Opiekun medyczny – czym się zajmuje i gdzie może pracować?

0
2945
Społeczeństwo zaczyna się starzeć, przez co zwiększa się liczba osób chorych i zależnych od innych. Każdego roku rośnie zapotrzebowanie na opiekunów medycznych, co dotyczy zarówno krajów zagranicznych, jak również Polski. Nie każdy jednak może piastować tego typu stanowisko pracy. Jest to zawód przeznaczony dla osób czujących powołanie do niesienia pomocy osobom schorowanym i wymagającym opieki.

Opiekun medyczny Kraków – czym się zajmuje i gdzie może pracować?

W roku 2007 został stworzony zawód opiekuna medycznego, czyli personelu zajmującego się sprawami zdrowia. Powstał on z myślą o osobach chorych i niesamodzielnych. Do obowiązków opiekuna medycznego zalicza się szereg najróżniejszych czynności opiekuńczo-pielęgnacyjnych. Zadaniem indywidualnego opiekuna osoby chorej jest oddziaływanie na jej otoczenie w taki sposób, aby czuła się ona komfortowo i bezpiecznie w życiu codziennym. Do czynności pielęgnacyjnych zaliczane są nie tylko działania związane stricte z higieną, ale także z mobilnością i odżywianiem pacjenta. Opiekunowie medyczni wypełniają swoje obowiązki zarówno w warunkach domowych, jak również wraz z pozostałymi członkami składającymi się na zespół medyczny. Może on także pracować w szpitalu, pomagając podczas seansu terapeutycznego. Z usług opiekunów medycznych korzystają przede wszystkim osoby schorowane, w podeszłym wieku i z niepełnosprawnością ruchową. W oparciu o trudności z jakimi boryka się dany pacjent, zadaniem opiekuna medycznego jest dobranie właściwych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych. Zajmuje się on także dezynfekcją i sterylizacją narzędzi, po które sięga w trakcie wykonywania poszczególnych zabiegów.

Osoby posiadające odpowiednie wykształcenie do piastowania stanowiska opiekuna medycznego, zyskują szerokie możliwości zatrudnienia. Mogą one pracować w przeróżnych placówkach medycznych – zarówno w szpitalu, jak i w sanatorium, hospicjum czy też w ośrodku rehabilitacyjnym. Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych jest również w domach pomocy społecznej, najróżniejszych fundacjach i prywatnych klinikach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię