Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

0
943

Oszczędzanie jest jedną z ważniejszych umiejętności jakie możemy nauczyć nasze dziecko. Ta umiejętność będzie procentować w dalszym życiu naszej pociechy. Niestety nie uczą tego w szkole, więc ta odpowiedzialność zostaje po naszej stronie.

Nauka oszczędzanie jest nie tylko dla ludzi, którzy borykają się z kłopotami finansowymi ale również dla rodziców będących w stanie zaspokoić wszystkie zachcianki dziecka. Warto uświadomić dziecku wartość pieniądza. Jednym ze sposobów jest kieszonkowe.
Każdy człowiek, nawet ten najmłodszy, ma swoje potrzeby. Niestety pieniądze nie leżą na ziemi i żeby je mieć musimy pracować i oszczędzać. Warto tego nauczyć nasze dzieci. Niech wiedzą, że pieniądz ma określoną wartość. I że jeśli wydamy wszystkie na jedno, nie wystarczy na drugie. Nauczmy dzieci rozważnego gospodarowania pieniędzmi.

Kieszonkowe

Jedną z metod nauki oszczędzania jest kieszonkowe. Dziecko mając do dyspozycji określoną kwotą nauczy się racjonalnie wydawać dostępne środki. Zrozumie, że jeśli wyda wszystko na słodycze nie kupi innej potrzebnej rzeczy. Nauczy się wartościować co bardziej a co mniej potrzebne, wartościowe. Możemy mu pomóc podpowiadając ale pozostawiając decyzję dziecku. Możemy powiedzieć, że powinno się zastanowić, że na pewno jest mu to teraz niezbędne i że jeśli wyda całe kieszonkowe na na przykład naklejki nie będzie miał środków na coś co w przyszłości mu się spodoba. Bardzo ważna jest wysokość kieszonkowego. Jeśli będzie zbyt mała dziecko wyda wszystko i nie będzie miało możliwości oszczędzania, ale i zbyt wysoka żeby nie stwarzała nieograniczonego dostępu do pieniędzy. I najważniejsze: nigdy nie dawajmy dziecku dodatkowych pieniędzy jeśli wydało całe kieszonkowe. Powinno poczekać do następnej „wypłaty”.

Oszczędzanie

Namówmy pociechę by część kieszonkowego odkładała na przyszłość( niezbyt odległą). Niech zbiera pieniądze na swoje zachcianki. Jeśli będzie to coś ważnego obiecać możemy, że część potrzebnej kwoty dostanie od nas. Możemy również ustalić, że za zaoszczędzoną określona kwotę dziecko dostanie premię czyli dodatkowe kilka złotych. Starszym dzieciom można wpłacać pieniądze na specjalne konto dla młodzieży. Pociecha poczuje się doroślejsza i będzie miała większą kontrolę nad swoimi wydatkami. Należy jednak wziąć po uwagę, czy jest ono na tyle dojrzałe, by rozsądnie wydawać powierzone pieniądze.

Zarabianie

Nastolatki mogą zarabiać na swoje potrzeby na przykład zbierając makulaturę, puszki, butelki. Pomoc w zakupach dla starszej sąsiadki, skoszenie trawnika czy wyprowadzenie psa to również dobry sposób na zarobek dla młodego człowieka. Szesnastolatki mogą pracować przy rozdawaniu ulotek lub podejmować inne dorywcze prace. Należy tylko przypilnować by to nie była praca ponad siłę, bo dziecko na prawo do zabawy, do czasu wolnego.

Joanna Moszczyszyn
Artykuł został przygotowany na podstawie treści z bloga finansowego finansenaobcasach.info
Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię