Chirurgia całodobowa – czy w Warszawie można się zaszyć o każdej porze dnia i nocy?

0
1854

Choć może się to wydawać zaskakujące w zdecydowanej większości dużych polskich miast – Warszawa nie jest tutaj wyjątkiem – zabieg implantacji wszywki przeciwalkoholowej często nazywany wszywaniem esperalu można wykonać o dowolnej porze dnia i nocy.

Wraz z rozwojem niepublicznej opieki zdrowotnej, w tym przede wszystkim prywatnych praktyk i gabinetów chirurgii jednego dnia zwiększył się dostęp osób uzależnionych do terapii wykorzystującej działanie wszywki esperalowej. Jak wszystko inne, ułatwiony dostęp do „zaszywania się od alkoholu” (info: http://www.chirurg-24.pl) ma swoje zalety i wady. Wśród tych ostatnich można wskazać m.in. ułatwiony dostęp do zabiegów mających na celu usunięcie wszywki przeciwalkoholowej przed upływem okresu jej działania.

Dzisiejszy artykuł poświęciliśmy powodom przedterminowego usuwania wszytego esperalu, a właściwie specyfiku o nazwie disulfiram. Dlaczego w Warszawie oraz innych dużych miastach w kraju alkoholicy rezygnują z terapii? Rekordziści zgłaszają się na usunięcie wszywki nawet po kilku godzinach od zaszycia esperalu.

Alkoholizm…

…to ciężka choroba, która – jeśli nie jest skutecznie leczona – prowadzi do całkowitej degradacji chorego. Nic więc dziwnego w tym, że wielu alkoholików poszukujących pomocy impulsywnie podejmuje decyzję o zaszyciu się, co – w ich mniemaniu – ma ich trzymać daleko od alkoholu.

Rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna. Wszycie esperalu nie hamuje głodu alkoholowego, nawet go nie redukuje. Po zaszyciu chory (alkoholik) odczuwa dokładnie takie samo pragnienie, jak przed zabiegiem. Jedyna różnica polega na odczuciach pojawiających się po skonsumowaniu alkoholu. Jednak – mimo iż odczucia te są bardzo nieprzyjemne i czysto teoretycznie powinny skutecznie zniechęcać chorego do ponownego sięgnięcia po napój alkoholowy – świadomość, że są one wywołane specyfikiem prowadzi do tego, że za swój stan chory obwinia terapię, a nie alkohol. To wszystko w połączeniu z dobrowolnością poddawania się terapii wykorzystującej wszywki alkoholowe potęguje chęć pozbycia się implantu, który również możemy usunąć w całodobowym gabinecie chirurga.

Czy zasadne jest winienie niepublicznych praktyk i gabinetów chirurgicznych zajmujących się wszywaniem i „wypruwaniem” esperalu o niweczenie wysiłków terapeutów oraz samych zainteresowanych poprzez umożliwienie szybkiego usunięcia wszywki? Oczywiście, że nie. Popularne zaszywanie się w celu powstrzymywania się od konsumpcji alkoholu jest tylko jedną z form leczenia alkoholizmu. Warszawa jak każde inne miasto w kraju oferuje alkoholikom szereg możliwości leczenia, pośród których zaszywanie przy wykorzystaniu wszywek antyalkoholowych to zaledwie jedna z propozycji. Można ją powiązać z innymi formami terapii, dzięki czemu leczenie ma większe szanse powodzenia. Impulsywne zgłaszanie się na zabieg na ogół sprowadza się do kilkudniowej wstrzemięźliwości oraz kolejnej wizyty w gabinecie chirurga, podczas której wszyty esperal zostaje usunięty.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię