Jak przygotować dom na pojawienie się nowego członka rodziny?

0
898

Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja. Życie świeżo upieczonych rodziców staje na głowie, ponieważ wszystko jest podporządkowane opiece nad maluszkiem. Aby łatwiej przejść przez ten trudny okres, należy się do niego odpowiednio przygotować, a jednym z ważniejszych elementów tych działań, jest przygotowanie domu.

Okres oczekiwania na pojawienie się dziecka, przyszli rodzice mogą spożytkować w bardzo dobry sposób. Jest to bowiem doskonała okazja, ale też ostatni dzwonek na wprowadzenie koniecznych zmian w swoim najbliższym otoczeniu, czyli w domu. Samo skompletowanie wyprawki dla dziecka nie wystarczy.

W zgodzie z normami

Zanim maluch pojawi się na świecie należy urządzić mu pokoik lub kącik, w którym stanie jego łóżeczko oraz przewijak. Elementy wystroju oraz dekoracje dają nam nieskończone możliwości aranżacyjne, dlatego pokój dziecka możemy urządzić wedle najwymyślniejszych nawet pomysłów. Dobierając mebelki oraz akcesoria, jakie znajdą się w pokoju maluszka trzeba mieć na uwadze nie tylko względy dekoracyjne, ale również praktyczne. Dlatego właśnie poszukując idealnego łóżeczka, czy przewijaka zwróćmy uwagę na atesty wydawane przez Państwowy Zakład Higieny. Meble powinny również spełniać europejskie normy (PN-EN 716-1:1999 i PN-EN 1130-1-2001), które określają wytyczne odnośnie bezpieczeństwa.dziecko

Pokój na czasie

Dodatkowo w przypadku dziecięcych mebli należy myśleć przyszłościowo – dziecko szybko rośnie, więc jego potrzeby zmieniają się w zawrotnym tempie. W związku z tym warto postawić np. na łóżeczko z regulowaną wysokością materaca lub takie, w którym można zdemontować część szczebelków lub cały bok. Dzięki temu gdy maluch podrośnie, będzie mógł samodzielnie wychodzić z łóżeczka, a nam zaoszczędzi to konieczności zakupu nowych mebli.

Innym ważnym elementem, któremu należy poświęcić odrobinę uwagi jest podłoga w pokoju malucha. Z wiekiem dziecko spędza więcej czasu na posadzce – na początku leży na specjalnej macie, później jest to miejsce zabaw. Dlatego należy się zastanowić, czy postawić na panele podłogowe, czy na wykładzinę. Te pierwsze są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, a aby nadać wnętrzu bardziej przytulnego charakteru można na podłodze ułożyć niewielkie dywaniki. Z kolei wykładziny, niewątpliwie przyjemniejsze w dotyku, jednak nawet najlepiej utrzymane stanowią siedlisko roztoczy oraz niewidocznych dla oka zabrudzeń. Może to być szczególnie kłopotliwe, jeśli nasze dziecko okaże się być alergikiem. Jeśli jednak zdecydujemy się na wykładzinę bądź dywany, warto zainwestować w dobry odkurzacz. Poszukując urządzenia, dzięki któremu łatwo utrzymamy porządek, możemy opierać się o sprawdzony ranking odkurzaczy.

Sprzątanie

Bardzo ważnym aspektem przygotowań do przyjęcia nowego członka rodziny, jest gruntowne wysprzątanie całego mieszkania. Nie chodzi tu naturalnie o sterylną czystość – kontakt z niektórymi bakteriami dobrze wpływa na rozwój systemu odpornościowego malucha – warto raczej uporządkować wnętrze tak, aby było przyjazne dla dziecka. Podczas prac porządkowych nie należy używać środków czyszczących o intensywnym zapachu, ponieważ mogą być szczególnie drażniące dla malucha. Sprawdzonym sposobem na zastąpienie tego typu środków jest stosowanie wody z mydłem.

Wiele praktycznych porad dotyczących przygotowań na przyjście dziecka, możecie znaleźć na blogu Enjoy Your Home.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię