Alergia coraz częściej określana jest mianem epidemii XXI wieku. Chorują na nią dzieci i osoby dorosłe, bez względu na płeć, najczęściej z rejonów wysoko rozwiniętych. Dlatego też rośnie rynek produktów przystosowanych do potrzeb alergików. Między innymi powstają kołdry antyalergiczne i antyroztoczowe. Jak rozpoznać te, które rzeczywiście zapewnią zdrowy, spokojny sen alergikowi i nie będą nawet w najmniejszym stopniu stanowić dla niego zagrożenia?
Roztocza silnym alergenem
Na roztocza kurzu domowego, czyli na odchody mikroskopijnej wielkości pajęczaków żywiących się martwym naskórkiem, jest uczulonych w Polsce około 6 mln osób. W skali światowej dane wskazują na występowanie uczulenia na roztocze kurzu domowego średnio pomiędzy 23 a 29 proc. wszystkich alergików.
Roztocza są alergenem odpowiedzialnym głównie za trwający nawet przez cały rok nieżyt alergiczny nosa oraz za astmę oskrzelową. Zalicza się je do stawonogów, czyli gromady pajęczaków, mających cztery pary odnóży. Optymalne warunki do rozwoju i rozmnażania mają one przy wilgotności względnej na poziomie od 60 do 80 proc. oraz w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza.
Alergicy powinni uczynić wszystko, aby pozbyć się roztoczy z domu, albo choć zminimalizować styczność z nimi. Najwięcej roztoczy rozwija się w materacach, w kołdrach czy poduszkach. Wilgotne i ciepłe środowisko temu sprzyja. Warto zainteresować się możliwością nabycia kołder antyalergicznych, antyroztoczowych. Pościele antyroztoczowe są skierowane przeciwko roztoczom i ich odchodom, dlatego stanowią synonim kołder antyalergicznych. Ich głównym celem jest obniżenie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego w otoczeniu alergika. Nie zawsze jednak kołdra antyalergiczna będzie hamowała ich rozwój. Może bowiem być określona w ten sposób dla podkreślenia faktu, że nie wywołuje ona reakcji alergicznej i użytkownika. Tak działają kołdry uszyte z bawełny lub innego materiału naturalnego pochodzenia.
Pokrowce antyroztoczowe w takich kołdrach stanowią solidną barierę dla roztoczy i ich odchodów, uniemożliwiają ich przedostawanie się bezpośrednio do otoczenia alergika.
Antyroztoczowa kołdra – czyli jaka?
Kołdra stanowiąca barierę dla roztoczy uszyta jest z materiału skutecznego w walce z tymi alergenami. Skuteczność tą posiadają tylko takie materiały, które są gęsto utkane, a ich wielkość porów jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Warto sprawdzić dokładnie ten parametr kołdry przed jej zakupem, nawet wówczas, gdy producent zapewnia nas o antyroztoczowym charakterze swojego produktu. Właściwe informacje powinny znaleźć się na opakowaniu, a najlepiej zażądać od producenta przedstawienia certyfikatu potwierdzającego, że kołdra jest dobra dla alergików uczulonych na roztocza kurzu domowego.
Kołdra antyalergiczna firmy Allerguard
Dlaczego kołdry antyroztoczowe i antyalergiczne są tak ważne dla alergików?
W łóżku spędzamy około 1/3 każdej doby. Dla alergika uczulonego na roztocza kurzu domowego jest to ciężkie przeżycie – musi bardzo długo być wystawionym na wpływ alergenu. W efekcie budzi się z suchością oka, zatkanym nosem, kaszlem oraz wysypką na całym ciele, niewiadomego pochodzenia. Dzięki kołdrom antyroztoczowym, w których nie gromadzą się roztocza i przez które alergeny te nie oddziałują na człowieka, alergik może spać spokojnie przez całą noc.
Specjaliści zaznaczają przy tym, że stosując taki element profilaktyki antyalergicznej, można w zdecydowany sposób obniżyć ryzyko wystąpienia ataku astmy. Kołdry antyroztoczowe niewątpliwie będą pomocne przy atopowym zapaleniu skóry. Obniżą poziom stężenia silnych alergenów w domu alergika, a zwłaszcza w jego sypialni. Będą jednocześnie polecane przy zapobieganiu występowania lub nasilaniu się chorób alergicznych u dzieci. Warto w nie zainwestować, ponieważ dzięki temu zniwelujemy objawy alergii oraz będziemy w stanie na bieżąco monitorować przebieg astmy oskrzelowej i przeciwdziałać jej zaostrzaniu się.
Artykuł został przygotowany przez sklep slodkiesny.pl, który oferuje: kołdry, pościele, prześcieradła, ręczniki i inne tekstylia domowe codziennego użytku produkowane przez zaufanych polskich producentów. |