dzieła sztuki i najpiękniejsze barwne fotografie.

Puzzle Jumbo

Historia firmy Jumbo sięga do 1853 roku, kiedy to niemiecki kupiec Engelbert Hausemann przeprowadził się do Amsterdamu i założył tam firmę. Sprzedawał tam właściwie wszystko, gdyż handel miał we krwi. Jakiś czas później do Hausemanna dołączył Wilhelm Hӧtte. Panowie wspólnie prowadzili kwitnący biznes, aż do czasu, gdy Hӧtte postanowił, że będzie działał samodzielnie. Po dziesięciu latach okazało się jednak, że nigdzie nie jest mu tak dobrze, jak u boku swojego kompana. Kupcy ponownie połączyli więc siły, a swojej firmie nadali miano “Hausemann & Hӧtte”. W 1958 roku, już pod obecną nazwą, w przedsiębiorstwie zaczęto produkować puzzle. Układanki przeznaczone były specjalnie dla dzieci i przedstawiały kolorowe i wesołe rysunki. W roku 1980, dla Jumbo zaczął pracować Jan van Haasteren, który do dziś tworzy dla producenta swoje grafiki. To właśnie dzięki jego zabawnym obrazkom, puzzle Jumbo zyskały na świecie ogromną popularność.

Po puzzle Jumbo chętnie sięgną zarówno dzieci, jak i dorośli. Wielobarwne elementy nasuwają dziecinne skojarzenia, jeśli jednak przyjrzeć się puzzlom bliżej, okazuje się, że ich ułożenie nie jest wcale takie proste. Zestawy nie dość, że zawierają bowiem aż do 3000 elementów, to są jeszcze bardzo szczegółowe, co jest oczywiście zasługą mistrza grafiki, Jana van Haasterena. Na jego obrazkach zawsze mnóstwo się dzieje, a widz podczas układania może uruchomić wyobraźnię i wymyślać, co takiego mogło wydarzyć się wcześniej i co spotka bohaterów za chwilę.

Układanie puzzli to doskonała rozrywka – zarówno dla tych, którzy lubią spędzać czas z rodziną, jak i tych, preferujących zabawę w pojedynkę. Rodzajów układanek jest tak wiele, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Puzzlomaniacy, do boju!

gra-w-puzzle

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię