Czy istnieje coś takiego jak najlepsza gra komputerowa?

0
1017

W świecie graczy nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Gatunków gier jak i przeróżnych tytułów jest tu bardzo wiele i trudno jest jednoznacznie stworzyć ranking najlepszych tytułów. Ilość czynników decydujących czy dana gra ma szanse aspirowania do grona najlepszych jest równie dużo co różnych opinii na jej temat. Na pytanie, czy istnieje coś takiego jak najlepsza gra komputerowa wbrew pozorom można udzielić odpowiedzi. Będzie ona subiektywna, ale na nasze potrzeby nie ma bardziej satysfakcjonującej.

Poszukiwania

Fani gier komputerowych oraz wirtualnej rozrywki są zgodni co do jednego. Choć rynek ten jest dostępny dla każdego, to każdy szuka tu czegoś innego. Różnorodność wrażeń oraz gatunków stara się sprostać tym zróżnicowanym oczekiwaniom, tworząc gry, które maja trafić w konkretne gusta konsumentów. Mogą to być np. symulatory samochodowe, gry przygodowe, produkcje zawierające dreszczyk grozy lub wymagające umiejętności strategicznych. Czasem radość sprawia nam wykonanie kombinacji zręcznościowej, a czasem wystarczy rozwiązanie kilku problemów logicznych.

Specyficzna rozrywka

Gry komputerowe to stosunkowo młoda, a już bardzo rozwinięta gałąź przemysłu rozrywkowego. Osoby urodzone pod koniec XX wieku pamiętają zupełnie inny obraz wirtualnych rozgrywek, niż to co producenci aktualnie oddają w ręce użytkowników. Dawniej dzieci do zabawy potrzebowały rówieśników, teraz maszyna zastępuje im partnera do gry. Nie znaczy to jednak, że grono kolegów i koleżanek stało się mniej ważne. Współczesne gry umożliwiają wspólną rozgrywkę jednak nie wymagana jest fizyczna obecność drugiej osoby – Internet pełni tu rolę przekaźnika wirtualnej obecności.

Gatunek

Nie każdemu sprawia przyjemność to samo. Gry komputerowe to trochę coś takiego jak samodzielne osiągnięcie jakiegoś wyzwania. Wygrywając podnosimy swoje poczucie wartości i polepszamy własny nastrój. Nie wychodząc z domu i nie narażając się na niebezpieczeństwo możemy przeżywać niesamowite przygody i zdobywać różnorodną wiedzę. Dlatego też różnorodność gatunków gier komputerowych jest tak ważna – ona spełnia marzenia. Jedni chcą sprawdzić swoje umiejętności taktyczne i najbardziej w grach cenią planowanie. Drugich fascynuje walka, trzecich bogata historia, a jeszcze inni uwielbiają sport lub wyścigi samochodowe. Nic więc dziwnego, że jeden tytuł może być odbierany w tak różny sposób przez pojedynczych graczy. Jeśli nie odczuwa się potrzeby uczestniczenia w grze, to automatycznie nie jest ona dla nas najlepsza.

Świat przedstawiony

Niezależnie od gatunku gier komputerowych, czynnikami decydującymi o ich sukcesie jest grywalność oraz mechanika rozgrywki. Im bardziej gra jest nas wstanie „wciągnąć” i im więcej frajdy mamy z zaliczania kolejnych poziomów i misji, tym ocena danego tytułu jest wyższa. W historiach gier pełnimy rolę osoby kontrolującej akcje, więc sposób w jaki na nią wpływamy również jest ważny. Jedni zwrócą uwagę na piękną szatę graficzną, inni zachwycą się muzyką i ścieżkami dialogowymi, a na pewno znajdą się i tacy, dla których sposób opowiedzenia historii oraz wiarygodność głównego bohatera będą stanowić największy walor.

Najlepsza gra

Można by pokusić się o zebranie całej wiedzy i wypisanie wszystkich niuansów decydujących o sukcesie danej gry. Najodpowiedniejsze jest jednak w tym przypadku przytoczenie uniwersalnych reguł rządzących się tym rodzajem rozrywki:
– miło spędzony czas,
– przyjemność z uczestniczenia w historii,
– zgodność z naszym ulubionym gatunkiem,
– grywalność,
– przemyślana i dopracowana mechanika gry (taka, która nie zawiera uciążliwych błędów i nie irytuje podczas grania),
– możliwość rozwoju podczas gry (intelektualnego bądź fizycznego, jak to ma miejsce przy użyciu kontrolerów ruchu),
– najlepsze rozwiązanie na długie, zimne i deszczowe wieczory,
– możliwość uczestniczenia w rozgrywce zarówno samemu jak i z przyjaciółmi.

Tekst przygotowany we współpracy z dobregryonline.eu.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię