Bezpieczny ogród – bezpieczne dzieciństwo

0
4315

Jeśli właśnie urządzasz ogród, koniecznie dostosuj go do potrzeb własnych dzieci. Jeśli już masz ogródek – zwiększ jego bezpieczeństwo, bo dla dziecka nie ma nic bardziej stymulującego, niż zabawa na zewnątrz, a dzięki drobnym zmianom, pozbędziesz się przynajmniej części obaw o dziecko.

Ogrody – miejsca do poznawania świata i niekończących się zabaw Nawet najmłodsze maluchy chętnie eksplorują otaczający je świat. Tym chętniej przebywają w ogrodzie, w którym czeka na nie mnóstwo ciekawych bodźców i niezwykłych wrażeń. Z czasem otoczenie przestaje być zaskakujące, ale wciąż pozostawia sporo pola do popisu dla wyobraźni. Zabawy na świeżym powietrzu bywają nieprzewidywalne i absorbujące, a od rozbawionego dziecka trudno wymagać skupienia i uwagi. Dlatego warto zadbać o otoczenie sprawiając, by zniknęły z niego potencjalne zagrożenia, a przynajmniej zostały zredukowane do minimum.

Jakie zagrożenia czyhają na dziecko w twoim ogródku?

Rośliny, owady, woda, zwierzęta – wszystko to, co nas otacza, na początkowym etapie rozwoju dziecka może być dla niego zagrożeniem. Im dziecko, tym większa będzie jego własna świadomość zagrożeń, ale trudno wymagać tego od maluchów, tym bardziej że ich ciekawość świata naprawdę trudno utrzymać na wodzy.

1

Maluch poznaje świat próbując

Próbuje wszystkiego dotykiem i smakiem. Dlatego musisz zadbać przede wszystkim o to, by nie mógł eksplorować w ten sposób trujących i niebezpiecznych roślin.

Jakie rośliny są niebezpieczne?

Przede wszystkim rośliny o trujących liściach, pnączach czy owocach. Skoro masz je w ogrodzie, zapewne uznajesz je za atrakcyjne z powodu ich wyglądu. Równie atrakcyjne mogą wydać się twojemu dziecku lub wnukowi, przy czym maluch nie ograniczy się jedynie do podziwiania ich wyglądu, a najprawdopodobniej zechce ich spróbować.
Jeśli zależy ci na jego bezpieczeństwie, samo pilnowanie dziecka może nie wystarczyć, bo upilnowanie wszędobylskiego ciekawskiego, jest często niemożliwe. Na czas dorastania dziecka pozbądź się niebezpiecznych roślin, a przynajmniej zadbaj o to, by dla malucha były niedostępne (przytnij je, zabezpiecz ogrodzeniem, etc.).

Pamiętaj też, że od dziecka trudno wymagać uwagi i tego, że będzie omijało rośliny z kolcami czy pokrzywy – kontakt z nimi nie stwarza co prawda poważnego zagrożenia dla życia i zdrowia, ale może być bardzo nieprzyjemny, dlatego i te rośliny lepiej wyeliminuj z otoczenia, w którym baraszkuje dziecko.

Uwaga na owady

Owady mogą stwarzać poważne zagrożenie dla dzieci z alergiami, ale nawet jeśli maluch nie ma alergii, spotkanie z osą, a nawet komarem, może okazać się dla niego bardzo nieprzyjemne. Owady są zresztą również zagrożeniem dla dorosłych. Warto więc zadbać o to, by ogródek przyciągał raczej nieszkodliwe owady pożyteczne, niż był siedliskiem os, komarów lub szerszeni.

Przed komarami zabezpieczysz się, usuwając z ogrodu źródła stojącej wody. Jeśli masz oczko wodne (które samo w sobie również może być niebezpieczne dla dzieci, ale o tym za moment) wyposaż je w fontannę. Nie przechowuj też wody w zbiornikach, bo w ten sposób zapewnisz komarom idealne warunki do rozrodu.

Przed osami zabezpiecz się na dwa sposoby:

  • przede wszystkim usuń ich gniazda ze swojego ogrodu, osy mogą mieszkać praktycznie wszędzie, jeśli zauważysz, że jest ich u ciebie naprawdę sporo, poszukaj gniazd i pozbądź się ich jak najszybciej,
  • zadbaj też o to, by na bieżąco zbierać wszelkie spady z drzew, dojrzałe owoce bardzo przyciągają osy, mrówki i inne owady, pozbywając się tych „magnesów” zabezpieczysz się przed inwazją potencjalnie niebezpiecznych owadów.

A co z pszczołami?

Pszczoły są zazwyczaj nastawione pokojowo do otoczenia i nie zamierzają rozstawać się z życiem, żądląc wszystko, co pojawi się gdzieś w pobliżu, niemniej jednak, jeśli jesteś pszczelarzem, na czas pobytu dzieci w ogrodzie (wakacje / sezon) przenieś ule w jakieś odosobnione miejsce, z dala od dzieci.

Woda – niezbędna i niebezpieczna

Kontakt z wodą jest przyjemny, dla dzieci może być ona niesamowitym magnesem. Jeśli jesteś odpowiedzialnym rodzicem lub dziadkiem miej to na uwadze i nie dopuść do tego, by oczka wodne w twoim ogrodzie stwarzały zagrożenie dla dzieci. Szczególnie niebezpieczne są dla maluchów, które mogą utonąć nawet w płytkiej wodzie – koniecznie więc odgrodź / osłoń oczka wodne na czas pobytu malucha w ogrodzie.

Pamiętaj też, że woda przyciąga owady. Z oczek będą korzystać okoliczne pszczoły, osy i trzemiele. W wodzie stojącej, jak już wspomnieliśmy powyżej, mogą też wylęgać się komary.

Narzędzia i infrastruktura

Jeśli chcesz, by twój ogród był przyjazny dzieciom, musisz też zdać sobie sprawę z tego, że potencjalnie niebezpieczne są wszystkie sprzęty i środki chemiczne, których używasz do pielęgnacji ogrodu. Zagrożeniem mogą też być elementy infrastruktury ogrodowej: poza oczkami wodnymi mogą to być na przykład pergole lub inne elementy konstrukcyjne pomocne w kształtowaniu roślin lub podkreślaniu ich walorów wizualnych.

Postaraj się usunąć je z bezpośredniego otoczenia dziecka. Zawsze możesz przecież ustawić je ponownie, gdy dziecko już podrośnie. Na czas przebywania dziecka w ogrodzie usuń z niego wszystkie narzędzia, którymi może się skaleczyć. Nie oznacza to wcale, że musisz izolować malucha od prac ogrodniczych – wprost przeciwnie – lepiej go do nich zachęcać, niemniej jednak to bezpieczeństwo powinno być priorytetem, dlatego w czasie wspólnych zajęć postaraj się używać możliwie bezpiecznych narzędzi.

Pamiętaj też, że wszystkich zagrożeń nie jesteś w stanie wyeliminować, dlatego postaraj się pilnować maluchów, a jeśli stanie się coś nieprzewidzianego – reaguj natychmiast!

indeks Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu: ( http://ogrodolandia.pl/dla-dzieci ). W ofercie znaleźć można min. huśtawki, piaskownice, place zabaw.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię