Usunięcie zęba często wiąże się z nieprzyjemnym doświadczeniem. Ból po wyrwaniu pojawia się tuż po przeprowadzonej ekstrakcji. Nie jest on jednak żadnym powodem do niepokoju. Przyczynami dolegliwości bólowych są: niewłaściwie zaopatrzony zębodół, zmiany okołowierzchołkowe czy ostre brzegi kostne. Po wyrwaniu ósemki, czy każdego innego zęba, możemy odczuwać dyskomfort. Wywołany jest on często bolesnym zapaleniem zębodołu.
W tym przypadku idealnym sposobem na złagodzenie bólu poekstrakcyjnego będą zimne okłady czy środki przeciwbólowe. Warto jednak wiedzieć, jak jeszcze można poradzić sobie z dolegliwościami zarówno kilka godzin po zabiegu, jak i w późniejszych dniach, gdy następuje proces gojenia.
Jeśli odczuwasz najmniejszy ból w okolicach zębów i dziąseł podczas szczotkowania, picia lub jedzenia koniecznie zwróć się o pomoc do dentysty. Być może są to pierwsze objawy zwiastujące o usunięciu zęba!
Kiedy pojawia się ból?
Usunięcie zęba sprawia, że ból pojawia się bezpośrednio po zabiegu. Jest to całkowicie normalne. Sytuacja, która powinna nas zaniepokoić, to ból poekstrakcyjny, który utrzymuje się kilka dni. Często wtedy towarzyszy mu gorączka lub szczękościsk. Konieczna będzie wtedy wizyta u dentysty.
Najczęstsze przyczyny bólu
Najczęstszą przyczyną bólu po wyrwaniu zęba jest niewłaściwie zaopatrzony zębodół. Dyskomfort mogą również powodować ostre brzegi kostne, ciała obce, a także pozostawione zmiany okołowierzchołkowe.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że gojenie się rany poekstrakcyjnej jest trudniejsze. Mogą także przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych.
Suchy zębodół a ekstrakcja
Suchy zębodół to kolejne z powikłań po ekstrakcji. Suche bolesne zapalenie zębodołu powstaje wskutek wypłukania bądź mechanicznego usunięcia formującego się skrzepu. Może mieć także związek z zaburzeniami krzepnięcia, cukrzycą lub niedokrwieniem tkanek.
Pusty zębodół objawia się promieniującym, bardzo silnym bólem. Zamiast prawidłowego skrzepu powstają szarobrunatne cuchnące masy. Konieczne jest wtedy udanie się do stomatologa.
Skrzep po usunięciu ósemki
Skrzep po wyrwaniu zęba powinien być elastyczny, trwały, szary. Właśnie taki skrzep jest skutecznym naturalnym opatrunkiem dla gojącego się zębodołu. Przy suchym zębodole jego ściany są wrażliwe na dotyk, bolą, ale jednocześnie nie ma objawów zapalnych otoczenia. Inaczej jest w przypadku ropnego zapalenia.
Powikłania po wyrwaniu zęba
Do powikłań związanych z usunięciem zębów można także dodać: szczękościsk, czyli trudności z rozwieraniem szczęk, gorączkę, infekcyjne nacieki zapalne, przedłużone krwawienie.
Rzadko po wyrwaniu zęba boli ząb obok, jednak jest to spotykane. Zjawisko to może wystąpić w trudnych ekstrakcjach złamanych korzeni lub zębów zatrzymanych w momencie, gdy podrażnieniu ulegną tkanki ozębnej sąsiedniego zęba.
Jak radzić sobie z bólem po ekstrakcji zęba?
Skutecznym rozwiązaniem na ból po wyrwaniu zęba będą zimne okłady oraz leki przeciwbólowe, które są dostępne bez recepty, np. paracetamol. Ekstrakcja zęba sprawia, że nie można jeść do 2 godzin od zabiegu, a przez dobę nie powinno się pić alkoholu, palić papierosów czy płukać jamy ustnej.
Najbardziej dokuczliwe są dolegliwości bólowe po usunięciu ósemki, czyli trzeciego zęba trzonowego. Związane są one z trudniejszym dostępem do zębów mądrości. To dlatego w przypadku ósemek najczęściej istnieje konieczność chirurgicznego dłutowania ze względu na zatrzymanie kości lub zniszczenie korony.
Jak dbać o ranę po usuniętym zębie?
Tuż po przeprowadzonym zabiegu jesteśmy pod wpływem znieczulenia, dlatego rana nie będzie jeszcze wrażliwa na dotyk. W tym czasie należy jednak zadbać o zahamowanie krwawienia. Przez ok. dwie godziny po zabiegu, warto położyć na ranie jałowy gazik, który bardzo delikatnie zagryzamy. W momencie, gdy dziąsło nie będzie już krwawić, usuwamy gazik i jeszcze przez godzinę staramy się nie dotykać rany. To właśnie wtedy powinien utworzyć się skrzep.
Przynajmniej dwie godziny po zabiegu, staramy się jak najmniej mówić. Należy również powstrzymać się od jedzenia i picia. Jeśli jednak będzie doskwierać nam pragnienie, sięgamy po napoje zimne bądź letnie. Spożywamy potrawy, których nie musimy gryźć. Przez pierwsze 2 dni od wyrwania unikamy gorących potraw.
Czego unikać po zabiegu?
Bezwzględnie po wyrwaniu zęba nie można pić alkoholu, czarnej herbaty oraz kawy, gdyż napoje te mogą nasilać krwawienie. Dokładnie z tego samego powodu konieczne jest także unikanie sauny oraz solarium. Przez pierwszą dobę od zabiegu nie palimy także papierosów.
Szczotkując zęby, omijamy zranione miejsca, zachowując szczególną ostrożność. Jama ustna powinna być płukana chłodną wodą i niezbyt energicznie. Po usuwaniu zębów nie jest także wskazany wysiłek fizyczny, gdyż może spowodować otworzenie gojącej się rany, a tym samym doprowadzić do uszkodzenia tkanki nabłonkowej.
Jak pozbyć się bólu?
Najczęściej zadawanym pytaniem przez pacjentów jest to, ile trwa ból po ekstrakcji zęba. Choć jest to kwestia mocno indywidualna, średnio dolegliwości bólowe utrzymują się od dwóch do trzech dni. Jeżeli chcemy je złagodzić, pomogą zimne okłady oraz środki przeciwbólowe bez recepty, zwane OTC.
Należy podkreślić, że po chirurgicznym usuwaniu zębów z ingerencją w tkankę kostną, dentyści zapisują profilaktycznie antybiotyk oraz lek przeciwbólowy na receptę. Może się jednak okazać, że nie będą one musiały być stosowane.
Gojenie się dziąsła
Cały proces gojenia się tkanek miękkich po wyrwaniu zęba trwa od tygodnia do miesiąca. Znacznie szybciej zagoi się dziąsło po usunięciu jednokorzeniowych zębów przednich. Proces trwa dłużej w przypadku wielokorzeniowych zębów bocznych.
Wpływ na przyspieszenie gojenia się tkanek dziąsła ma także zszycie rany poekstrakcyjnej. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze istnieje taka konieczność. Kluczowe znaczenie ma nieuszkodzenie skrzepu w zębodole. Wszelkich wskazówek i niezbędnych zaleceń dostarczy profesjonalny lekarz stomatolog. Należy ich bezwzględnie przestrzegać.
W przypadku, gdy mamy do czynienia z dolegliwościami bólowymi powodowanymi suchym zębodołem, dentysta przepłukuje go, a następnie zakłada opatrunek przeciwbólowy. Może to być przykładowo jodoform lub aspiryna. Często wykorzystuje się także biostymulację laserową. Warto dopytać o szczegóły w wybranym gabinecie stomatologicznym.
W sytuacji ropnego zapalenia zębodołu, postępowanie będzie praktycznie takie samo. Jest jednak jeden wyjątek. Jeżeli istnieją ciała obce lub tzw. bujająca ziarnina, konieczne będzie wyłyżeczkowanie.
Zalecenia po zabiegu
Po przeprowadzonym zabiegu każdy pacjent powinien otrzymać szereg zaleceń od swojego dentysty. Musimy się do nich bezwzględnie stosować, jeśli proces gojenia ma przebiec sprawnie i bez powikłań.
Do powszechnych zaleceń należą m.in. spożywanie pokarmów rozdrobnionych, które nie są gorące, zjedzenie posiłku dopiero po około dwóch godzinach od ekstrakcji zębów, stosowanie z przerwami okładów z lodu.
Inne wskazania to:
- niepalenie papierosów i niepicie alkoholu,
- oczyszczanie zębów z omijaniem okolicy usuniętych zębów,
- unikanie wysiłku fizycznego,
- unikanie słońca i nagrzewania,
- całkowita rezygnacja z solarium i sauny na czas gojenia,
- nie płukanie jamy ustnej przez dobę od zabiegu,
Możemy ewentualnie stosować przepisane leki przez lekarza, jak środek przeciwbólowy czy antybiotyk.
W razie, gdy ból będzie się utrzymywał dłużej niż 3 dni, będziemy mieć do czynienia ze szczękościskiem, wystąpi gorączka, trzeba będzie udać się na wizytę do dentysty.
Objawy towarzyszące bólom po wyrwaniu zęba
Dolegliwości bólowe z pewnością są nieprzyjemne i wprowadzają znaczny dyskomfort do naszego codziennego życia. Mają związek z uszkodzeniem tkanek. Te, które występują po wyrwanych zębach, są najczęstszymi, choć z pewnością nie jedynymi powikłaniami. Pacjenci mogą skarżyć się dodatkowo na bóle szczęki, dziąseł czy głowy.
Po przeprowadzonym zabiegu usuwania zębów możemy także dostrzec:
- obrzęk,
- krwawienie,
- podwyższenie temperatury ciała,
- tkliwość uciskową dna jamy ustnej.
Wszystkie te powikłania mogą w konsekwencji doprowadzić do zaburzenia procesu transportu tlenu do tkanek, a tym samym sprawić, że nie będą one dostatecznie zaopatrywane w substancje odżywcze.
W efekcie może rozwinąć się miejscowy stan zapalny. Powikłania zapalne mogą wywołać zjadliwe patogeny. Do tego wszystkiego doprowadza niewłaściwa aseptyka w czasie zabiegu dentystycznego, nieprzestrzeganie zasad higieny czy niedostosowanie się do zaleceń stomatologa.
Ważne jest, by udać się na zabieg ekstrakcji zębów wyłącznie do sprawdzonego gabinetu dentystycznego, a następnie stosować się do wszelkich rad i wskazówek specjalisty. Tylko wtedy rana odpowiednio się zagoi, dolegliwości bólowe nie będą bardzo dokuczliwe, a cały proces przebiegnie sprawnie i bezpiecznie.