FILOZOFOWIE DO DZIECI.

0
543

FILOZOFOWIE DO DZIECI    –   Sophie Boizard

Filozofia dla dzieci? Już słyszę ton, jakim rodzice wypowiadają to pytanie. Pewnie jeszcze w znaczący sposób pukają się w czoło… Przecież w ogólnym pojęciu społecznym filozofia jest czymś trudnym, zawikłanym i tak naprawdę przeciętnemu człowiekowi nie jest do życia potrzebna. Dorosłemu człowiekowi, a co dopiero dziecku.

Czy tak jest naprawdę i czy filozofia to tylko rzecz dla nawiedzonych badaczy, humanistycznych myślicieli, spędzających czas na długich dyskusjach o niczym (jak powszechnie się uważa)?

Odpowiedzi musimy poszukać sami. To od naszej wrażliwości i otwartości umysłu zależy czy zaakceptujemy prawdy i pytania zadawane przez filozofów.

Co tam przez filozofów! Który z rodziców nie poszukiwał gorączkowo odpowiednich słów, przykładów, aby wyjaśnić kwestie, wydaje się dość proste, ale dla nas, dorosłych. Bo tak naprawdę, co powiedzieć dziecku, które pyta czym jest na przykład śmierć? Jak nakreślić obraz starzenia się człowieka? Dlaczego ukochany piesek lub kotek pewnego dnia znika z domu? A co z bólem, cierpieniem, chorobą? Czy kwestią wartości w życiu człowieka. Dobro, zło, uczciwość, sprawiedliwość – to dla naszego dziecka tylko słowa, którym my, rodzice, musimy nadać sens.

Najważniejsze jest, abyśmy nie uciekali od odpowiedzi na takie pytania. Zamiast mówić, że dziecko jest za małe, aby zrozumieć ( jak często rodzice wykorzystują tę wymówkę, aby pokryć własne braki w edukacji…), sami się rozwijajmy. Korzyści na pewno będą obopólne. Postarajmy się uczyć nasze dzieci krytycznego myślenia, logiki argumentowania , obrony własnego zdania.

Dla ciekawych świata, miejsca człowieka w rzeczywistości, która nas otacza jest właśnie ta książka Sophie Boizard. Zainteresuje ona przede wszystkim mądrych rodziców, którzy chcą odważnie odpowiadać na trudne dziecięce pytania. Zainteresuje oczywiście i dzieci. Te, które będą już na tyle dojrzałe, aby odkrywać nieznane, poszukiwać rozwiązań, wyjaśnień.

Tutaj znajdziecie, przekazaną  w przystępny sposób, istotę rozmyślań wielkich filozofów. Spotkacie tu Sokratesa, Arystotelesa, Kanta, Sartre’a, świętego Augustyna i wielu innych. Na bazie znanych stwierdzeń tych wielkich umysłów, dowiemy się, jak postrzegali świat, ludzi, byt, wartości, emocje…

Wydawca sugeruje, że książka FILOZOFOWIE DO DZIECI może być polecana, jako samodzielna lektura dla młodych ludzi od dziesiątego roku życia. Tak naprawdę rodzice znający intelekt swoich pociech mogą samodzielnie decydować, czy Kasia, Franek lub Zuzia dojrzeli już emocjonalnie do takiego tekstu.

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię