Dobór okularów – oprawek i szkieł – w kilku krokach

0
696
dobór okularów
Dobrze dobrane okulary idealnie pasują do kształtu twarzy, są komfortowe podczas noszenia, ale przede wszystkim zapewniają nam doskonałe widzenie w różnych warunkach. Wybierając najlepsze dla siebie okulary, powinniśmy zwrócić uwagę na dwie najważniejsze kwestie – szkła okularowe, jak i oprawki.

Jak dobrać szkła okularowe?

Biorąc pod uwagę wybór szkieł, mamy naprawdę sporo możliwości. Wszystko zależy od tego, do czego okulary będą nam dokładnie potrzebne, jaką wykonujemy pracę oraz w jakich warunkach.

Materiały z jakich wykonywane są soczewki okularowe

Szkła szklane – Soczewki mineralne:

  • wykorzystuje się je coraz rzadziej w okularach,
  • łatwo pękają i są ciężkie, w efekcie czego mogą doprowadzić do uszkodzenia wzroku, a nawet i utraty oka,
  • posiadają spore możliwości optyczne.

Szkła plastikowe – Soczewki organiczne:

  • najchętniej i najczęściej wybierane przez użytkowników okularów,
  • szybko odparowują podczas większych zmian temperatury otoczenia,
  • są komfortowe i wygodne – nie zsuwają się z nosa i mniej uwierają,
  • wszelkie nowoczesne konstrukcje soczewek, w tym także progresywne wykonuje się wyłącznie z tego materiału,
  • odporne na odpryski i stłuczenie.
  • są bezpiecznym produktem (w przypadku uszkodzenia nie pękną i nie utworzą niebezpiecznych fragmentów),
  • są ok. 30% lżejsze od szklanych soczewek,
  • dzięki nim możliwe jest wykonanie w pełni zindywidualizowanych konstrukcji (soczewki do pracy biurowej, soczewki progresywne itd.),
  • umożliwiają użycie wysokiej jakości powłok antyrefleksyjnych, które nadają im dodatkowej ochrony na uszkodzenia, jak i właściwości (np. filtrowanie niebieskiego światła),
  • posiadają wiele możliwości uszlachetniania, poprzez stosowanie różnego typu powłok.

Dokonując wyboru szkieł trzeba mieć na uwadze, iż okulary powinny być odpowiednio dobrane, spełniające nie tylko funkcję estetyczną, ale i korygującą. Powinny być też wygodne w noszeniu.

Dobranie idealnych oprawek

Wybór odpowiedniej pary okularów to nie tylko dobrze dobrane szkła korekcyjne, ale również właściwie dopasowane oprawki. Dobrze dobrane oprawki to większa pewność siebie i gwarancja dobrego samopoczucia. Ich rozmiar, kształt i kolor mają ogromny wpływ na końcowy efekt. Najważniejsze jednak to czuć się komfortowo i atrakcyjnie w swojej parze okularów. Podczas doboru idealnych okularów istotne będą cztery czynniki:

  • kształt twarzy,
  • kolor oczu i włosów,
  • odcień skóry,
  • szerokość oprawek.

Kształt twarzy vs dobór oprawek

Znajomość własnego kształtu twarzy to podstawa podczas doboru właściwych okularów. Rozstaw kości policzkowych, szerokość czoła, czy też kształt podbródka decydują o tym, jaki rodzaj oprawek będzie idealnie pasował do twarzy. Warto sprawdzić wcześniej, który kształt jest najbardziej zbliżony do naszego owalu twarzy. Sprawdź także – Dobór okularów do kształtu twarzy.

Kolor oczu i włosów vs dobór oprawek

Zdefiniowanie własnego koloru oczu i włosów to następna wskazówka, która pomoże nam w dokonaniu wyboru odpowiednich oprawek. Podjęcie decyzji o konkretnym kolorze oprawek będzie dużo łatwiejsze, jeżeli będziemy wiedzieć jak konkretne kolory współgrają z kolorem naszych tęczówek i odcieniem włosów. Sprawdź także – Dobór opraw do koloru włosów.

Odcień skóry vs dobór oprawek

Kwestia odcienia skóry podczas wyboru oprawek do okularów jest nierzadko niesłusznie pomijana. Znaleźć można uniwersalne barwy, które będą pasowały do wielu odcieni skóry, jednakże warto bawić się kolorami i wybierać takie, idealnie pasujące. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na chłodne albo ciepłe odcienie, którymi odznacza się właśnie nasza twarz. Sprawdź także – Dobór oprawek do odcieni skóry.

Szerokość oprawek vs dobór oprawek

Szerokość oprawek to jedna spośród najważniejszych kwestii przy wyborze oprawek okularów. To dzięki odpowiedniemu rozmiarowi okulary nie zsuwają się z nosa i nie będą uwierać za uszami. Okulary nie mają rozmiarówki standardowej, jak w wypadku ubrań, czy butów, zatem tak ważne jest bardzo dokładne sprawdzenie rozmiaru modelu, którym jesteśmy zainteresowani. Sprawdź także – Dobór odpowiedniej szerokości oprawek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię