Gdy niczego nie możesz dowiedzieć się od dziecka, czyli niezbędne informacje o egzaminie ósmoklasisty

0
1542
Wielu rodziców, choćby się przysłowiowo dwoili czy troili, może mieć problem z uzyskaniem odpowiedzi od swojego dziecka. Na pytanie: „jak było w szkole”, zawsze pada ta sama odpowiedź: „ok”, a na pytanie „czy mass coś zadane” odpowiedź brzmi zawsze – nie. Dlatego gdy jesteście rodzicami ósmoklasisty, rzeczywiście może się okazać, że kompletnie nic nie wiecie o czekającym Waszą pociechę egzaminie. A tak przecież nie powinno być. Zatem skoro nie możecie nic dowiedzieć się od dziecka, to dowiecie się od nas. Oto najważniejsze informacje.

Informacja o egzaminie ósmoklasisty

Cóż, dziecko, gdy zaczyna wchodzić w wiek dojrzewania, często bardzo się zmienia. Niestety raczej na gorsze i zazwyczaj trwa to kilka lat nim zrozumie, że bycie krnąbrnym w stosunku do rodziców jest złe. Ale mamy dla Was też dobrą informację, jak Wasze dzieci dorosną i same zostaną rodzicami, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich pociechy oddadzą im takie zachowanie z nawiązką. Dlatego to od nas poznacie najważniejszą informację o egzaminie ósmoklasisty, czyli kiedy się odbędzie. Otóż daty są takie same we wszystkich szkołach. Egzamin będzie miał miejsce 21 kwietnia 2020, godz. 9:00, jednak dotyczy to egzaminu z języka polskiego. Z kolei 22 kwietnia 2020 o godz. 9:00 uczniowie będą pisać egzamin z matematyki, a 23 kwietnia 2020, także o godz. 9:00, z języka obcego nowożytnego. Jeżeli jednak z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, to może napisać go w czerwcu.‎

Czy egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy?

Tutaj oczywiście odpowiedź jest twierdząca. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, jednak nie ma podanej minimalnej ilości punktów, którą trzeba z niego uzyskać. Zatem, jak możecie się domyślić, nie ma możliwości żeby go nie zdać. Jest jednak jedno wielkie „ale”, otóż jeżeli Wasze dziecko otrzyma słaby wynik, to nie dostanie się do wymarzonej szkoły. Dlatego też, jeżeli chce aplikować do dobrego liceum, musi rzeczywiście podejść do egzaminu przygotowany i w pełni zaangażowany i to musicie mu uświadomić. Nie chodzi jednak, aby wywoływać w nim duża presję, jednak warto, aby zdawało sobie sprawę, że to, jaki ma stosunek do egzaminu, świadczy w dużej mierze o jego dojrzałości.

Ile trwa i co dziecko musi ze sobą zabrać?

W większości to Wy jako rodzice będziecie musieli zadbać o to, aby dziecko zabrało ze sobą na egzamin wszystko, co jest niezbędne. Absolutnie korzystanie z kalkulatorów czy też słowników jest zabronione. Każdy uczeń musi mieć przy sobie przybory do pisania. Może to być pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem lub atramentem. Zdając egzamin z matematyki należy zabrać jeszcze zwykłą linijkę. Od razu przypomnijcie dziecku, że smartphone musi być wyłączony, a najlepiej, aby został w domu. Z kolei jeżeli chodzi o samą długość egzaminu, to nie jest ona taka sama i zależy od przedmiotu. Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut, ten z matematyki 100 minut. Najkrótszy jest egzamin z języka obcego nowożytnego – trwa 90 minut.

Zagadnienia na egzaminie ósmoklasisty

Warto wiedzieć że egzamin ósmoklasisty obejmuje wszelkie wiadomości i umiejętności, które zostały określone w podstawie programowej. Zatem zakres dotyczy informacji i zdobytej wiedzy z klas I–VIII. W każdym arkuszu znajdują się zarówno pytanie otwarte (uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź), jak i pytania zamknięte (uczeń wybiera jedną odpowiedź spośród różnych podanych propozycji). Aby dobrze przygotować się do egzaminu należy regularnie powtarzać materiał. Można też korzystać z repetytoriów czy innych pomocy naukowych. Jeżeli wasze dziecko ma problem z jakimś przedmiotem, tj. jeżeli występują zaległości, to ostatni moment, aby je nadrobić.

Egzamin ósmoklasisty to nie przelewki. W końcu tylko uzyskując dobry wynik uczeń ma szansę, aby dostać się do najlepszej szkoły średniej. Choć egzaminu nie można nie zdać to jednak jest on naprawdę ważny. Zatem warto dopilnować dziecko, aby powtarzało materiał, ale i czytało obowiązkowe lektury. W razie konieczności należy zapisać je na korepetycje bądź samodzielnie pomóc w nauce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię