Jak przygotować psa do wiosny?

0
601

Choć temperatury nie nastrajają jeszcze zbyt optymistycznie, to mimo wszystko już za kilka tygodni można się spodziewać nadejścia wiosny. Ten czas warto wykorzystać nie tylko na skompletowanie odpowiedniej na tę porę roku garderoby, ale także na pielęgnację swojego psa i wyposażenie go w akcesoria, które pomogą zadbać o jego zdrowie i samopoczucie.

Środki przeciw pasożytom

Wiosna to czas, kiedy do życia budzą się nie tylko rośliny, ale też pasożyty takie jak pchły, a zwłaszcza kleszcze, dlatego z odpowiednim przygotowaniem do wiosny wiąże się przede wszystkim konieczność zabezpieczenia psiaka przed nimi. Dlaczego to takie ważne? Kleszcze odpowiedzialne są za tak groźne choroby, jak babeszjoza, anaplazmoza, borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pupila. Jakich środków ochronnych należy użyć? W sklepach zoologicznych i klinikach weterynaryjnych dostępnych jest kilka rodzajów. Do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych należą obroże Bayer Foresto https://www.naszezoo.pl/pl/p/Bayer-Foresto-obroza-dla-psa-powyzej-8-kg-dlugosc-70-cm-/5773, które są łatwe do założenia, a do tego wodoodporne i bezzapachowe. Oprócz obroży w sprzedaży znajdują się też krople oraz spraye, które w odróżnieniu od obroży wymagają regularnej aplikacji, co może być nieco uciążliwe.

Odpowiednia dieta

Mroźne dni i niesprzyjająca pogoda nie zachęcają do spacerów. Co więcej, przy takiej aurze dłuższe wyprawy nie są wskazane. Ograniczenie ruchu powoduje, że dodatkowe kilogramy łapią nie tylko opiekunowie, ale także ich psiaki. Twój pupil w ostatnim czasie zyskał trochę na wadzę i do tego stał się ospały? Czas na zmianę diety? Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno pełnowartościowej (obowiązkowo w sklepie zoologicznym lub sprawdzonej przychodni weterynaryjnej!), w której nie zabraknie mięsa oraz tak cennych składników, jak witamina E i C. To także ważne ze względu na porę roku. Przedwiośnie to idealny moment na rozwój infekcji, dlatego przyda się dodatkowe wzmocnienie odporności, by w nowy okres pies wszedł w pełni zdrowy i z dobrym samopoczuciem.

Pielęgnacja sierści

Przedwiośnie to czas, kiedy psy zmieniają futro, przez co ogólny wygląd sierści może nie do końca dobrze się prezentować. Warto więc w porę zadbać o kondycję sierści. Pomóc w tym może wspomniana już dieta, zwłaszcza ta urozmaicona o witaminę E, która sprawia, że futro staje się gęste i ładnie błyszczące. Przyda się też pozimowa kąpiel z użyciem specjalnych szamponów nabłyszczających. Obowiązkowe będzie też wyczesanie – ułatwi to pozbycie się nagromadzającej się podczas linienia sierści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię