Drożdże to podstawowy składnik ciasta drożdżowego.
Świeże: używane są do wypieku świeżego chleba, słodkiego pieczywa, ciastek, pierożków i pizz. Należy je trzymać w lodówce. Podczas przechowywania drożdże mogą nieco wyschnąć, ale nie powinno to wpłynąć na ich jakość.
Suszone: powstają w wyniku suszenia drożdży świeżych. Rozpuszczają się szybiciej jeśli wymieszamy je z łyżeczką cukru. Ich dużą zaletą jest dłuższa trwałość, dlatego można mieć bez problemu zapas suszonych drożdży w domu.
Temperatura a drożdże: duże znaczenia ma temperatura płynu dodawanego do drożdży. Zbyt wysoka sprawi, że przestaną rosnąć. Za niska wydłuży czas wzrostu. Świeże drożdże rozpuszczamy w temperaturze 37 C, czyli letniej wodzie. Suszone natomiast potrzebują do uaktywnienia płynu o nieco wyższej temperaturze: 45-50 C.
Rola cukru: aby drożdże lepiej zadziałały, potrzebny jest cukier – dzięki niemu ciasto wyrośnie szybciej. Żeby nie było zbyt słodkie do 500 ml płynu i 50 g drożdży dodajemy tylko 2 łyżki cukru.
Drugie wyrastanie: Ciasto na chleb pozostawione do wyrośnięcia dwukrotnie, będzie miało lepszą konsystencję i smak od ciasta po jednokrotnym wyrastaniu. Taki chleb zachowa także dłużej swą świeżość.
Dzieki!