Czy kapsułki są ekologiczne?

0
994
Są dostępne w szerokiej gamie kolorów, kształtów i materiałów, o czym mowa? O kapsułkach z kawą. Dzięki odpowiedniemu wyborowi możesz zaparzyć idealną kawę za naciśnięciem jednego przycisku. Jednocześnie jednak generują one odpady opakowaniowe, które budzą pewne kontrowersje. Czy kapsułki są ekologiczne i nadają się do utylizacji?

Czy kapsułka jest przyjazna środowisku?

Lungo, Ristretto, Latte, Americano lub po prostu klasyczne Espresso: dzięki ekspresowi do kawy na kapsułki swój ulubiony rodzaj napoju przyrządzisz za dotknięciem jednego przycisku. Kawy w kapsułkach z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Jednocześnie organizacje proekologiczne alarmują o górze śmieci i odpadów, które powstają przez produkcję kapsułek jednorazowego użytku. Ekolodzy twierdzą, że do produkcji aluminium, z którego są wykonywane, potrzeba dużo energii. Wydobycie boksytu niesie ze sobą również poważne problemy środowiskowe: niszczenie krajobrazu, wylesianie, powstawanie toksycznych osadów. Co w tym jest ekologicznego?

Otóż, w przeciwieństwie do innych materiałów, aluminium jest „trwałe”. Oznacza to, że można go ponownie przetapiać tak często, jak jest to wymagane i używać do tworzenia nowych produktów. W związku z tym pozyskiwanie i wkład nowego aluminium można ograniczyć do minimum. Ponadto i tak przy produkcji aluminium zużywa się aż do 95% mniej energii niż w przypadku produkcji tzw. metali pierwotnych. Jest to możliwe, jeśli producent przeprowadza odpowiedni proces recyklingu i zbierane są kapsułki od klientów, które następnie zostają przerabiane na kolejne kapsułki lub inne produkty.

Co można zrobić z kapsułek do kawy?

Warunkiem zachowania aspektu ekologicznego jest to, aby kawy w kapsułkach były pakowane w kapsułki, które w co najmniej 80 procentach są wykonane z aluminium pochodzącego z recyklingu. Taki materiał jest lekki, trwały i zachowuje swoje właściwości nawet w ponownym użyciu.

Z kapsułek aluminiowych można stworzyć naprawdę wiele. Mogą zostać przetworzone w nowe przedmioty takie jak nowe kapsułki, długopis, scyzoryk, krzesło, ramę okienną, etui na zegarek, a nawet w rower lub dzieło sztuki. Mirko Reisser, znany jako artysta wyrafinowanego graffiti, udowodnił to swoim wyjątkowym dziełem sztuki 3D, które w całości jest wykonane z kapsułek po kawie pochodzących z recyklingu. Producenci kawy w kapsułkach zwracają coraz większą uwagę na to, aby „odpad” mógł trafić do nieskończonego cyklu recyklingu, o czym więcej można dowiedzieć się np. na stronie Nespresso. Producent ten prowadzi program recyklingu swoich kapsułek. Zużyte kapsułki, należy przynieść do jednego z punktów, skąd następnie są zabierane i przerabiane na nowe, recyklingowalne kapsułki do kawy. Istnieje również możliwość oddania zużytych kapsułek kurierowi podczas odbierania nowego opakowania.

Gdzie wyrzucać kapsułki?

Aby zutylizować kapsułki po kawie, należy je całkowicie opróżnić. Nie stanowi to problemu w przypadku automatycznych ekspresów na kapsułki. Zużyte opakowanie można po prostu wyrzucić do żółtego kosza, żółtego worka lub odpowiedniego kosza na surowce wtórne. Można je także uzbierać i zanieść do lokalnych punktów recyklingu lub spakować w specjalną torbę i oddać dostawcy przy odbieraniu nowego zamówienia z pełnymi kapsułkami. Ta ostatnia opcja jest bardzo ekologiczna, ponieważ zyskujesz pewność, że zużyte opakowania trafiają bezpośrednio do producenta kapsułek, który będzie wiedział, jak pożytecznie ponownie je wykorzystać. Dodatkowo np. w Nespresso nie ma konieczności wcześniejszego oczyszczania kapsułek z resztek kawy – oddane mogą zostać całe kapsułki, prosto po wyjęciu z ekspresu.

Kawy w kapsułkach to nie tylko wygodny, ale także sprzyjający zrównoważonemu rozwojowi sposób przygotowywania ulubionego napoju.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię