Maluch na huśtawce

0
4390

Nie ma na świecie dziecka, które nie lubiłoby się huśtać. Żeby sprawić naszym dzieciom radość możemy zainwestować w huśtawkę. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy możemy ją zrobić sami.

Huśtawka a wiek dziecka

Huśtawka dla dziecka powinna być ściśle dostosowana do jego wieku. Jest to po prostu kwestią bezpieczeństwa dla małego dziecka. W przypadku bardzo małych dzieci nie powinniśmy ryzykować z własnoręcznymi wyrobami. Możemy je huśtać w kołysce, bądź też w specjalnym do tego celu przeznaczonym krzesełku. Jeżeli natomiast dzieci są już większe możemy spróbować swoich sił w własnoręcznej produkcji huśtawek.

Jak zrobić huśtawkę dla dziecka?

Huśtawka drewniana

hustawka-drewnianaHuśtawkę naszej własnej roboty możemy zamontować w domu lub w ogrodzie. Ważną kwestią od której powinniśmy zacząć jest dobór odpowiednich haków, którymi przymocujemy huśtawkę do sufitu. Jest rzeczą niezmiernie ważną żebyśmy upewnili się, że haki są odpowiednio stabilnie przymocowane. W przeciwnym wypadku może dojść do ich obluzowania się, co może mieć katastrofalne skutki dla naszego dziecka. Ważne jest, żeby odpowiednio przemyśleć kwestię obciążenia huśtawki. Ile waży dziecko, które będzie z niej korzystało? Czy może wydarzyć się sytuacja, że na huśtawkę wejdzie więcej niż jedno dziecko? Co wtedy? Czy huśtawka i haki, na których jest zamontowana wytrzymają takie obciążenie? Jeżeli nie jesteśmy pewni którejś z tych kwestii powinniśmy zrezygnować z montowania huśtawki.

Do montażu huśtawki mogą nam posłużyć różne elementy. Podstawą są tu oczywiście wcześniej wspomniane haki. Możemy użyć grubego sznura i drewnianej deseczki. Kiedy już mamy potrzebne elementy powinniśmy odmierzyć na desce siedzisko dostosowane do wymiarów naszego dziecka. Za pomocą linijki i ołówka odmierzmy gabaryty, które są nam potrzebne. Pamiętajmy, żeby płyta miała również odpowiednią grubość. Nie może być zbyt cienka, żeby nie doszło do jej złamania, a tym samym upadku dziecka. Optymalna grubość deseczki to mniej więcej cztery centymetry. Kiedy już mamy zaznaczone linie powinniśmy wzdłuż nich wyciąć potrzebnej nam wielkości prostokąt. Następnie w rogach deski wywierćmy cztery otwory, w których zamontujemy sznury. Powinniśmy przygotować dwa kawałki sznura takiej długości, żeby po ich złożeniu na pół i zawieszeniu na hakach huśtawka znajdowała się na optymalnej dla naszego dziecka wysokości. Dopasowanie długości sznurów powinniśmy zrobić w obecności dziecka, żeby uniknąć wszelkich pomyłek. Kiedy już jesteśmy pewni co do długości przeciągnijmy końce sznurów przez otwory w desce i zawiążmy na ich końcach węzły, tak żeby zacisnęły się one pod siedziskiem. Powinniśmy pamiętać, żeby drewno, z którego została wykonana huśtawka nie posiadało żadnych drzazg czy nierówności, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć. Żeby mieć co do tego pewność możemy huśtawkę przyozdobić owijając ją jakimś materiałem, który będzie stanowił izolację.

Podsumowując, do wykonania huśtawki potrzebujemy:

  1. dwóch haków,
  2. grubego sznura,
  3. deski o grubości około czterech centymetrów,
  4. materiału, którego użyjemy do izolacji.

Huśtawka ogrodowa z opony

opona-do-hustaniaInnym sposobem na huśtawkę jest huśtawka ogrodowa przeznaczona dla nieco już większych dzieci. Możemy wykonać ją ze zwykłej niepotrzebnej nam opony.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić w przypadku produkcji tej huśtawki jest znalezienie odpowiedniego drzewa. Jest to bardzo ważne ponieważ gałąź, na której zawiesimy oponę powinna być stabilna. Musimy mieć pewność, że nie złamie się ona podczas gdy nasze dziecko będzie się huśtało. Kiedy już znajdziemy właściwą gałąź, rozejrzyjmy się po otoczeniu. Powinniśmy się upewnić, że na ziemi w okolicy nie leżą żadne twarde przedmioty, że nie ma tam żadnych kamieni. Jeżeli są, usuńmy je stamtąd. Pamiętajmy, że dzieci to tylko dzieci i może się zdarzyć, że spadną z huśtawki pomimo zachowania przez nas wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Kiedy już odpowiednio przygotowaliśmy teren zabierzmy się za produkcję huśtawki. Zacznijmy od porządnego umycia opony, która ma posłużyć za siedzisko. Kolejnym krokiem jest wywiercenie kilku otworów w oponie. Jeżeli tego nie zrobimy w środku będzie zbierała się woda. Następnie musimy znaleźć łańcuch, albo odpowiednią linę. Ważne, żeby były to taki materiały, które nie podrażnią skóry dziecka. Jeżeli wybierzemy linę musimy się upewnić, że nie będzie się ona przecierała. Jeżeli wybierzemy produkt kiepskiej jakości ryzykujemy, że się on zerwie w trakcie huśtania dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest też łańcuch, który jest znacznie odporniejszy na przecieranie. Następnie mamy dwie możliwości – albo zawiesimy oponę w pozycji pionowej, wiążąc ją liną tylko z jednej strony. Inną możliwością jest zawieszenie huśtawki w pozycji poziomej, wiążąc liną jej dwa końce. Pamiętajmy, że otwory, które wywierciliśmy w oponie powinny po jej zawieszeniu znaleźć się z dołu.

Podsumowując, do produkcji huśtawki z opony potrzebujemy:

  1. opony (dokładnie wyczyszczonej, z wywierconymi otworami)
  2. wytrzymałej na ścieranie liny albo łańcucha,
  3. odpowiedniej gałęzi.
 indeks Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów do ogrodu, min. huśtawki ogrodowe dla dzieci: ogrodolandia.pl/hustawki-dla-dzieci

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię