BAJARKA OPOWIADA. ZBIÓR BAŚNI Z CAŁEGO ŚWIATA. Oprac. M. Niklewiczowa.

1
1775

I znów zapraszam do świata baśni. Tym razem proponuję zbiór tekstów z całego świata. Wyboru dokonała i opracowała wybrane baśnie – Maria Niklewiczowa. Możemy co wieczór, w przytulnym pokoju oświetlonym tylko małą lampką, proponować dziecku podróż w coraz to inne krainy.
Wśród zaproponowanych przez autorkę tekstów znajdą się między innymi:
• O DOBRYM PRZEWOŹNIKU I O DWÓCH SIOSTRACH RUSAŁKACH.
• TWARDOWSKI.
• OPOWIEŚĆ O SYNU KUPCA, KTÓRY MIAŁ SERCE RYCERSKIE.
• WDZIĘCZNE KRASNOLUDKI.
• KWIAT PAPROCI.
• JAK SIŁAN ZAMIENIŁ SIĘ W BOCIANA.
• TRZY SIOSTRY U WŁADCY WICHRÓW.
• ŚPIĄCY RYCERZE.
• CÓRKA SŁOŃCA.
• KOPCIUSZEK – BARANI KOŻUSZEK.
To tylko kilka tytułów, a wierzcie mi, że spis treści tej książki ukrywa jeszcze wiele ciekawych opowieści. Pochodzą one z dziedzictwa kulturowego Polski, Niemiec, Włoch, Bułgarii, Rosji, Izraela, odległych krajów arabskich… Naprawdę jest co zwiedzać!

Wszystkie historie są także dla małego czytelnika wyprawą w poszukiwaniu wartości ważnych w życiu człowieka. Dziecko uczy się, jak odróżniać dobro od zła, czym jest miłość i poświęcenie dla drugiej osoby. Widzi, jak los nagradza uczciwość, a karze fałsz i obłudę.

Wśród wielu baśni znajdziemy na przykład historię pana Twardowskiego – naszego „reprezentanta” w kosmosie. Imć pan Twardowski własną krwią podpisał pakt z diabłem. Dzięki temu mógł na przykład zadziwiać mieszkańców Krakowa kłusując po rynku na kogucim grzbiecie, albo wykazać się niebywałą siłą dźwigając wielki kamień, którego kilku mężczyzn nie potrafiło w ogóle ruszyć z miejsca. Co tu dużo mówić. Stał się sławny! Jednak czy to na dłuższą metę się mu opłaciło i czy trafił do piekła? Przeczytajcie, to zobaczycie.

Albo historia Jerzego, syna francuskiego kupca, który miał tak szlachetne serce, że nie potrafił nikomu odmówić pomocy. Dzięki temu uratował z rąk zbójców angielską królewnę, która później, po wielu perypetiach, została jego żoną. Jerzy musiał wybrać pomiędzy własnym dobrem, zwyczajnym egoizmem, a uczciwością wobec innych. I z tego starcia wyszedł zwycięsko. Powiedzcie sami czy nie jest warto uczyć takich rzeczy małych obywateli?

A opowieść o trzech córkach, które ojciec wysłał do władcy wichrów, aby ten wybrał sobie jedną z nich za żonę i nie dręczył już wichurami jego ludu? Okazało się, ze dwie starsze siostry nie posłuchały dobrych rad ojca, oszukiwały Koturę (pana wichrów). Zapłaciły za to najwyższą cenę. Zaginęły gdzieś w śniegu i zamieci. Tylko najmłodsza okazała się poczciwą i szlachetna osóbką.

Dzieciom na pewno spodoba się także opowieść o chłopie, który uratował życie rodzinie zaskrońców i w zamian za to otrzymał dar rozumienia mowy zwierząt. Czy ta umiejętność mu się przydała? Przeczytajcie sami. Warto.

Takich opowieści z morałem jest w zbiorze BAJARKA OPOWIADA naprawdę wiele. Usiądźmy więc i powędrujmy z dzieckiem w odległe krainy…

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

  1. szkoda że w nowym wydaniu Bajarki nie ma tych pięknych kolorowych ilustracji , które utkwiły mi w pamięci po dzień dzisiejszy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię