Historia w klockach zamknięta, czyli czego może nauczyć się dziecko poprzez zabawę

0
905

O zabawkach edukacyjnych mówi się dużo i od dawna, głównie w kontekście zabawek stymulujących rozwój u dziecka małego. Ale czy tylko małe dziecko może uczyć się poprzez zabawę? Okazuje się, że zabawka może być również doskonałym narzędziem zdobywania wiedzy u dziecka starczego, które właśnie rozpoczyna bądź już rozpoczęło szkolną edukację.

Dziecięce sposoby zdobywania wiedzy

Rodzaj wiedzy i sposób jej zdobywania w szkole różnią się od tego, jak do tej pory dziecko poznawało świat. Do 6 roku życia podstawową metodą jest zabawa, podczas której dziecko odkrywa pewne zależności i zjawiska rządzące światem. Zazwyczaj dokonuje tego samodzielnie lub z pomocą rodziców, czasem też bawiąc się z rówieśnikami równie zaangażowanymi w zdobywanie wiedzy. Z chwilą, gdy zakłada tornister i przekracza szkolny próg, styka się z zupełnie nowym rodzajem wiedzy, uporządkowanej, posegregowanej w formę przedmiotów szkolnych. Samodzielne jej zdobywanie nie jest już możliwe, dlatego dziecku pomaga w tym nauczyciel, który nie tylko wyjaśnia nowe zagadnienia, ale też podpowiada, jak dobrze się ich uczyć. Nauka w szkole to już nieco mniej zabawy, a więcej pracy, co dla dziecka, szczególnie na początku, może okazać się dużym wyzwaniem.

Ale czy naprawdę tak musi być? Czy zabawa nie może iść w parze z nauką? Oczywiście, że może. A to za sprawą zabawek edukacyjnych dla dzieci starszych.

Nauka poprzez fascynującą zabawę

Takie przedmioty, jak geografia, przyroda, a zwłaszcza historia to dla dziecka zupełnie nowy rodzaj wiedzy, często trudnej, a przez to nie zawsze interesującej. Szczególnym wyzwaniem jest historia, składająca się z wielu faktów, które dziecko musi zapamiętać. „I tutaj doskonałym rozwiązaniem może okazać się nauka poprzez zabawę, która pozwoli dziecku łączyć i zapamiętywać szczegóły historyczne – wyjaśnia specjalista ze sklepu z zabawkami dla dzieci Cobi.pl. – Powszechnie wiadomo, że o wiele szybciej i na dłużej zapamiętuje się informacje, o których się rozmawia. A dzieci podczas zabawy często opowiadają o tym, co robią, chętnie też dopytują o szczegóły.” Zabawki to doskonała pomoc do nauki historii, zwłaszcza gdy są jej odzwierciedleniem. „Klocki tematyczne Small Army WWII to seria zabawek ukierunkowanych na edukację historyczną – wyjaśnia specjalista producenta zabawek dla dzieci Cobi. –  Składają się na nią klockowe repliki pojazdów i samolotów z okresu II wojny światowej, w tym słynny brytyjski myśliwiec Spitfire.

nauka-poprzez-fascynujaca-zabawe

Zdj. Myśliwiec brytyjski Supermarine Spitfire Mk VB z serii Small Army WWII od Cobi.

Myśliwiec Spitfire również z polskimi oznaczeniami Dywizjonu 303 brał czynny udział w słynnej Bitwie o Anglię, która rozegrała się w czasie II wojny światowej. Za sprawą takich właśnie modeli klocki odkrywają przed dzieckiem ważną część polskiej historii, stając się zabawką wyjątkową, o edukacyjnym charakterze. Budowanie z małych plastikowych elementów myśliwców i innych pojazdów wojskowych może sprawić, że historia stanie się dla dziecka niezwykle fascynującą dziedziną, a nie tylko jednym z wielu przedmiotów szkolnych.

Historyczny wymiar edukacyjnych klocków

Na serię Small Army WWII składa się wiele zestawów zawierających modele maszyn wojskowych. Rozbudowując swoją historyczną kolekcję, dziecko z pewnym stopniu chętnie też będzie o niej opowiadało, przez co szybciej i lepiej zrozumie przyczynowo-skutkowy ciąg dawnych wydarzeń. Zabawki mające odniesienie do przeszłości rozbudzą dziecięcą ciekawość, pragnienie poznawania i odkrywania historii.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię