Dna moczanowa u dzieci

1
2976

Dna moczanowa, bez względu na wiek występowania u chorego, jest schorzeniem bardzo uciążliwym i znacznie obniżającym komfort życia. Nic więc dziwnego, że gdy zdarza się u dzieci, problem jest jeszcze większy – zarówno na etapie diagnostyki, jak również przy ewentualnym leczeniu. Pomimo tego, że schorzenie to nie zdarza się często w młodym wieku, to jednak niejednokrotnie powoduje wiele zmartwień u rodziców – przede wszystkim dlatego, że dna moczanowa jest nieuleczalna.

Częstotliwość występowania dny moczanowej u dzieci

Dna moczanowa u dzieci występuje niezwykle rzadko. Właśnie między innymi ten fakt sprawia, że nie ma prawidłowych i sprawdzonych metod jej leczenia w okresie dziecięcym. Wszystkie metody farmaceutyczne przeznaczone są, ze względu na agresywność działania i możliwość wpływania na rozwijający się organizm, przede wszystkim dla dorosłych. Nic w tym dziwnego – choroba ta najczęściej dotyka mężczyzn po 40. roku życia, dlatego tez leczenie przygotowane jest z myślą o takich właśnie przypadkach dny moczanowej.

Jeśli dna moczanowa występuje u dziec, zazwyczaj oznacza to dodatkowe problemy zdrowotne w organizmie. Często atak dny moczanowej jest w istocie sygnałem, że dziecko ma niezdiagnozowaną chorobę. Niestety, nigdy nie jest to lekka i łatwa w wyleczeniu dolegliwość – zwykle diagnoza wykazuje wrodzone wady serca, niewydolność nerek, a nawet białaczkę.

Czasami, zwłaszcza przy chorych nerkach, bezpośrednią przyczyną pojawienia się dny moczanowej u dziecka jest nieprawidłowy poziom kwasu moczowego we krwi, zwany również hiperurykemią. Jest to stan wymagający odpowiedniego leczenia, a także wprowadzenia właściwej diety.

Należy pamiętać o tym, że jeśli u matki dziecka występowała dna moczanowa w ciąży, nie jest to jednoznaczne z tym, że dziecko również zachoruje. Choroba ta może przenosić się również ze strony ojca, a zwykle przyspieszenie pojawienia się objawów wynika z dodatkowych czynników, występujących u danego pacjenta. Dziedziczona jest natomiast skłonność do hiperurykemii, czyli zwiększonej ilości kwasu moczowego we krwi.

Leczenie dny moczanowej u dzieci

Dna moczanowa jest praktycznie nie do wyleczenia w przypadku dziecka. Generalne jest to choroba nieuleczalna, jednak zastosowanie niektórych leków pozwala na ograniczenie liczby ataków oraz ich gwałtowności. Jeśli ataki rozpoczynają się w młodym wieku, może to oznaczać, że wraz z upływem czasu będą coraz bardziej uciążliwe, a powikłania związane z dną moczanową pojawią się o wiele szybciej niż u chorych, u których pierwszy atak wystąpił np. po 40. roku życia.

W przypadku dziecka leczenie ataku dny moczanowej polega przede wszystkim na naturalnych metodach uśmierzenia bólu. W grę wchodzą m.in. lodowe, zimne okłady, które nie tylko niwelują odczucia bólowe, ale również zmniejszają ryzyko wywiązania się poważniejszej infekcji. Dobrze sprawdzają się okłady z chrzanu, który ma właściwości przeciwzapalne. Przy ostrzejszych atakach możliwe jest podanie dziecku leków przeciwgorączkowych czy przeciwzapalnych – zawsze jednak w porozumieniu z lekarzem.

Jeżeli w diagnostyce wyjdzie zwiększona ilość kwasu moczowego w surowicy krwi, niezbędne są działania mając na celu obniżenie tego poziomu. Zazwyczaj można to osiągnąć w tak młodym wieku poprzez zapewnienie dziecku zdrowej aktywności fizycznej połączonej z odpowiednią dietą. Należy pilnować, aby dziecko piło dużo wody, która rozpuszcza kwas moczowy i przyspiesza jego wydalanie. Tłuste sery i mięsa należy zastąpić chudym mięsem drobiowym oraz chudym nabiałem. Do diety dobrze jest włączyć owoce i warzywa.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez redakcję portalu wyleczdnemoczanowa.pl – Dna moczanowa bez tajemnic – przyczyny, skutki oraz skuteczne metody na leczenie dny moczanowej.

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię