Jesienno-zimowe zabawy plastyczne dla dzieci

0
2896
zabawy plastyczne dla dzieci
Pogoda za oknem stopniowo przestaje nas rozpieszczać. Wraz ze zbliżającą się coraz większymi krokami połową jesieni i zimą, dobiegają końca wielogodzinne zabawy na powietrzu, które od kilku miesięcy były najlepsza rozrywką dla dzieci w każdym wieku. Teraz przed rodzicami stoi ogromne wyzwanie, jakim jest zapewnienie dziecku odpowiedniej dawki ruchu i zabawy w domu. W tym celu można zaplanować choćby oryginalne zabawy plastyczne dla dzieci, dostosowane do ich wieku i zdolności.

Jakie zabawy plastyczne dla dzieci wybrać?

Zapewne każdy rodzic zna rozmaite zabawy plastyczne dla dzieci, ale jak wybrać takie najbardziej odpowiednie dla swojej pociechy? Już w przypadku kilkuletnich dzieci można zaproponować im np.

  • stworzenie obrazu lub bardziej złożonej dekoracji, np. świecznika czy tacy z wykorzystaniem skarbów zebranych w czasie jesiennych spacerów (takich jak szyszki, gałązki, liście, kasztany, orzechy)
  • zrobienie ludzików z kasztanów i wykałaczek
  • ułożenie pięknego bukietu z liści i gałązek
  • zrobienie z liści kolorowych stempelków i tworzenie z nich obrazów
  • wykonanie rysunków na zebranych kamieniach
  • wycinanie i malowanie piór z papieru
  • opracowanie własnego zielnika.

Wybór konkretnej zabawy zależy od wieku dziecka i jego indywidualnych zainteresowań. Dla najmłodszych najlepsze będą proste i mniej czasochłonne zabawy. Starsze dziecko z przyjemnością poświęci więcej czasu na bardziej skomplikowane aktywności wymagające jego udziału i uwagi.

Twórcze i rozwijające zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci to nie tylko doskonała rozrywka dla maluchów. To także świetny sposób na spędzenie czasu z całą rodziną. A przy tym jednocześnie – aktywność rozwijająca umiejętności najmłodszych, które z pewnością wykorzystają w kolejnych etapach rozwoju. Zabawy tego typu (zobacz https://blog-juniorangin.pl/4-pomysly-na-plastyczne-wykorzystanie-jesiennych-skarbow/) pomagają pracować nad zdolnościami motorycznymi, uczą precyzji ruchów i umiejętności posługiwania się różnymi przyborami (jak kredki, farby, nożyczki, wykałaczki), a także pozwalają pracować nad skupieniem i koncentracją dziecka. Takie zabawy rozwijają również zdolność współpracy z innymi, podziału zadań i zdrowej rywalizacji.

Nie trzeba zatem wielu wymyślnych gadżetów i akcesoriów. Zamiast tego, wystarczy jedynie kilka rzeczy, które zwykle mamy w domu lub w jego najbliższej okolicy, aby zorganizować dziecku zabawy na przynajmniej kilka kolejnych godzin. Dzięki temu możemy spędzić wieczór na kreatywnych rozrywkach, które rozwijają najmłodszych, a dorosłym pozwalają wrócić do beztroskich czasów dzieciństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię