Bezpieczne wakacje dla dziecka – jak je zorganizować

0
2463

Przed nami wakacje, a niejeden rodzic głowi się, jak zapewnić rozrywkę swojemu potomstwu na 2 miesiące. Dysproporcja pomiędzy urlopem pracowniczym a szkolnym odpoczynkiem jest spora. O ile w przypadku nastolatków można zaufać, że swój czas zorganizują sami, to jednak przed rodzicami kilkulatków stoi nie małe wyzwanie.

Nie każdy rodzic może zapewnić dziecku opiekunkę albo liczyć na pomoc dziadków. Z drugiej strony zostawiać samo dziecko na kilka godzin w domu, gdy w tym czasie piękna pogoda na dworze – to wydaje się wręcz zbrodnią. Jak więc zapewnić przedszkolakowi lub uczniowi szkoły podstawowej miłe wspomnienia z wakacji?

Zaplanuj z kalendarzem

Warto więc już teraz zastanowić się, jakie atrakcje możemy zafundować dziecku. Jeśli rodzice pracują na różne zmiany, być może uda się je zgrać tak, by dziecko miało opiekę.

Malucha można zapisać do wakacyjnej grupy przedszkolnej, problem jest z nieco starszym dzieckiem – ale z pomocą mogą przyjść na przykład półkolonie. W całej Polsce organizuje je np. Edun Korepetycje, koszt jednego turnusu to około 250 złotych, kwota pokrywa także ubezpieczenie i posiłki.

Jeśli nasz budżet nie przewiduje takich wydatków – warto zorganizować samopomoc rodzicielską. Może znajomi mają dzieci w podobnym wieku? Może rodzice z klasy dziecka mają też taki problem? Zawsze można podzielić się wtedy opieką i zorganizować dzieciom czas wspólny. My dzięki temu bez stresu pójdziemy na cały dzień do pracy, a nasz syn lub córka będzie miało towarzystwo rówieśników – czyli jedną z najważniejszych rzeczy w dzieciństwie.

Darmowa oferta – sprawdź w okolicy

W czasie wakacji warto także zajrzeć na strony domów kultury, muzeów i ośrodków sportowych – wiele z nich oferuje darmowe zajęcia dla dzieci w czasie wakacji. Z takich zajęć można ułożyć dziecku ciekawy plan na wakacje, warto się za nimi rozejrzeć, zwłaszcza jeśli nie planujemy żadnego wyjazdu.

Pamiętajmy, że dzieci nieco inaczej odbierają słowo „frajda” niż my. Zadbajmy o różne urozmaicenia: noc w namiocie, dzień nad jeziorem, dmuchany basen na działce – to wszystko może być przygodą dla naszego potomka. Przypomnijmy sobie nasze własne wakacje i to co, nam wtedy sprawiało radość. Zachęcajmy dziecko do aktywności, dbajmy, by spędzało choć godzinę dziennie na świeżym powietrzu – wedle Światowej Organizacji Zdrowia przeciętny uczeń szkoły podstawowej średnio jest na dworze około 30 minut dziennie. Resztę spędza w szkole lub domu. Niech choć w wakacje dzieci mają kontakt z naturą.

Bezpieczeństwo – sprawdzaj organizatorów

Jeśli fundujesz swojemu dziecku wyjazd na organizowany obóz lub kolonie – sprawdź dokładnie, kto jest organizatorem i czy posiada zgodę kuratorium. Nie zawadzi także kontrola techniczna autobusu przed wyjazdem – wystarczy, że przed odjazdem wezwiesz policję. Warto reagować na skargi dziecka – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Jeśli jednak dziecko mówi, że chodzi głodne, dokuczają mu inne dzieci albo dzieją się inne niepokojące rzeczy, należy porozmawiać z wychowawcą, a najlepiej skontrolować rzecz samemu.

Artykuł opracowany przez zespół Edun Korepetycje.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię