10 słodkich i małych zwierząt, które Twoje dzieci pokochają.

2
25437

Nie jest tajemnicą, że dzieci absolutnie kochają zwierzęta. Jeśli uważasz, że Twoje dzieci są gotowe, by wziąć na siebie odpowiedzialność opieki nad żywą istotą, poniżej przedstawiamy 10 małych zwierząt, które zachwycą Twoje dzieci.
Wyrażanie uczuć wobec wszystkich przychodzi naturalnie u dzieci – nasze uprzedzenia i stereotypy zaczynają pojawiać się jak dorastamy. Dzieci wydają nie mieć żadnych problemów, jeśli chodzi o przyjazne relacje z bezpańskimi zwierzakami, żabami, a nawet roślinami. Jest to dość oczywiste, że rodzimy się z wrodzoną zdolnością kochania wszystkich form życia, i jest tak dopóki nasz tak zwany zdrowy rozsądek przejmie prowadzenie i zaczynamy budować fortecę wokół nas, szukając ochrony przed naturą.

To bardzo niefortunne, że my jako rodzice, z dobroci naszych serc, zaczynamy chronić nasze dzieci przed miłością do zwierząt ograniczając im te relacje i wszystko pod pozorem bycia dobrym rodzicem. Dzieci z pewnością rozwijają się poprzez poznanie innych form życia i pielęgnowanie ich istnienia. A najlepszym sposobem, aby im to umożliwić, oprócz częstych wyjazdów do zoo, jest wzięcie zwierzaka do domu.

Jeśli już zdecydujecie się na zwierzaka dla dziecka, kolejną decyzją będzie wybór odpowiedniego nowego przyjaciela. Dajemy Państwu szeroki wachlarz opcji, wraz z plusami i minusami, by mogli Państwo dokonać właściwej decyzji.

Małe zwierzęta dla dzieci

Utrzymywanie zwierząt domowych jest wspólną odpowiedzialnością, a rodzice są w stanie najlepiej ocenić, czy ich dziecko jest na to gotowe. Tak prosto odmówić dziecku prawa do posiadania zwierzaka, ale warto zastanowić się nad taką decyzją. Zwierzęta mają duży wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka, zwłaszcza, jeśli on / ona praktyczne uczestniczy w opiece nad zwierzęciem.

Chomiki
Chomik jest małym, puszystym zwierzęciem, które jest łatwe w pielęgnacji i niedrogie w utrzymaniu. Należy pamiętać, że mogą one gryźć, gdy się pobudzone, przy czym chomik płci żeńskiej jest szczególnie agresywny. Chomiki syryjskie są zalecane z tego powodu, że mają one nieco większe rozmiary, co sprawia, że są łatwiejsze w obsłudze. Wskazane jest, aby mieć jednego chomika lub parę tej samej płci, aby uniknąć hodowli. Chomiki są skłonne do walki między sobą, więc lepiej zachować po jednym w oddzielnych klatkach. Ich średnia długość życia wynosi 2 – 3 lata.

Wymagania
Chomik mieści się w klatce, w której bawi się, je i śpi. Są to gryzonie, co oznacza, że mają zęby, które stale rosną. Te muszą być kontrolowane przez dostarczenie odpowiednich zabawek do żucia i gryzienia. Chomiki czyszczą się same, więc tak naprawdę nie trzeba ich kąpać. Do klatki lub akwarium potrzebne są trociny, które trzeba wymieniać przynajmniej raz w tygodniu.

Czego oczekiwać
Chomiki są bardzo ładne dla oka, ale nie reagują na przytulanie, jak to jest w przypadku małych zwierząt. Najlepiej jest je obserwować w ich klatce – uwielbiają biegać w kole i bawić się zabawkami.

 

male-zwierze-dla-dziecka (4)Świnki morskie
Świnki morskie są absolutnie urocze i to wcale nie jest ich najlepsza cechą! Ogromnie pozytywne jest to, że lubią interakcję z ludźmi, oczywiście do pewnego stopnia, tak długo, jak jest ona cicha i spokojna. Żyją do 5 lat. Mogą one być przechowywane w parach, ale upewnijmy się, że męski osobnik jest wykastrowany, ponieważ świnki morskie mogą szybko doczekać się potomstwa.

Wymagania
Trzymamy je w klatkach, które są wystarczająco duże, aby mogły tam bawić się i spać. Długowłose świnki morskie wymagają regularnego szczotkowania i przycinania, natomiast te z krótkimi włosami są stosunkowo bezobsługowe. Zapewniamy im odpowiednią ilość zabawek i odpowiednią żywność do gryzienia w celu utrzymania ich zębów nie tak ostrych. Świnki morskie lubią sianko w swojej klatce, więc w przypadku kogoś z rodziny kto jest uczulony, to nie będzie idealne zwierzątko.

Czego oczekiwać
Świnki morskie lubią być głaskane, ale trzeba to robić ostrożnie, ponieważ są to delikatne, małe stworzenia. Warto mieć ręcznik na kolanach gdy bierzemy zwierzątko – to daje im ciepłe i miękkie miejsce na osiedlenie się. Lekkie pieszczoty są w porządku, tak długo, jak dziecko nie udusi jej swoją miłością. Świnki morskie mają tendencję do oddawania kału i moczu dość często, więc pamiętajmy, aby chronić swoje ubrania podczas zabawy z nimi.

 

Myszy i szczury
Nie wszyscy rodzice są chętni, ale myszy i szczury to fajne zwierzęta dla dzieci. Myszy są mniejsze w porównaniu ze szczurami, o średniej długości życia 1 – 2 lata, w porównaniu ze szczurami 2- 3 lata. Te stworzenia mają bardzo przyjazne skłonności oraz mają tendencję do wiązania się z ludźmi. Nie przeszkadza im noszenie ich przez osobę, którą znają – ta cecha daje im nazwę „kieszonkowych” zwierząt.

Wymagania
Ich wymagania są bardzo podobne do powyższych dwóch zwierzaków, pod względem klatki, legowiska i zabawek. Pielęgnacja jest minimalna, jako szczury same się oporządzają. Będąc gryzoniami, żucie zabawek jest niezbędne, aby utrzymać w ryzach ich wzrost stomatologiczny.

Czego oczekiwać
To przyjazne stworzenia, jednak ważne jest, by dzieci nigdy nie przesadzały z wyrażaniem swoich uczuć przez zbytnie ściskanie lub nękanie tych małych zwierząt. To obowiązek rodzica ustanowić podstawowe zasady opieki i zabawy ze zwierzętami, pamiętajmy, by nadzorować kontakt dziecka ze zwierzęciem, szczególnie jeśli dziecko jest małe.

 

male-zwierze-dla-dziecka (3)Rybka
Ryby są bardzo popularne, jako zwierzęta domowe, lubiane zarówno przez dzieci, jak i rodziców. Złota rybka w szczególności. Są niedrogie i wytrzymałe, co sprawia, że idealnie nadają się na zwierzątko dla dzieci.

Wymagania
Pod warunkiem nabycia małej rybki, jest to jeden z najbardziej bezproblemowych zwierząt domowych. Zawsze lepiej jest zacząć od małych przyjaciół i pozwolić dziecku zapoznać się z rutyną utrzymania jednej rybki, przed ewentualnym zakupem kolejnych. Ryba musi być karmiona szczyptą jedzenia dwa razy dziennie, a akwarium potrzebuje cotygodniowego sprzątania. Co ważne: np. ryba bojownik może przebywać w małym akwarium, bez utleniania wody. Stawimy taki domek na biurku dziecka i codziennie podczas malowania, rysowania czy odrabiania prac domowych dziecko ma z nią kontakt wzrokowy.

Czego oczekiwać
Ryby to zerowe przytulanie – może to być dla niektórych minus. Mówi się, że ryby są doskonałymi zwierzętami dla początkujących, gdyż są tanie w utrzymaniu i są czystymi towarzyszami.

 

Inne opcje

Ptaki
Jeśli chcecie pierzastego partnera dla swojego dziecka – kupcie mu ptaszka. Papugi i papużki trzymamy w dużych klatkach, które muszą być czyszczone regularnie. Codziennie je karmimy i poimy (jak w przypadku większości zwierząt domowych). Pamiętajmy, że papużki lubią sobie śpiewać, szczególnie przy pierwszych promieniach słonecznych. Jeśli więc nie chcemy codziennej pobudki skoro świt, nie decydujmy się na ptaszka.

Gekony
Nie wszyscy chcą mieć gada w domu, ale jeśli tak, gekon może być dobrym wyborem. Należy jednak pamiętać, że są one drogie w utrzymaniu. Plus – każda interakcja musi być monitorowana przez rodzica. Dlatego też nie są one zalecane dla małych dzieci.

male-zwierze-dla-dziecka (6)Żółw

Żółw może być z tym małych lub klasyczny większy (nie mylić z tymi olbrzymami). Trzymamy je w akwarium, jeśli są z gatunków wodnych to logiczne, że z wodą. Żółwie lądowe mogą wędrować po mieszkaniu, czasem lubią schować się gdzieś na długie dni i spać. Trzeba uważać, by ich nie nadepnąć. To zwierzęta niedrogie w utrzymaniu, sympatyczne ale do tulenia się nie nadają.

 

Króliki
Króliki mogą być fajnymi zwierzątkami dla dzieci w wieku 10 lat i starszych, ponieważ należy się z nimi ostrożnie obchodzić. Mają pogodne i spokojne nastawienie. Musimy mieć dla nich obszerną klatkę. Króliki lubią wychodzić z niej i spacerować po mieszkaniu, trzeba tylko uważać, by nie podgryzały nam ścian i mebli. Należy rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się przynieść do domu królika.

Koty i psy
Przychodzi taki czas w życiu każdego rodzica, gdy są męczeni przez dzieci, aby przynieść do domu kociaka lub szczeniaka. Nic nie równa się z popularnością tych dwóch zwierząt. Koty i psy to rodzinne zwierzęta, które potrzebują dużo więcej uwagi w zakresie opieki i kosztów utrzymania. Długość ich życia oznacza, że przyniesienie do domu kota lub psa nie powinno być decyzją pochopną.

O czym należy pamiętać

Przyniesienie do domu zwierzaka to ważna decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Po pierwsze, musi być jasne, że nie jest to tylko kaprys dziecka.
Jeśli zupełnie nie podoba nam się sprowadzenie jakiegokolwiek zwierzęcia, to darujmy sobie. Wiadomo nie od dawna, że większość obowiązków opieki nad zwierzęciem spadnie na rodzica, jeśli więc mamy to robić z niechęcią i nerwami, nie można spodziewać się że dziecko będzie robiło to z ochotą. W końcu uczy się od nas – rodziców.
Warto porozmawiać z kimś, kto ma takie same zwierzę na które się zdecydowaliście i zapoznać się z rutyną codziennego dnia opieki nad nim.

Nie zapomnijmy upewnić się, że nasze dziecko nie jest uczulone na sierść czy pierze, zanim przyprowadzimy stworzenie do domu. Nie ma nic gorszego dla dziecka, jak i zwierzaka, niż rozstanie po kilku dniach.

To jest całkowicie nasz obowiązek, jako rodzica upewnić się, że dziecko będzie szanować nowego członka rodziny. Każde zwierzę ma uczucia i musimy uszanować jego wybór dotyczący godzin odpoczynku i posiłków lub czasu kiedy po prostu nie chce być blisko nas. Pamiętajmy, że każda forma braku szacunku dla zwierzęcia kwalifikuje się jako nadużycie.
Ideą przyniesienia do domu zwierzaka jest zapoznanie dziecka z żywą istotą. Twoje dziecko może wiele nauczyć się z tego doświadczenia, i to od opiekuna zależy, by było warto.

 

Łóżka dla dzieci

2 KOMENTARZE

  1. ja to lubie wszystkie zwierzęta oprócz żółwi. są nie tylko nudne, ale mogą przenosić wirusa salmonelli.nie polecam

  2. szynszyle są najlepsze 🙂
    odkąd poznałam moca ferma szynszyli – zakochałam się w tych małych zwierzątkach 😉
    a moje dzieciaki wprost pokochały te malutkie stworzonka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię