Ciąża – co wolno, a czego nie wolno?

0
1073

Ciąża to błogi stan, podczas którego zachodzi wiele zmian w życiu rodziców. Te zmiany, nie tylko fizyczne, widoczne są również u przyszłej mamy. Ciężarna otoczona jest również opieką i troską, zwłaszcza kobiet, które już urodziły dzieci – matki, babki, koleżanek. Podczas 9 miesięcy pojawiają się też często pytania o to, co wolno, a czego nie wolno ciężarnej.

Czego nie wolno kobiecie w czasie ciąży?

Ciąża zmienia życie kobiety diametralnie. Dotychczasowy styl życia musi zostać przeorganizowany tak, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno matce, jak i dziecku. Zatem, czego powinna unikać kobieta w ciąży?

Alkohol, to jeden z pierwszych zakazów, jakie przychodzą do głowy. Kobieta powinna bezwzględnie unikać napojów wyskokowych, gdyż te mają zły wpływ na rozwój płodu. Mogą być tym samym przyczyną groźnych chorób np. serca, układu nerwowego.

Papierosy, to drugi z czynników, które należy wyeliminować ze swojego życia, nie tylko  na czas ciąży, ale również na czas karmienia dziecka. Podobnie, jak alkohol, mają zły wpływ na rozwój dziecka w brzuchu matki, również mogą prowadzić do wad wrodzonych.

Napoje energetyzujące, kawa oraz coca-cola. Każde z nich zawiera pewną ilość kofeiny, która może ograniczyć wzrost płodu, zwłaszcza, jeśli napoje będą spożywane w dużych ilościach.

Dźwiganie, przemęczenia się również jest niewskazane. Wysiłek może prowadzić do uszkodzenia płodu czy nawet poronienia. Nawet ten niewielki, może być przyczyną złego samopoczucia matki – należy pamiętać, że kobieta podczas ciąży szybciej się męczy, nawet wykonując codzienne, wcześniej nie wpływające na samopoczucie, czynności.

Podczas ciąży kobieta powinna również zrezygnować z tego, co być może przed nią bardzo lubiła – długich gorących kąpieli oraz chodzenia na szpilkach. Wysoka temperatura wody rozszerza naczynia krwionośne, co może prowadzić do poronienia. Również długie przesiadywanie w chłodniejszej wodzie nie jest zbytnio wskazane. Obcasy z kolei obciążą kręgosłup i będą powodem złego samopoczucia, lepiej więc wybierać buty na niskim obcasie lub płaskiej podeszwie.

Co wolno kobiecie w ciąży?

Wydawać by się mogło, że ciąża, to stan, w którym obowiązują tylko zakazy. Tymczasem, jest wiele przyzwoleń czy wręcz nakazów, które są dobre dla kobiety w ciąży. Jednym z nich jest na pewno codzienne przyjmowanie kwasu foliowego, który wspomaga rozwój płodu. Niemniej ważna jest dieta bogata w żelazo – podczas błogiego stanu zapotrzebowanie na nie jest większe, niż zwykle.

Co do diety, to często podczas ciąży pojawiają się rożnego rodzaju zachcianki. A to na słodkie, a to na kwaśne, a to na tłuste. Czy można? Oczywiście, jednak wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Codzienne objadanie się słodyczami czy wręcz przeciwnie, kwaśnymi potrawami nie jest zbyt zdrowe. Taka „dieta” nie zapewni dostarczenia rozwijającemu się dziecku odpowiedniej dawki witamin. Ważne więc, aby codzienne posiłki były zbilansowane i pełnowartościowe.

Podczas ciąży kobieta może, a nawet powinna, wypoczywać. Dzięki temu będzie miała lepsze samopoczucie w ciągu dnia, uniknie też niepotrzebnego stresu, który może wpływać na dziecko i jego samopoczucie.

Martyna Karwat
Więcej porad znajdziesz na blogu czasciazy.pl

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię