Dbaj o zęby – to nie takie trudne

0
761

Dbasz o swój uśmiech – po każdym posiłku szczotkujesz zęby, używasz odpowiednich past i żujesz gumę bez cukru, a mimo to na kolejnych przeglądach dentystycznych stomatolog wykrywa wciąż nowe ogniska próchnicy. Dowiedz się, co może powodować podobne problemy.

Szczotkuj zęby nie tylko poziomymi ruchami

Poziome ruchy przy myciu zębów mogą okazać się dla nich zabójcze – zwłaszcza, kiedy włosie szczoteczki mocno do nich przyciskasz, bowiem w ten sposób najłatwiej pozbyć się chroniącego je szkliwa i uszkodzić ich strukturę, co objawi się nadwrażliwością na słodycz oraz zimne i gorące napoje. Pamiętaj też, że myjąc tak zęby nie usuniesz całego zabrudzenia, a znajdujące się w nim bakterie prędzej czy później przyczynią się do powstania próchnicy.

Zęby nie są narzędziem!

Masz przed sobą butelkę piwa, ale brak ci otwieracza? Pewnie spróbujesz otworzyć ją swoimi zębami, co z całą pewnością nie wyjdzie im na zdrowie. Nawet, jeśli od razu ich nie uszkodzisz, możesz być pewny, że skutkiem tego będą mikroubytki szkliwa, które wraz z upływem czasu będą się dalej pogłębiać. Powinieneś także uważać podczas czyszczenia przestrzeni międzyzębowej – niewprawne posługiwanie się wykałaczką może przynieść dokładnie takie same efekty.

Wybierz odpowiednią szczoteczkę i często ją zmieniajstomatolog-krakow

Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować, z pomocą przyjdzie ci twój stomatolog – oceni stan twojego uzębienia i dziąseł, a następnie dobierze najlepszą szczoteczkę. Jeśli w najbliższej przeszłości nie przeszedłeś żadnych zabiegów chirurgicznych, najbezpieczniejszym wyborem będzie szczoteczka o średniej miękkości włosia, w przypadku zaś, kiedy na twoich zębach częściej niż zwykle odkłada się kamień, sięgnij po szczoteczkę mechaniczną.

Nie przesadzaj z pastami wybielającymi

Chociaż reklamowane są jako cudowny środek na przebarwienia zębów, to ich stosowanie nie jest wcale całkowicie bezpieczne. Łatwo z nimi przesadzić – toteż kuracje z ich wykorzystaniem przeprowadzaj tylko po uzgodnieniu tego ze stomatologiem i zachowaj między nimi wystarczająco długie przerwy. Winę za ich szkodliwy wpływ na twoje zęby ponoszą zawarte w nich środki ścierne, które po dłuższym używaniu mogą przyczynić się do powstania ubytków w szkliwie.

Regularnie odwiedzaj dentystę

Stomatolog nie gryzie, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, wizyty w jego gabinecie są dziś już prawie w ogóle bezbolesne. Nie powinieneś zatem odkładać dentystycznych przeglądów – przynajmniej trzy razy w roku poddaj się takiej kontroli, co pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych ognisk próchnicy i, tym samym, ich szybkie i bezproblemowe zlikwidowanie.

Wsparcia przy artykule udzieliła klinika stomatologiczna stomatologiaswiatkowska.pl – stomatolog z Krakowa

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię