Niektórzy rodzice chętnie podejmowaliby za dziecko każdą decyzję i to jak najdłużej. Często wymawiają się troską o pociechę, jednak ciągłe wyręczanie dziecka, nawet takiego w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym nie jest dobrą metodą. Dziecko musi jak najwcześniej zacząć uczyć się na swoich błędach i trzeba mu na to pozwolić. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak uczyć dziecko samodzielności. Czy może samodzielnie wybierać ubrania?
Naukę samodzielności zacznij od „własnego podwórka”, czyli mieszkania
Naukę samodzielności można zaczynać już nawet około roczku. Wtedy dziecko może samodzielnie uczyć się jeść posiłki, początkowo rękami, a później sztućcami dla dzieci czy pić z kubeczka. Samodzielne czynności trzeba oczywiście dostosowywać do wieku dziecka. Wiadomo, że maluch nie jest jeszcze w stanie sobie poradzić zawsze ze zdjęciem ubranka, by pójść do toalety, ale może już informować rodzica o tym, że ma taką potrzebę. Z czasem gdy ma około 4 lata może już całkiem samodzielnie korzystać z toalety i nauczyć się higieny osobistej, czyli samodzielnego podcierania się czy mycia rąk. Oczywiście aby dziecko było w tych kwestiach samodzielne naukę trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Warto dziecko, które umie już stabilnie siedzieć, czyli ma około 7-8 miesięcy sadzać na nocniczek i powoli starać się odpieluszkować przynajmniej w ciągu dnia. Gdy ma około 2-3 lat może już korzystać z toalety z nakładką w asyście rodzica. Samodzielność obejmuje także zabawę czy też sprzątanie po zabawie, choć na początku możesz dziecku pomagać. Jednak już dwulatek może uczyć się porządków.
Na początku pozwalaj dziecku samodzielnie wybierać ubrania z szafy i ewentualnie koryguj jego decyzje
Nauka samodzielnego ubierania się przychodzi wraz z rozwojem koordynacji ruchowej. Proste do ubrania rzeczy można pozwolić włożyć dziecku już gdy ma około 2 lat. Wtedy może samodzielnie zakładać buciki na wsuwanie czy spodnie na gumce z małą asystą mamy. Może też samodzielnie wybierać rzeczy z szafy. Oczywiście nie ma jeszcze dobrego wyczucia, jeśli chodzi o dobór garderoby do pogody czy pory roku, więc można nieco korygować jego wybory mówiąc, że jest bardzo zimno lub ciepło i może lepiej wybierze coś innego. Warto jednak wtedy chociaż wyciągnąć z szafy dane rzeczy, np. kurtki zimowe dziecięce i pozwolić dziecku dokonać wyboru, którą chce założyć. Gdy upiera się przy wyborze cienkiej kurtki zimą czy nie chce założyć czapki lub rękawiczek „nie walcz” z nim. Wystarczy, że przestąpi próg domu, poczuje chłód i od razu wróci po cieplejsze rzeczy. Oczywiście możesz próbować też od razu wytłumaczyć dziecku, co się stanie jeśli wyjdzie tak ubrane i zazwyczaj to wystarczy, by zmieniło zdanie.
Pozwól dziecku samodzielnie wybrać ubrania na zakupach czy chociaż wybrać kolor odzieży
Na zakupach pozwalaj dziecku samodzielnie wybierać rzeczy. I tak masz na to wpływ. W końcu możesz wybrać sklep online, gdzie do dyspozycji są wysokiej jakości kurtki zimowe dziecięce z impregnacją, odblaskami, a nawet regulacją długości. Dziecko jedynie wskaże model, który najbardziej mu się podoba. Tak samo możesz postępować w przypadku innych rzeczy. Ty zwracasz uwagę na materiał, z jakiego dana rzecz została wykonana, jego właściwości czy certyfikaty jakości, a dziecko wybiera design kurtki i jest dumne, że samodzielnie podejmuje decyzję. Na zakupach stacjonarnych bywa trudniej, bo jednak często różnej jakości rzeczy znajdują się obok siebie, ale wtedy możesz wytłumaczyć dziecku, dlaczego jedna rzecz będzie lepsza od drugiej, a następnie przynajmniej pozwolić mu wybrać kolor odzieży.
Jak uczyć dzieci samodzielności? Kilka wskazówek
Gdy chcesz nauczyć dziecko czystości w domu, to pozwól mu sobie pomagać. Zaopatrz je we własną szmatkę czy zmiotkę i nawet jeśli robi to nieporadnie, z czasem idzie mu coraz lepiej. Również przy ubieraniu się początkowo pomagaj dziecku, a potem pozwalaj mu ubierać te rzeczy, które nie są bardzo problematyczne samodzielnie. Dziecko prędzej czy później i tak wyrazi swoją dezaprobatę wobec ciągłego pomagania i wtedy z pewnością usłyszysz słynne zdanie „Ja sam/sama”. Pozwól dziecku wykonać daną czynność samodzielnie, nawet jeśli jest ona dla niego zbyt trudna, spróbuje, a jeśli mu się nie uda poprosi Cię o pomoc. A ty pomożesz, a przy tym docenisz jego starania i zdopingujesz je mówiąc, że niedługo poradzi sobie z tym samodzielnie.