Dlaczego bank odrzucił mój wniosek kredytowy? Najczęstsze przyczyny

0
2012
Znalazłeś wymarzone mieszkanie, zebrałeś potrzebny wkład własny, złożyłeś wniosek o kredyt hipoteczny… i otrzymałeś negatywną decyzję banku. Dlaczego? Oto kilka najczęstszych powodów odmowy i pomysły na to, jak sobie z nimi poradzić!

Odmowa kredytu hipotecznego a dochody

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie niewystarczające dochody są najczęstszą przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego. Wielu wnioskodawców myli bowiem kwotę netto z kwotą brutto, a później przeżywa rozczarowanie w momencie, gdy bank bierze pod uwagę tę pierwszą, obniżając tym samym potencjalną zdolność kredytową. Jakie dochody będą tu optymalne? Rata kredytu nie powinna przekraczać 50-65% uzyskiwanego dochodu, choć wszystko zależy od banku. Więcej informacji na temat tego, ile musisz zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny, znajdziesz w tym artykule.

Dużo zależy również od tego, jaka jest forma Twojego zatrudnienia. Jeśli pracujesz jako freelancer na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło albo prowadzisz własną działalność gospodarczą, bank może nieco obniżyć zdolność kredytową wynikającą z Twoich zarobków ze względu na małą stabilność zatrudnienia.

Co zrobić w sytuacji, gdy zdaniem banku zarabiasz za mało, aby otrzymać kredyt na mieszkanie? Dobrym sposobem jest złożenie wniosku ze współkredytobiorcą, który posiada lepszą zdolność kredytową, np. z rodzicem. Po połączeniu wspólnych dochodów może się okazać, że Twoje szanse na pozytywną decyzję kredytową wzrosną.

Niekorzystna historia kredytowa lub jej brak

Jedną z pierwszych rzeczy sprawdzanych przez bankowych analityków jest Twoja historia kredytowa. Jeśli jest negatywna, w zasadzie nie masz szansy na pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku o kredyt. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie pozostaje Ci nic innego, jak czekać, co najmniej 5 lat od momentu, w którym miała miejsce kłopotliwa sytuacja. Wówczas możesz zwrócić się do BIK-u z prośbą o usunięcie Cię z rejestru i próbować z nowym wniosek kredytowym. Alternatywę dla tego rozwiązania stanowi rozmowa z doradcą finansowym i szukanie banków, dla których historia kredytowa nie jest najistotniejszym kryterium. Szanse na to są jednak niewielkie.

Pozostałe przyczyny negatywnej decyzji kredytowej

Powodem odmowy banku może być także:

  • zbyt duża liczba złożonych zapytań kredytowych – zamiast strzelać w ciemno i składać wnioski w kilku lub nawet kilkunastu bankach, wybierz jedną lub dwie instytucje;

WARTO WIEDZIEĆ

Możesz też skorzystać z pomocy doradcy finansowego – specjalista oceni, w których bankach masz największą szansę na dobrą zdolność kredytową.

  • nieodpowiedni wiek – banki nie są skore do udzielania kredytów młodym osobom, które nie są jeszcze całkowicie stabilne życiowo. Trudność z otrzymaniem kredytu mogą też mieć osoby starsze. Górna granica wieku kredytobiorcy najczęściej wynosi ok. 60 lat, choć w przypadku długiego okresu spłaty problemy mogą napotkać nawet 40-latkowie;
  • zbyt wiele zobowiązań – zadłużenie w innych bankach czy parabankach zmniejsza Twoje szanse na otrzymanie kredytu na mieszkanie;
  • błędnie wypełniony wniosek o kredyt – wystarczy literówka czy zamazana pieczęć urzędowa, by dokument nie przeszedł weryfikacji. Dokładnie sprawdź więc wszystko, zanim złożysz wniosek do banku;
  • nieruchomość – odmowę banku może też spowodować wybrane przez Ciebie mieszkanie. Wystarczy, że zawyżysz jego wartość we wniosku, wybierzesz niepewnego dewelopera lub zdecydujesz się na mieszkanie o wątpliwych walorach, które po prostu nie spełnia norm jakościowych banku i nie może być uznane za zabezpieczenie kredytu.

Pamiętaj, żeby zawsze być uczciwym podczas rozmów z bankiem, niezależnie od tego, czego dotyczą. Kłamstwo ma krótkie nogi, a bankowi analitycy przykładają się do swojej pracy. Dlatego też prędzej czy później odkryją prawdę, a w ich oczach od razu staniesz się niewiarygodnym klientem – złapanie na kłamstwie w większości przypadków równa się automatycznemu odrzuceniu Twojego wniosku o kredyt.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię