Znana współcześnie pizza to potrawa wywodząca się bezpośrednio z XVIII-wiecznego Królestwa Neapolu. Metoda spożywania ciasta pokrytego rozmaitymi dodatkami była znana już starożytnym mieszkańcom Italii –zachowała się nawet nazwa takiej potrawy, picea, naprowadzająca na skojarzenie ze znanym obecnie daniem.
Jednak dopiero pojawienie się pomidorów w diecie europejskiej pozwoliło na stworzenie podstawowego dodatku do pizzy, jakim jest sos pomidorowy. Oprócz niego na okrągłym placku pojawiają się różnego rodzaju dodatki, czyli rozmaite produkty spożywcze, zwłaszcza te charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej. Upowszechnienie się pizzy na całym świecie doprowadziło do powstania nowych jej odmian, poprzez wykorzystywanie także innych dodatków. Pizza nie pozostała tradycyjnym daniem włoskim, ale zdobyła ogromną popularność na całym świecie i status atrakcyjnej, smacznej i dość pożywnej przekąski. Przygotowywaniem pizzy zajmują się specjalne lokale gastronomiczne, wizyta w takim miejscu jest najprostszym sposobem na skosztowanie tego smakołyku, a niektóre restauracje pozwalają nawet swoim klientom tworzyć własne kompozycje składników, więc w konsekwencji nawet tworzenie autorskiej pizzy. Jednak o przygotowanie tego dania można pokusić się także w domowym zaciszu. Do osiągnięcia sukcesu wystarczy poznanie kilku podstawowych zasad, jakie rządzą tworzeniem tego dania.
Idealne ciasto
Najważniejszym elementem udanej pizzy jest jednak ciasto: nawet najbardziej wyszukane dodatki i finezyjne połączenie ich smaków nie zrobią oczekiwanego wrażenia, jeżeli będą spoczywać na niesmacznym cieście. Dobry spód pizzy powinien być puszysty i miękki, czyli przede wszystkim nie sprawiać kłopotów przy krojeniu i żuciu. Co ciekawe, historia pizzy rozpoczęła się od tworzenia jej podstawy z ciasta chlebowego lub makaronowego, prawdopodobnie dopiero koniec XIX wieku zaczęto tworzyć okrągłe placki z ciasta drożdżowego. Jego wytwarzanie obejmuje kilka zasadniczych kroków, które gwarantują uzyskanie idealnego efektu. Dobre ciasto na pizzę powinno być wyrabiane ręcznie, choć we współczesnych czasach można pomóc sobie użyciem wieloobrotowego miksera, który dobrze połączy składniki. Po odczekaniu, aż ciasto wyrośnie pod wpływem drożdży, należy jednak formować je wyłącznie ręcznie.
Smak tkwi w dodatkach
Spotykane do dnia dzisiejszego włoskie rodzaje pizzy to potrawy przygotowywane według tradycyjnych receptur, w poszczególnych rejonach Włoch i wykorzystujące lokalne dodatki. Oczywiście absolutnym kanonem jest pizza neapolitańska, pozostająca wzorem dla wszelkich odmian tego dania. Najprostszym, ale i najpopularniejszym rodzajem tej pizzy jest Margherita, nazwana tak na cześć królowej Małgorzaty, dla której po raz pierwszy została przygotowana. Na idealnym cieście znajduje się sos pomidorowy i same pomidory, a towarzyszą im biały ser mozarella i liście bazylii. Taka kompozycja miała nawiązywać przede wszystkim kolorystycznie do kolorów włoskiej flagi, jednak połączenie smaków okazało się genialne w swej prostocie.
Moja rodzina uwielbia pizze, wolimy jednak zamówić ją w sprawdzonej pizzerii niż robić sami bo nigdy nie udało nam się zrobić idealnego ciasta.