Wielu rodziców łączy opiekę nad dzieckiem i obowiązki domowe z pracą zawodową. Mając tyle zajęć, ciężko myśleć kreatywnie i zawsze organizować dziecku czas tak, jak byśmy tego chcieli. Niestety często to smartfon zastępuje dziecku zabawki edukacyjne.
- Zabawki edukacyjne – dlaczego warto je kupować?
- Zajęcia, które oderwą dziecko od smartfona.
Rozwój technologii ułatwił większości rodziców życie. Jednak czasem to, co wydaje się prawdziwym wybawieniem, może stać się raczej utrapieniem.
1. Zabawki edukacyjne – dlaczego warto je kupować?
Jednym z największych problemów każdego rodzica jest to, że wydaje pieniądze na zabawki, które szybko lądują w kącie i rzadko, a nawet wcale go nie opuszczają.
Zabawki edukacyjne to świetny sposób na to, żeby zachęcić dziecko do mądrej zabawy i skupić jego uwagę na dłużej. Dlatego powinny być inspiracją dla tych, którzy szukają odpowiedniego prezentu dla dziecka.
Podczas zakupu zabawek edukacyjnych najczęściej możemy z łatwością dopasować zabawkę do wieku i kupić np. zabawki dla 3 latka, dzięki którym będzie się nie tylko bawił, ale i uczył.
Zabawki edukacyjne pozytywnie oddziałują na rozwój dziecka, pobudzają je do myślenia, ćwiczą pamięć i koncentrację. Dodatkowo pomagają maluchowi wypracować odpowiednią koordynację ruchów. To właśnie dzięki edukacyjnym zabawkom dziecko może szybko nabrać nowych umiejętności, mając jednocześnie poczucie, że świetnie się bawi i miło spędza czas.
2. Zabawki, które oderwą dziecko od smartfona.
Do uniwersalnych zabawek, które podobają się niemal wszystkim dzieciom, ale można je również z łatwością dopasować do konkretnego przedziału wiekowego, są np. gry planszowe i klocki. Dzięki nim dziecko ćwiczy pamięć, zdolności manualne, a na dodatek może się uczyć współpracy w grupie. Ważne jest również nabywanie umiejętności logicznego myślenia. Gry edukacyjne umożliwiają również zdobywanie wiedzy w konkretnych dziedzinach, jak nauka języków obcych.
Zabawki edukacyjne przygotowują dziecko do nauki w przedszkolu i szkole. Oczywiście, również laptop, tablet, czy telefon mogą pełnić funkcję edukacyjną. Jednak należy pamiętać, że nawet dorosłym łatwo się uzależnić od korzystania z tego typu urządzeń.
Technologiczny spryt niektórych dzieci jest godny podziwu, ale nie może on zastąpić rozwoju, którego dziecko potrzebuje. A jest to rozwój w różnych dziedzinach życia i zdobywanie wiedzy na wielu obszarach.
Dzieci dosłownie chłoną wiedzę, kiedy jest ona połączona z rozrywką. Warto tę naturalną skłonność wykorzystać.