Domek dla lalek ma ciekawą i długą historię. Warto ją poznać

0
3006

Nie jest tajemnicą, że domek dla lalek to zabawka o dość długiej historii. Jak ewoluowała przez lata? Kiedy powstały pierwsze domki? Dowiedz się tych i innych ciekawych faktów na temat domków dla lalek.

Kolejne pokolenia nieprzerwanie darzą domki dla lalek miłością. Nawet w dzisiejszych czasach, gdy królują zabawki cyfrowe, jego pozycja na rynku pozostaje niezagrożona. Z czego to wynika? Przede wszystkim z wszechstronności i licznych możliwości rozwoju, jakie gwarantuje taka zabawka. Dla niektórych dzieci największą zabawą jest organizowanie mebelków w różne konfiguracje, inne z kolei uwielbiają trenować swoje umiejętności interpersonalne, bawiąc się lalkami. Domek dla lalek z akcesoriami to również oczywiście wspaniały prezent, który można w nieskończoność rozwijać, kupując kolejne składowe zestawu. Jeśli Twoje dziecko jest często obdarowywane przez bliskich, można zasugerować im kupno kolejnych elementów do domku, zamiast prezentów, które często bywają nietrafione lub też już znajdują się w dziecięcej kolekcji.

Domek dla lalek – początki

Warto wiedzieć, że domek dla lalek jest akcesorium w zasadzie starym jak świat. Już w starożytności bawiono się tego rodzaju zabawkami. Choć materiały wykorzystane do ich wykonania były oczywiście zasadniczo inne, kształty od wieków są podobne. Kiedyś domki wykonywano przede wszystkim z gliny, ale też z brązu czy srebra. Dziś, po latach popularności plastiku, powróciły domki dla lalek drewniane, które kupisz na stronach takich dystrybutorów, jak Dollo.

Domek dla lalek – najsłynniejszy model

Przez wieki domy dla lalek były przede wszystkim domeną bogatych, królewskich dzieci. Te, które były w ich posiadaniu, nie przypominały jednak tych dzisiejszych. Przede wszystkim, ich rozmiary znacznie przewyższały te skromne współczesne domki (które i tak mogą zajmować przecież sporą część pokoju!). Jednym z najsłynniejszym w historii był ten należący do królowej Marii, który do dziś pozostaje najbardziej imponującym przykładem tego typu zabawek. Stanowi on swego rodzaju dokumentację epoki, stanowiąc wierną replikę zamku Windsor. W domku znalazły się mebelki, odzwierciedlające modę tamtych czasów.

W XIX wieku większość europejskich dzieci pochodzących z bogatych domów bawiło się w ten sposób. Holandia, Francja, Anglia, Niemcy, Włochy – we wszystkich tych krajach domki dla lalek święciły triumfy, będąc obowiązkowym elementem wyposażenia każdego gospodarstwa domowego z klasy burżuazyjnej. W zasadzie, tego rodzaju zabawka przypominała zazwyczaj raczej miniaturową willę. Zazwyczaj nie były one jednak tak poręczne, jak te dzisiejsze, które łatwo można złożyć i przenieść na inne miejsce.

Domek dla lalek Picollo

Od wielu wieków domki dla lalek uznawane są za akcesoria edukacyjne, wspierając kolejne pokolenia w nauce porządku, współpracy w grupie i rozwoju umiejętności personalnych. Dzisiejsze domki dla lalek z akcesoriami wciąż przypominają te dawne, z tą różnicą, że odzwierciedlają zazwyczaj współczesne trendy w wystroju. Jeszcze do niedawna triumfy święciły przede wszystkim te, wykonane z plastiku. Dziś, gdy świadomość ekologiczna wzrasta, na rynek powracają domki dla lalek z drewna, które są bardziej przyjazne dla środowiska, a przy tym w pełni bezpieczne dla dziecka.

Chcesz wybrać zabawkę, która będzie służyć dziecku przez lata? Zależy Ci, by gwarantowała ona nie tylko rozrywkę, ale również cechowała się wysokimi walorami edukacyjnymi? Trudno o lepszy wybór. Domek dla lalek to zabawka, która wbrew pozorom sprawdzi się w przypadku zarówno młodszych, jak i starszych dzieci. Dla każdego malucha może stać się czymś innym – zestawem kolekcjonerskim, polem do eksperymentowania z organizacją przestrzeni czy miejscem spotkań z rodziną i innymi dziećmi.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię