Aparat fotograficzny dla dziecka – jak wybrać?

0
2001
Jeśli Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie robieniem zdjęć, dlaczego miałbyś mu nie udostępnić odpowiedniego sprzętu, aby mogło zacząć przygodę z nowym hobby? Zakup pierwszego aparatu fotograficznego dla dziecka musi być jednak dobrze przemyślany i dopasowany do potrzeb młodszych fotografów – na co zwrócić uwagę?

Rozmiar aparatu

Dziecko posiada małe dłonie, dlatego należy do nich dopasować odpowiednie urządzenie do robienia zdjęć. Jeśli więc na początku pomyślałeś o kupnie lustrzanki, od razu zrezygnuj z tego pomysłu. Lepiej na początku przygody z fotografią sprawdzą się kompaktowe aparaty fotograficzne, które można łatwo utrzymać nawet w jednej dłoni. Ważne, aby mieścił się on do pokrowca, który dziecko będzie mogło zawiesić na szyi. Poza tradycyjnymi aparatami ciekawym wyborem może być również:

  • kupno aparatu natychmiastowego – taki aparat jest wręcz stworzony dla dzieci. Często w solidnej, kolorowej obudowie, umożliwia wywołanie zdjęcia zaraz po jego wykonaniu. Będzie to zatem nie tylko dodatkowa atrakcja dla Twojej pociechy, ale również dla Ciebie – z jego dzieł będziesz mógł zrobić album z fotografiami, który będzie pamiątką na całe życie. Taki aparat świetnie sprawdzi się jako prezent dla każdego dziecka,
  • drukarka do smartfona – jeśli Twoje dziecko posiada dobry telefon do robienia zdjęć, może się okazać, że aparat fotograficzny nie będzie mu potrzebny. Wystarczy, że dokupisz do jego smartfona specjalną mini drukarkę, która po włożeniu do niej wkładów, będzie wywoływała wybrane zdjęcia.

Stabilizacja obrazu

Bardzo ważne, aby aparat wybrany dla dziecka posiadał opcję stabilizacji obrazu. Małe drżące rączki często są bowiem niepewne, skutkiem czego zdjęcia wychodzą nieostre lub rozmazane. TO oczywiście będzie się zmieniało, wraz z nabraniem przez malucha wprawy, jednak system stabilizacji pomoże mu osiągać oczekiwane efekty już od samego początku. Dodatkowo taka opcja świetnie sprawdza się, jeśli Twoja pociecha chce robić zdjęcia w ruchu lub fotografować przyrodę.

Wytrzymała obudowa

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednia obudowa aparatu. Jest to bowiem dość delikatne i nietanie urządzenie, więc szkoda by było, gdyby zepsuło się przy pierwszym upadku. Aparat może się wyślizgnąć z rączek (szczególnie, jeśli zignorowany został punkt pierwszy, mówiący o rozmiarze aparatu), albo też być narażony na uszkodzenia schowany w plecaku – dziecko może zapomnieć, że go tam włożył, a z plecakiem obchodzić się nie do końca delikatnie.

Automatyczny tryb pracy

Ważne, aby aparat fotograficzny dla dziecka był w stanie samodzielnie dopasowywać ustawienia do panujący wokół warunków. Na początku przygody z fotografią udział dziecka będzie się bowiem ograniczał do wybierania obiektów, które chce uwiecznić. Kiedy będzie starsze, z pewnością samo zainteresuje się modelami z ręcznym sterowaniem, ale na początek lepiej, aby aparat sam potrafił przystosować się do ciemności, idealnych zdjęć wewnątrz budynków czy ostrych fotografii krajobrazów.

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię