Domowe sposoby na leczenie trądziku.

0
969

Trądzik to przykra przypadłość objawiająca się zmianami skórnymi w postaci pryszczy, zaskórników czy grudek. Schorzenie to dopada miliony ludzi na całym świecie, doprowadzając do stanów niskiej pewności siebie, szczególnie, jeśli te zmiany pojawiają się na skórze twarzy. Najczęściej z trądzikiem borykają się nastolatki, ale może on także pojawić się u kobiet w wieku powyżej 30, a nawet 40 lat, po ciąży lub wskutek przyjmowania leków antykoncepcyjnych.

Czym leczy się trądzik?

Łagodny trądzik leczony jest głównie za pomocą płynów, żelów, kremów i leków aplikowanych bezpośrednio na skórę. W przypadku cięższych przypadków trądzika, lekarz przepisuje także często antybiotyki podawane w formie doustnej. Istnieje jednak oprócz tego szereg domowych sposobów, dzięki którym w mało inwazyjny sposób, nie ponosząc dużych kosztów, można pozbyć się zmian skórnych związanych z trądzikiem.

Jakie są domowe sposoby na trądzik?

Wśród domowych sposobów na trądzik warto jest wyróżnić maseczkę z drożdży, okłady z kefiru, a także specjalną dietę antytrądzikową.

Do przygotowania maseczki z drożdży potrzebne jest ok. 20 dag drożdży (czyli ok. 1/5 kostki drożdży) oraz 2 stołowe łyżki mleka. Oba składniki należy ze sobą zmieszać i powstałą w taki sposób papkę nałożyć na twarz (omijając przy tym okolice oczu) lub na inne części ciała. Maseczkę nakłada się na okres około kwadransa, po czym należy ją zmyć ciepłą wodą. Skuteczność drożdży w walce ze zmianami trądzikowymi na skórze wynika z faktu, że produkt ten jest bogaty w szereg witamin z grupy B, witaminę D, witaminę młodości E, witaminę H oraz liczne składniki mineralne i proteiny. Aby zauważyć efekty kuracji, maseczkę z drożdży należy nakładać w objęte zmianami miejsce raz na 2 dni, przez okres 4-5 tygodni. Jeśli taka kuracja nie przyniesie efektu, konieczna będzie wizyta u dermatologa.

Jeśli chodzi o okłady z kefiru, oprócz tego, że są one sprawdzonym sposobem na oparzenia słoneczne, wpływają także na poprawę wyglądu cery, skutecznie walcząc z trądzikiem. Wynika to z obecności w tym artykule spożywczym takich witamin, jak witamina B2, B12 i D. Chłodny kefir wystarczy dwa razy w tygodniu nałożyć na skórę na okres ok. 15 minut by już po kilku tygodniach zauważyć widoczne efekty.

Bardzo ważna w leczeniu trądzika jest również odpowiednia dieta. Wykluczenie z niej lub poważne ograniczenie niektórych składników może w dłuższej perspektywie czasu zminimalizować problemy skórne. Przede wszystkim warto jest zadbać o to by posiłki, w miarę możliwości, były przygotowywane w samodzielny sposób. W diecie antytrądzikowej należy ograniczyć spożycie soli i pikantnych przypraw. Wśród żywności, której nie powinno się spożywać przy problemach skórnych, warto jest wymienić także popularne fast-foody, słodkie napoje gazowane, chipsy, czekoladę, ale także kakao czy mocną herbatę. Dietę powinno się natomiast wzbogacić o produkty posiadające w swoim składzie witaminę B (jak chociażby pomidory, jaja czy orzechy), witaminę A (w którą bogate są m.in. sałata, szpinak, szczypiorek czy twaróg), produkty, które są bogate w tłuszcze Omega-3 (np. ryby morskie) i produkty zbożowe.

Ten artykuły oraz informacje w nim zawarte mają charakter jedynie poglądowy i informacyjny, nie mogą stawić jakichkolwiek porad medycznych. W celu zdiagnozowania własnego stanu zdrowia, skontaktuj się z dermatologiem.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię