Co możesz zobaczyć w USG w 13. tygodniu ciąży? Sprawdź

0
1773

13. tydzień ciąży rozpoczyna jej II trymestr. Na tym etapie płód zaczyna nabierać coraz bardziej naturalnego wyglądu i cały czas intensywnie się rozwija, a wszystkie te zmiany są widoczne na USG. Dowiedz się, co można zobaczyć podczas badania wykonanego w tym okresie.

USG jest badaniem wykorzystującym fale ultradźwiękowe wysyłane przez głowicę aparatury, które odbijają się od badanych tkanek, a następnie wracają do czujnika. System informatyczny przetwarza ultradźwięki, a uzyskane informacje pojawiają się na ekranie monitora. Ultrasonografia wykonywana w czasie ciąży pozwala monitorować rozwój płodu i jednocześnie obserwować zmiany w jego wyglądzie.

Wygląd płodu w 13. tygodniu ciąży

Podczas badania USG można zmierzyć długość płodu – w 13. tygodniu ma on ok. 6,5 cm i swoją wielkością przypomina niewielką brzoskwinię.

Na ekranie monitora łatwo zauważysz, że głowa – chociaż nadal jest dość duża (stanowi ok. 1/2 całego ciała) – ma lepiej wyodrębnioną szyję. Ręce i nogi wydłużają się, dzięki czemu ciało staje się coraz bardziej proporcjonalne. Uszy nadal są dość nisko osadzone, ale za kilka tygodni trafią w końcu na właściwe miejsce.

Dzięki badaniu USG można także zobaczyć profil całej buzi dziecka – da się już rozróżnić oczodoły, nos, usta i brodę. Ponadto, jeśli aparatura będzie odpowiednio czuła, lekarz może uchwycić moment, w którym płód ćwiczy mięśnie twarzy, tj. marszczy czoło i wydyma policzki.

Czy można rozpoznać już płeć?

13 tydzień ciąży to moment, w którym płód rozwija się intensywnie – kształtują się m.in. narządy płciowe. W związku z tym, że zewnętrzne cechy płci są nadal mało zróżnicowane, jej określenie zwykle okazuje się dość trudne. Ginekolog może spróbować to zrobić, jednak potrzebny jest do tego sprzęt wysokiej klasy, a badaniu musi sprzyjać ułożenie dziecka.

Nawet jeśli lekarzowi uda się określić płeć, do uzyskanej informacji warto podejść z dużą ostrożnością. Na tym etapie bardzo łatwo o pomyłkę, dlatego lepiej poczekać do kolejnego badania USG wykonywanego ok. 20. tygodnia ciąży.

Ocena ryzyka wad genetycznych 

13 tydzień ciąży to właściwie ostatni moment na wykonanie genetycznego badania USG, dzięki któremu lekarz może oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia najpopularniejszych wad genetycznych, czyli zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau i zespołu Turnera. Ponadto ginekolog może sprawdzić, czy u dziecka występuje rozszczep kręgosłupa, wargi lub podniebienia.

Dzięki badaniom USG wykonywanym w kolejnych tygodniach ciąży możesz obserwować dynamiczne zmiany zachodzące w wyglądzie dziecka. Za każdym razem widać coraz więcej – być może uda Ci się nawet przyłapać malucha na ziewaniu lub ssaniu kciuka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię