Skolioza – zaliczana do wad postawy – polega na bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Jej główną cechą charakterystyczną jest to, że może pojawić się w każdym okresie rozwoju dziecka, jednak największe zagrożenie tym schorzeniem przypada na okresy przyspieszonego wzrostu dzieci pomiędzy piątym a ósmym rokiem życia oraz od jedenastego do czternastego roku życia.
Szybkie zdiagnozowanie choroby daje większe szanse z jednej strony na korektę zmian, z drugiej natomiast na zahamowanie rozwoju schorzenia. Do najczęściej stosowanych sposobów leczenia skoliozy należą:
– metoda Schroth,
– metoda FED,
– stosowanie poduszki ortopedycznej.
Na czym polega zasada leczenia skoliozy według Kathariny Schroth?
Katharina Schroth – autorka metody pochodzącej od jej nazwiska – jako młoda dziewczyna walczyła ze skoliozą. Metodę Schroth określa się często mianem trójpłaszczyznowego systemu ćwiczeń asymetrycznych albo systemem ortopedyczno-oddechowym.
Inspiracją dla Kathariny Schroth było nadmuchiwanie piłki. Wyszła ona bowiem z praktycznego założenia. W momencie nadmuchiwania piłki prostują się i wygładzają się wszystkie jej wgłębienia. Autorka metody Schroth założyła więc, że za pomocą specjalnych ćwiczeń oddechowych można doprowadzić do usunięcia zniekształceń klatki piersiowej.
Zaproponowała ponadto – w celu zintensyfikowania ćwiczeń – ich określone zestawy. Zalicza się do nich ćwiczenia:
– wentylacyjne,
– mobilizacyjne,
– rozciągające,
– elongacyjne.
Aby terapia metodą Kathariny Schroth przyniosła trwałe efekty, dzieci muszą ćwiczyć systematycznie.
Fiksacja, elongacja i derotacja, czyli metoda FED
Autorem tej innowacyjnej i cieszącej się coraz większą popularnością metody jest Santos Sastre Fernandez. Polega ona na trójwymiarowym ustabilizowaniu kręgosłupa przy jednoczesnym jego wydłużeniu i derotacji.
W przypadku skoliozy u dzieci trójwymiarowy mechanizm z siłą od jednego do stu kilogramów naciska na najbardziej wysunięty punkt kręgosłupa. Prowadzi to do rotacji wstecznej i prostowania kręgosłupa.
Odbywa się ono seriami – dwadzieścia sekund nacisku przeplata się z dwudziestoma sekundami odpoczynku. Celem tych zabiegów jest doprowadzenie do prawidłowego ułożenia kręgosłupa.
Stosowanie poduszki ortopedycznej jako bardzo prosty sposób na walkę ze skoliozą
Jak podkreśla ekspert ze strony omedika.pl, są one przede wszystkim wyprofilowane i dlatego doskonale nadają się dla dzieci. Ich działanie lecznicze polega na prawidłowym podtrzymywaniu szyjnego odcinka kręgosłupa, a co za tym idzie na rozluźnianiu mięśni i poprawie krążenia nie tylko w odcinku szyjnym, ale także w całym organizmie.
Niezwykle ważną rolę – poza rehabilitantami – w walce ze skoliozą u dzieci odgrywają rodzice. Od ich taktu i konsekwencji w dużej mierze zależą końcowe efekty. To oni poza tym powinni, przestrzegając drobiazgowo zaleceń specjalistów, zatroszczyć się o dobry nastrój dziecka, poczucie własnej wartości i harmonijny rozwój. Regularna rehabilitacja nie może zakłócać swobodnego funkcjonowania dziecka, a częstego przypominania mu o chorobie naprawdę należy unikać.
Zobaczymy czy FED zadziała