Zakupy na święta – jak zrobić je taniej

0
2725

Święta Bożego Narodzenia, które za nieco ponad miesiąc kojarzą się z choinką, gotowaniem, wielkim sprzątaniem, prezentami i….zakupami. 2/3 Polaków deklaruje, że na święta przeznaczy co najmniej 500 zł. Większość twierdzi również, że to za dużo, a pieniądze na ten cel specjalnie odkłada, zabiera z bieżącego budżetu lub pożycza, najczęściej z banku. Jak zrobić święta taniej, ale przy tym uroczyście?

Ile osób przy świątecznym stole?

To kluczowe pytanie, od którego zależy, ile przeznaczymy na świąteczne wydatki. Nie ma chyba Polaka, który choć raz nie powiedziałby po zakończeniu świąt, że jego lodówka świeci pustkami. Wręcz przeciwnie – jest wypełniona po brzegi, bo najzwyczajniej w świecie kupujemy za dużo, jemy za dużo, wyrzucamy za dużo. Może w tym roku warto odłożyć na bok tradycję, która dumnie głosi „postaw się, a zastaw się”? Oszacuj, ile osób będzie gościło u Ciebie na Wigilii, ile pierwszego, a ile drugiego dnia Świąt. A może okaże się, że to Ty będziesz gościł u rodziny lub znajomych? Wiesz, że tym samym „odpada” Ci jeden dzień?

Zrób listę zakupów

Rozwiązanie sprawdza się przy robieniu cyklicznych zakupów, sprawdzi się i w przypadku zakupów świątecznych. Wiesz mniej więcej, co znajdzie się na Twoim świątecznym stole – wigilijne i świąteczne potrawy, sałatki, mięsa, pieczenie, warzywa. Sprawdź, jakich produktów będziesz potrzebować i zapisz je. To ułatwi Ci robienie zakupów i uspokoi, podczas, gdy inni będą biegać w ferworze świątecznych przygotowań i wydadzą więcej, bo często ich zakupy będą przypadkowe, nie do końca przemyślane.

Uzupełnij zapasy

Sporo wydajemy również na dzień przed świętami czy w Wigilię. Bo nagle okazało się, że brakło cukru, posypki do ciasta, przyprawy do mięsa, folii do pieczenia. Wtedy najczęściej biegniemy do osiedlowego sklepu i wydajemy nawet kilkadziesiąt procent więcej na produkty, których normalnie w tej cenie nie kupilibyśmy. Bo za drogo, a przed świętami nie mamy wyjścia. Sprawdź więc, czego Ci brakuje, a co będzie Ci potrzebne, aby przygotować świąteczne potrawy.

Przeglądaj gazetki z promocjamiekozakupy-na-swieta

Znajdziesz w nich nie tylko aktualną ofertę prezentów świątecznych, ale również produktów spożywczych – zarówno w hipermarketach, jak i w dyskontach. W dobrej cenie możesz kupić nie tylko mięso, warzywa, czy ryby, ale też produkty przeznaczone do świątecznych wypieków – od mąki, przez cukier, posypki, czy papier do pieczenia. Warto więc się rozejrzeć, jeszcze przed wciśnięciem złotówki do sklepowego wózka.

Rozsądnie z prezentami

Przeznacz na ten cel konkretny budżet. Pamiętaj, że cena nie gra najważniejszej roli – liczy się to, aby z prezentem trafić. Można to zrobić, kupując go odpowiednio wcześniej, bo zdobyciu wiedzy, co dana osoba chciałaby znaleźć pod świątecznym drzewkiem. Nie ma nic gorszego niż prezent, który okazał się nietrafiony – wywoła nie tylko uczucie rozczarowania, ale może też skończyć na dnie szafy, pójść w obieg lub na aukcji internetowej. Tego byś nie chciał, prawda?

W Świętach najważniejsze powinno być przebywanie razem, a nie to, jak bardzo suto zastawiony jest stół. Pamiętaj o tym zwłaszcza, jeśli Twój budżet jest dość ograniczony – powyższe wskazówki pomogą Ci przeżyć święta przyjemnie, bez rujnowania budżetu czy zaciągania pożyczek.

Monika Więcek
Artykuł został przygotowany po konsultacji z Ekoulotki.pl

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię