Przyjęło się, iż po udanym ślubie i weselu na których bawili się z Państwem Młodym zaproszeni goście następuje seria podziękowań i wyrazów wdzięczności, jakie świeżo poślubieni małżonkowie składają całemu szeregowi osób. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż takie podziękowania są nie tylko mile widziane przez rodziców, świadków, czy gości, ale wręcz leżą w dobrym tonie i stają się wprost niezbędne. Podpowiemy Wam, komu bezwzględnie należy podziękować, a komu wypadałoby.
Dziękuję – słowo klucz
W dniu ślubu para młoda dzieli się ze swoimi gośćmi szczęściem, jakie ją spotkało. To wyjątkowy dzień nie tylko dla małżonków, ale i ich bliskich, którzy towarzyszą im w dniu ślubu. Warto zatem docenić fakt, iż bliscy – czy to rodzina, znajomi, czy przyjaciele – zdecydowali się współtowarzyszyć parze młodej w ich ślubie i weselu.
Rodzice – bez nich ani rusz
Choć zabrzmi to jak banał i frazes, nic nie zmieni faktu, iż rodzice Państwa Młodych to osoby, które mają swój olbrzymi wkład w ślub i wesele, nawet jeśli nie zajmowali się oni organizowaniem wesela. Ich wkład w wychowanie i ukształtowanie dorosłych już ludzi jest bezcenny. To dzięki rodzicom oboje małżonkowie są tym, kim są, stąd też podziękowanie składane rodzicom to podstawa każdego wesela. Większość małżonków decyduje się na złożenie podziękowań już w trakcie uroczystości weselnej za pomocą krótkiej przemowy, wręczenia kwiatów, czy skromnego prezentu. Nie ma jednak jednej odgórnie narzuconej formy na to, w jaki sposób powinno wyglądać podziękowanie. Zależy ono wyłącznie od tego, jak zorganizują i przeprowadzą to państwo młodzi.
Bezcenny skarb – dziadkowie
Jeśli na weselu gościmy dziadków, miłą i z pewnością wzruszającą dla nich chwilą będzie złożenie również im krótkich podziękowań. To wyjątkowy dzień także dla nich, bowiem nowe życie rozpoczyna ich ukochany wnuk / wnuczka, warto więc pokazać im, że są oni kimś niezastąpionym, bez kogo ślub ten nie byłby taki sam. Podobnie jak w przypadku rodziców, także i dziadkom można złożyć oficjalne podziękowania w formie przemowy, czy też wręczając im kwiaty, kupując drobny upominek, etc.
Rodzice chrzestni
Zanikający, choć piękny zwyczaj składania podziękowań rodzicom chrzestnym wart jest odświeżenia i przypomnienia. Takie podziękowania są znakomitą formą pokazania przez młodą parę, iż rola rodziców chrzestnych nie ograniczała się i nie ogranicza wyłącznie do wręczania przez chrzestnych prezentów na różnych etapach życia dzieci, ale jest realnym budowaniem relacji.
Świadkowie i goście weselni
O ile dość częste w ostatnim czasie stało się składanie podziękowań gościom, o tyle o świadkach pamięta w swoich podziękowaniach mało kto. A przecież ich rola w czasie ślubu i wesela jest naprawdę ogromna. Zwykle na świadka wybieramy osobę z najbliższego otoczenia – brata, siostrę, przyjaciela, czy przyjaciółkę. Dlatego też, by pokazać im, że naprawdę doceniamy ich wkład i rolę, warto podziękować im w szczególny sposób. Nie muszą być to oficjalne podziękowania, a takie, które składamy w rozrywkowej formie. Sprawdzi się ciastko z wróżbą, drobny i zabawny prezent, czy też zwyczajny sms wysłany po ślubie. To od państwa młodych zależy, jaką formę wybiorą i co ich zdaniem będzie najlepsze dla nich i świadków.
Zwyczajowo goście w ramach podziękowań za przybycie otrzymują symboliczne ciasto oraz weselną wódkę. Nie jest to jednak wcale przymus, czy odgórnie narzucona forma. Zamiast czegoś słodkiego można wysłać gościom weselnym zdjęcie z młodą parą, czy inną fotografię z wesela. Modne i popularne są też kartki z podziękowaniami, które wysłać można pocztą lub też ustawić na talerzykach deserowych jeszcze w trakcie trwania wesela.