Życie z astmą Czym jest inhalator?

0
800

Inhalator jest urządzeniem medycznym, który odgrywa podstawową rolę w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Głównym jego zadaniem jest podawanie leków bezpośrednio wdychanych przez usta lub nos. Leki są rozpylane w postaci mgiełki co umożliwia swobodne ich przyjmowanie.

Jak wybrać inhalator?

Wybór odpowiedniego inhalatora jest bardzo ważny, nie każdy typ jest odpowiedni do Twojego schorzenia. Na rynku niestety pojawia się dużo podróbek, które kompletnie nie nadają się do użytku. Oczywiście ich cena jest niższa, jednak zazwyczaj nie rozpylają leków lub wydajność ich pracy znacznie spada po kilku użyciach. Przy wyborze inhalatora należy zwracać uwagę na parametry takie jak ciśnienie i przepływ pracy. Wszystkie leki mają podany odpowiednie do najlepszego rozpylenia parametry przepływu pracy. Warto również zwrócić uwagę na to, do czego będziemy go używać. Są różne wielkości cząsteczek odpowiednie na różne miejsca, do których te cząsteczki mają docierać. Do każdego zakupionego inhalatora dołączone są różne akcesoria. Najważniejszymi wydają się być ustnik i maseczka. Dzieci najczęściej oddychają przez nos dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie maseczka. Dla osób dorosłych bardziej odpowiednie jest oddychanie przez ustnik. Wszystkie informacje na temat używania inhalatora należy uzyskać od lekarza. Ze względu na to, że w różnych schorzeniach różne sposoby inhalacji są odpowiednie.

Dzieci, które zazwyczaj mają problem z przyjmowaniem leków i systematyczną inhalacją można zachęcić przyjaznymi inhalatorami. Na rynku pojawiają się coraz częściej inhalatory w postaci zabawek. Twoje dziecko chętniej będzie podchodziło do inhalacji kiedy inhalator nie będzie wyglądał jak urządzenie medyczne, ale jako zabawka np. pingwinek, któremu świeci się brzuszek z wdechem Twojego dziecka.

Rodzaje inhalatorów

Dostępne są cztery rodzaje inhalatorów. Rozróżnia się je ze względu na lek, który jest podawany i sposób podania tego leku poprzez inhalator.

  • Inhalatory pneumatyczne – przystosowane do podawania precyzyjnych dawek leku. Przy tego rodzaju inhalatorów warto zwrócić uwagę czy dany aparat posiada termostat. Temperatura wdychanego aerozolu w tym inhalatorze obniża się co niekorzystnie wpływa na drogi oddechowe. Większość nowych model posiada termostat, a do starszych można dokupić takie urządzenie dodatkowo.
  • Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem – ten rodzaj inhalatorów precyzyjnie uwalnia dokładną dawkę leku. Używając go powinieneś zwrócić uwagę na skoordynowanie uwalniania leku z wdechem. Skuteczność inhalacji spada w sytuacji złej koordynacji wdechu z uwalnianiem leku.
  • Inhalatory ultradźwiękowe – stosowane głównie do nawilżania dróg oddechowych. Stosowany głównie przy leczeniu mukowiscydozy i rehabilitacji oddechowej. Ten rodzaj inhalatora ma znacznie ograniczone możliwości w podawaniu leków.
  • Inhalatory proszkowe – lek zostaje uwalniany za pomocą wdechu pacjenta. Skuteczność stosowanych leków zależy od siły wykonanego wdechu przez pacjenta.

Martyna Karwatka
Artykuł został przygotowany na podstawie: www.i-apteka.pl/inhalatory

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię