Używasz szyi częściej niż myślisz. Za każdym razem, gdy jedziesz, patrzysz przez ramię lub rozmawiasz z grupą ludzi, szyja pracuje, pochylając głowę w dowolne miejsce, w które chcesz. Podczas gdy zwykle nie zauważysz swojej szyi w akcji, kiedy odczuwasz ból, twoja szyja staje się bardzo zauważalną częścią ciała.

Pytanie, dlaczego odczuwasz ból szyi, może mieć różne odpowiedzi. Może to być sposób, w jaki siedzisz w pracy, jak śpisz lub naturalna degeneracja starzenia się. W poniższym artykule zebraliśmy niektóre z najczęstszych przyczyn bólu szyi, a także zabiegi, które mogą uśmierzyć ból, gdy jest to najbardziej potrzebne.

Spanie w dziwnych pozycjach

W takim czy innym czasie prawie wszyscy zasnęli w nieprzyjemnej pozycji. Czasami zaczynasz w ten sposób lub czasami skręcanie i przesuwanie, które wykonujesz podczas snu, powoduje ból. Czy to w samolocie, w samochodzie, czy we własnym łóżku, kiedy zasypiasz w sposób zakrzywiający szyję, możesz obudzić się z bólem karku. Dobrą wiadomością jest to, że ta przyczyna bólu szyi zwykle nie jest zbyt poważna.

Prawidłowe pozycje snu

Dla twojej szyi są lepsze i gorsze pozycje snu. Jednym z najgorszych jest spanie na brzuchu. Kiedy śpisz w ten sposób, twoje  plecy wykrzywiają się w łuk, a twoja głowa musi przekręcić się na bok, abyś mógł oddychać. To wywiera dodatkowy nacisk na szyję i ramiona i może prowadzić do napięcia nerwów. Możesz nie mieć wpływu na pozycję, w której skończysz podczas spania, ale możesz rozpocząć wieczór w zdrowszej pozycji. Jeśli twoje ciało leży wygodnie w tej początkowej pozycji, możesz być mniej skłonne do zmiany na niewygodną pozycję w środku nocy.

Spanie na plecach

Kiedy śpisz na plecach, naturalnie zmniejszasz nacisk, który inne pozycje mogą wywierać na kręgosłup. Możesz poprawić tę naturalną przewagę, wybierając odpowiednią poduszkę. Śpiący na plecach powinni wybrać płaską, miękką poduszkę, która jest zaokrąglona, aby przestrzeń pozostawiona pod szyją pozostawała otwarta, pod warunkiem, że poduszka podtrzymuje głowę pod odpowiednim kątem.

Jeśli twoja poduszka nie jest wyposażona w ten rodzaj podparcia szyi, możesz włożyć poszewkę pod szyję lub zwinięty ręcznik czy koc. Najlepiej  użyć specjalnej profilowanej poduszki, która dopasowuje się do przestrzeni między szyją a materacem.

Spanie na boku

Uważaj na poduszki, które są zbyt wysokie lub zbyt sztywne – mogą nadmiernie rozciągać szyję i powodować ból. Śpiący często na boku powinni wybrać poduszkę, która jest wyższa przy szyi niż pod głową, co utrzyma kręgosłup w bardziej naturalnej pozycji. Tradycyjna poduszka może również zadziałać, jeśli jest wykonana z pianki pamięciowej, która pozwala Twojej głowie zanurzyć się, zapewniając jednocześnie wsparcie szyi.

Jeśli zdarzy ci się obudzić z bólem szyi, lek przeciwbólowy wraz z odpoczynkiem powinien pomóc.

Napinając szyję

Czy patrzysz w górę częściej niż zwykle? Może byłeś obserwatorem ptaków, obserwowałeś gwiazdy lub wziąłeś udział w pokazie lotniczym. Bez względu na powód, jeśli trzymasz szyję w nietypowej pozycji przez bardzo długi czas, będziesz używał mięśni w sposób, do którego nie są przyzwyczajone. To prowadzi do przewidywalnego dyskomfortu następnego dnia.

Leczenie naciągnięcia szyi

Na początek nie trzymaj szyi w pozycjach, do których nie jest przyzwyczajona, chyba że jest to absolutnie konieczne. Gdy jest to konieczne, staraj się robić częste przerwy z rozciąganiem i poruszaniem szyją w innych kierunkach. Pomoże to w rozluźnieniu mięśni.

Wskazówki te są dobre dla zapobiegania napięcia w szyi. Ale co, jeśli już cierpisz? Postaraj się dać swojej szyi jak najwięcej odpoczynku. Podczas odpoczynku połknij lek przeciwbólowy, by złagodzić dolegliwość. Jeśli po kilku dniach nadal boli lub stwierdzasz ograniczoną mobilność, poinformuj o tym lekarza.

Co to jest „tekstowa szyja”?

Popatrz na ludzi siedzących na  przystanku autobusowym lub poczekalni, a zobaczysz to. Ludzie z ramionami pochylonymi do przodu, szyją w dół i nosem w telefonach komórkowych. Być może najnowszą przyczyną bólu szyi, tak zwaną „szyją tekstową”, jest powtarzający się okład napięcia, który może zwiększać stres i ból ramion, dolnej części pleców oraz  szyi. Ta przyczyna bólu szyi jest niezwykła, ponieważ dotyka młodszych ludzi bardziej niż starszych.

Twój telefon ponosi całą winę za tę dolegliwość, ale nie jest jedynym winowajcą. Za każdym razem, gdy spędzasz długie okresy skulone, czy to przez telefon, na komputerze, czy na stole warsztatowym, ryzykujesz to samo.

ból szyi

Łagodzeniu bólu „tekstowej szyi”

Aby złagodzić takie napięcie szyi, zacznij od swojej postawy. Wyprostuj szyję i plecy, aby kręgosłup był wyrównany. Twoje uszy powinny znajdować się bezpośrednio nad ramionami, gdy patrzysz na swój telefon. Możesz poprawić swoją postawę za pomocą prostego rozciągnięcia; wyginaj górną część pleców i szyję do tyłu, co spowoduje również zaciśnięcie ramion. Pomoże to złagodzić ból i stres, spowodowany częstym korzystaniem z telefonów komórkowych. Na koniec spróbuj podnieść smartfon do poziomu oczu. Patrząc raczej w przód niż w dół, twoja szyja nie będzie odczuwać napięcia.

Sport i „Ukłucie bólu”

Jeśli grasz w sporty kontaktowe, prędzej czy później doznasz takiego ukłucia bólu. To slangowe określenie dla przeszywającego bólu , którego możesz doświadczyć w okolicach ramion lub szyi. Zwykle ustępuje po kilku chwilach, ale czasem trwa kilka dni.

Mecze piłkarskie są główną przyczyną takich bolesnych ukłuć. Występują, gdy nerw biegnący od ramienia do szyi zwana splotem ramiennym jest uszkodzony. Ramię może być słabe i zdrętwiałe.

Jak leczyć ukłucie bólu

Zazwyczaj ból ten ustępuje po kilku sekundach do minuty lub dwóch. Ale w niektórych przypadkach może utrzymywać się przez kilka dni. Jeśli to jest, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Lekarz określi stan szyi, ile osłabienia spowodowało to  uszkodzenie nerwu, czy oba ramiona są dotknięte chorobą oraz ile takich „ukłuć bólu” przydarzyło  się w twoim życiu.

Jeśli uraz utrzymuje się, lekarz prawdopodobnie zaleci przerwanie uprawiania sportu do czasu całkowitego ustąpienia objawów. Fizykoterapia może być dobrym rozwiązaniem do odzyskania zakresu ruchu i siły. Powtarzające się takie bóle mogą wymagać dodatkowego sprzętu ochronnego, takiego jak specjalne ochraniacze na ramiona dla piłkarzy.

Co to jest „smagnięcie biczem”?

Jeśli zostałeś uderzony z tyłu przez inny samochód, możesz mieć uraz kręgosłupa szyjnego. Uraz kręgosłupa spowodowany jest przez tępe uderzenie od tyłu i jest najczęściej wynikiem wypadków samochodowych. Inne obrażenia mogą je również powodować, np. bycie atakowanym od tyłu. Nazwa pochodzi od ruchu przypominającego bicz, który wykonuje twoja głowa, gdy szarpie się do przodu i szybko wraca. Ten biczujący ruch może rozciągnąć i zwichnąć miękkie tkanki na szyi.

Objawy urazu kręgosłupa szyjnego mogą pojawiać się stopniowo w ciągu kilku godzin. Obejmują one ból szyi i sztywność, ból ramion oraz skurcze w ramionach. Możesz także odczuwać bóle głowy, a niektóre takie urazy powodują utratę pamięci, zawroty głowy, wyczerpanie i inne objawy.

Jak leczyć smagnięcie biczem?

Często regeneruje się sam po kilku tygodniach lub miesiącach. Kłopotliwe przypadki mogą jednak trwać znacznie dłużej. Istnieją sposoby na złagodzenie bólu, gdy ciało odzyskuje zdrowie, a także łagodzenie sztywności spowodowanej przez obrażenia.

Po ustąpieniu pierwszych ostrych objawów powinieneś poruszać szyją i unikać utrzymywania jej w tej samej pozycji zbyt długo. Chociaż poruszanie szyją może być bolesne, ruch jest również tym, co pomoże ci szybciej wrócić do zdrowia. Dlatego lekarze zazwyczaj zniechęcają do stosowania kołnierzy lub aparatów ortodontycznych, które ograniczają ruch, chociaż w niektórych przypadkach mogą być zalecane do krótkotrwałego użytku. Pamiętaj o tym, gdy siedzisz lub kładziesz się. Dostępne są również ćwiczenia, które mogą przyspieszyć powrót do zdrowia.

Podczas gdy ruch może być bolesny, istnieją środki zaradcze na ból. Możesz spróbować zimnych lub ciepłych okładów. Zachęca się do używania poduszki na tyle twardej i zwartej, by podeprzeć szyję. Utrzymuj swoją postawę w linii i pozostań wyprostowany, niezależnie od tego, czy chodzisz, stoisz, czy siedzisz nieruchomo. Pomocne mogą być również delikatne masaże szyi.

Kiedy te domowe środki zaradcze nie wystarczą, środki przeciwbólowe mogą pomóc. Ibuprofen jest dobry w łagodzeniu stanów zapalnych i bólu. Czasami leki przeciwbólowe bez recepty nie wystarczają, aby zatrzymać silny ból. Jeśli tak jest w twoim przypadku, porozmawiaj ze swoim lekarzem o lekach przeciwbólowych na receptę.

Wysunięty (Przepuklina) Dysk

Wysunięte krążki w kręgosłupie są częstą przyczyną bólu szyi. Zwane również dyskami przepuklinowymi, wysunięte dyski pojawiają się, gdy gąbczaste podkładki między twardymi kośćmi kręgosłupa pękają, a ich galaretowata substancja wycieka. To wywiera nacisk na nerwy rdzeniowe, które są bardzo wrażliwe na nawet lekki nacisk. Rezultatem jest zazwyczaj ból. Jeśli wysunięty dysk jest częścią szyi, może to prowadzić do bólu, osłabienia i drętwienia szyi i ramion. Możesz odczuwać to jako palący ból.

Wysunięty (Przepuklina) Dysk- jak leczyć

Jeśli podejrzewasz, że dysk kręgowy wysunął się, powinieneś skontaktować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy. Lekarz będzie chciał znać Twoją historię medyczną i przeprowadzi badanie fizyczne. Jeśli lekarz podejrzewa przepuklinę dysku, może zlecić badanie MRI(rezonans) w celu potwierdzenia.

Leczenie może obejmować łączone podejście z wykorzystaniem medycyny i odpoczynku. Odpoczynek jest ważny, ponieważ nadużywanie dotkniętych obszarów może spowodować powrót bólu. Kiedy się ruszasz, staraj się, aby twoje ruchy były powolne i kontrolowane. Jest to szczególnie ważne, gdy musisz coś podnieść lub pochylić się. Odpoczynek na tym obszarze jest kluczowy, dlatego należy unikać siedzenia przez dłuższy czas. Twój lekarz może zalecić krótkie spacery.

Chociaż operacja zwykle nie jest potrzebna, niektórzy ludzie z przepukliną dysku będą potrzebować operacji. Zazwyczaj jest to zalecane gdy inne procedury nie złagodzą objawów. Operacja nazywa się dyskektomią i fuzją. W tej procedurze cały dysk jest usuwany, a kość jest łączona na swoim miejscu.

Czy to zwężenie kręgosłupa szyjnego?

Zwężenie kręgosłupa odnosi się do zwężenia, które ściska wrażliwe nerwy w rdzeniu kręgowym i wokół niego. Gdy występuje to na szyi, nazywa się to zwężeniem kręgosłupa szyjnego. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia zwężenia kręgosłupa; starzenie się może powodować ostrogi kości, które zwężają kręgosłup. Rzadko ludzie w wieku poniżej 50 lat cierpią na to, a kiedy to dzieje, zwykle jest to wynikiem kontuzji.

Kiedy masz ból szyi, najczęściej jest to spowodowane zwyrodnieniem kręgosłupa. Zwężenie jest jedną z najpoważniejszych konsekwencji. Ból szyi to tylko jeden z objawów. Możesz również zauważyć, że twoje nogi są słabe i możesz stracić kontrolę nad ich ruchem, co utrudnia chodzenie. Może się okazać, że twoje ręce lub nogi są zdrętwiałe. Możesz także stracić „poczucie pozycji”, które jest wrodzonym poczuciem, gdzie są twoje kończyny, gdy twoje oczy są zamknięte.

Leczenie medyczne zwężenia kręgosłupa szyjnego

Zwężenie kręgosłupa szyjnego powinno być leczone przez lekarza. Przygotowując się do wizyty u lekarza, pomyśl o bólu szyi i innych objawach. Kiedy się zaczął? Jaki jest ten ból? Jak często doświadczasz tego bólu? Co robisz, kiedy czujesz objawy? Pomyśl także o problemach zdrowotnych, które mogą być powiązane, takich jak problemy z rękami, nogami lub kontrolą jelit lub pęcherza.

Po przejrzeniu historii choroby i przeprowadzeniu badania fizykalnego lekarz może wykonać zdjęcie kręgosłupa za pomocą badania MRI lub prześwietlenia. Po postawieniu diagnozy operacja jest często najlepszym rozwiązaniem.

Ból szyi i ostrogi kości

Ostrogi kości są gładkimi naroślami, które rozwijają się wraz z wiekiem. Rozwijają się, gdy zużywają się dyski kręgosłupa, powodując rozluźnienie więzadeł. To zużycie może być naturalnym efektem starzenia, ale może być również przyspieszone przez zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest główną przyczyną ostrogi kości.

W miarę rozluźniania więzadeł mogą one kompensować niestabilność, którą powoduje pogrubienie. Zagęszczone więzadła mogą zacząć tworzyć nową kość, która wywiera nacisk na nerwy rdzeniowe. Te ostrogi kości mogą powodować tkliwość w stawach i mięśniach szyi, a także stan zapalny.

Jak leczy się ostrogi kości?

Ostrogi kości mają różną nasilenie. Niektóre powodują jedynie łagodny lub umiarkowany nacisk na nerwy rdzeniowe, podczas gdy inne mogą powodować skurcze mięśni, osłabienie i bardziej intensywny ból. Większość pacjentów rozpoczyna leczenie zachowawcze, które mogą obejmować:

  • Odpoczynek
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, naproksen i aspiryna. Mogą one złagodzić ból, rozluźnić mięśnie i zmniejszyć obrzęk na miesiąc do półtora miesiąca.
  • Fizykoterapia w celu poprawy siły, elastyczności i postawy.
  • Sterydy, które zmniejszają ból i obrzęk stawów.

Chociaż te zabiegi mogą być wystarczające, poważniejsze przypadki ostrogi kostnej mogą wymagać operacji.

Co powoduje raka kręgosłupa?

Guzy kręgosłupa co roku dotykają miliony osób. Mogą tworzyć się na szyi lub gdziekolwiek indziej wzdłuż kręgosłupa. Guzy te mogą być nowotworowe lub łagodne, ale nawet guzy nienowotworowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, gdy naciskają na kręgosłup. W wielu przypadkach guzy kręgosłupa zaczynają się gdzieś indziej w ciele i rozprzestrzeniają się (przerzuty) do kręgosłupa.

Chociaż przyczyny guzów kręgosłupa nie są w pełni poznane, występowanie w rodzinie pewnych zaburzeń zwiększa ryzyko. Należą do nich zaburzenia układu odpornościowego, choroba Hippel-Lindau (naczyniakowatość siatkówkowo-móżdżkowa) i nerwiakowłókniakowatość typu 2. Chociaż rzadko, nowotwory te mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Testy genetyczne są dostępne w celu sprawdzenia tej możliwości.

Jak leczy się guzy kręgosłupa?

Dostępna jest szeroka gama zabiegów i operacji dla osób z guzami kręgosłupa. Jakie opcje leczenia są najlepsze dla ciebie, zależy od lokalizacji guza, rodzaju nowotworu kręgosłupa i jego zdrowia. Oto niektóre z dostępnych opcji opieki:

  • Kortykosteroidy można podawać w celu zmniejszenia obrzęku. Może to zmniejszyć ciśnienie, jeśli część guza naciska na rdzeń kręgowy.
  • Wykwalifikowany chirurg może usunąć niektóre nowotwory kręgosłupa.
  • Jeśli operacja nie jest w stanie usunąć całego guza, promieniowanie może być wykorzystane do zmniejszenia ciśnienia.
  • W przypadku guzów nowotworowych można zamówić chemioterapię. Te leki zabijające nowotwory można podawać przez wstrzyknięcie lub doustnie.
  • Terapie celowane atakują w szczególności komórki nowotworowe i są przydatne w przypadku niektórych typów nowotworów kręgosłupa.
  • Terapia protonowa. Procedura ta skupia silne promieniowanie bezpośrednio na guzie. W ten sposób eliminuje się uszkodzenia zdrowych komórek.

Co to jest choroba zwyrodnieniowa dysku?

Tylko przez starzenie się, twoja szyja staje się podatna na chorobę zwyrodnieniową dysku. Zużycie i starzenie się może spowodować, że włóknisty dysk między kręgosłupami rozrzedzi się, pęknie lub wyschnie. Ten problem i powodowane przez niego objawy określane są jako choroba zwyrodnieniowa dysku.

Większość ludzi doświadcza zwyrodnienia dysku kręgowego, jeśli żyją wystarczająco długo. Zanim osiągniemy 35 lat , 30% z nas wykazuje pewną ilość degeneracji dysku. W wieku 60 lat ponad 9 na 10 osób wykazuje oznaki zwyrodnienia. Zwyrodniałe dyski niekoniecznie są bolesne, w takim przypadku są określane jako „degeneracja dysku”.

Ale kiedy powoduje ból, choroba zwyrodnieniowa dysku może również powodować inne problemy. Dyski pleców mogą przepuklinować lub wybrzuszać się, a także mogą powodować ostrogi kości. Objawy mogą obejmować osłabienie i drętwienie rąk i nóg. Może również uciskać kręgosłup, co może spowodować utratę kontroli nad jelitami i pęcherzem. Ból spowodowany zwyrodnieniem krążka na szyi jest zwykle gorszy, gdy poruszasz głową lub stoisz czy siedzisz prosto. Możesz także doświadczyć pieczenia lub mrowienia.

Radzenie sobie z chorobą zwyrodnieniową dysku

Co robić, jeśli dyski na szyi powodują ból? Okazuje się, że masz kilka opcji. Na początek staraj się unikać pozycji, które powodują ból. Orteza szyi może być tu pomocna. Istnieją inne sposoby na złagodzenie tego bolesnego stanu, takie jak środki przeciwbólowe, znieczulenie zewnątrzoponowe i leki przeciwzapalne.

Kiedy te podejścia zawiodą, operacja może być konieczna. Tradycyjnie oznaczało to fuzję kręgosłupa, w której pręty, śruby i przeszczepy kostne są używane do zabezpieczenia kręgosłupa po usunięciu uszkodzonego dysku. Takie podejście ma wadę polegającą na częstym przyspieszaniu degeneracji pobliskich krążków kręgowych. Umieszczenie dysku szyjnego jest nowszym podejściem, które niesie za sobą mniejsze ryzyko uderzenia w pobliskie kręgi.

Artykuł powstał przy współpracy z magazynem internetowym codziennosc.eu

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię