Jak mogę chronić moje dzieci przed słońcem?

0
1834
krem przeciwsłoneczny

Już kilka poważnych oparzeń słonecznych w dzieciństwie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry w późniejszym życiu. Dzieci nie muszą być na basenie, na plaży ani na wakacjach, by za dużo przebywać na słońcu. Ich skóra potrzebuje ochrony przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), gdy tylko znajdą się na zewnątrz.

Promienie UV są najsilniejsze i najbardziej szkodliwe w południe, dlatego najlepiej jest wtedy zaplanować zajęcia w pomieszczeniach. Jeśli nie jest to możliwe, szukaj cienia pod drzewem, parasolem lub namiotem. Lepiej zapobiec poparzeniom słonecznym, niż szukać ulgi po poparzeniu.

Odpowiednie ubranie

Jeśli to możliwe, ubieraj dziecko w bluzki z długimi rękawami i długie spodnie czy spódnice, które mogą zapewnić ochronę przed promieniowaniem UV. Ubrania wykonane z ciasno tkanej tkaniny zapewniają najlepszą ochronę. Pamiętaj, że mokra koszulka oferuje znacznie mniejszą ochronę przed promieniowaniem UV niż koszulka sucha, a ciemniejsze kolory mogą zapewnić lepszą ochronę niż jaśniejsze kolory. Niektóre ubrania certyfikowane zgodnie z międzynarodowymi standardami zawierają informacje na temat współczynnika ochrony ultrafioletowej.

Kapelusz lub letnia czapka z daszkiem

Kapelusze chroniące twarz, skórę głowy, uszy i szyję są łatwe w użyciu i zapewniają doskonałą ochronę. Czapki z daszkiem są popularne wśród dzieci, ale nie chronią ich uszu i szyi. Jeśli Twoje dziecko wybiera czapkę, pamiętaj, aby chronić odsłonięte obszary kremem przeciwsłonecznym.

Zastosuj filtr przeciwsłoneczny.

Używaj ochrony przeciwsłonecznej z ochroną co najmniej SPF 15 UVA i UVB (szerokie spektrum) za każdym razem, gdy Twoje dziecko wychodzi na zewnątrz. Aby uzyskać najlepszą ochronę, stosuj obficie krem do opalania 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Nie zapomnij chronić uszu, nosa, warg i palców u stóp.

Zabierz ze sobą krem przeciwsłoneczny dla dzieci w celu ponownego zastosowania w ciągu dnia, zwłaszcza po kąpieli dziecka w wodzie lub ćwiczeniach. Dotyczy to również produktów wodoodpornych.

Postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, gdy stosujesz produkt z filtrem przeciwsłonecznym u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy. Różne produkty nie mają tych samych składników, jeśli skóra Twojego dziecka źle reaguje na jeden produkt, spróbuj innego lub zadzwoń do lekarza. Najlepszą obroną tak małego dziecka przed poparzeniami słonecznymi jest unikanie słońca lub przebywanie w cieniu.

Pamiętaj, że filtr przeciwsłoneczny nie pozwala dzieciom spędzać więcej czasu na słońcu, niż zalecane. Spróbuj więc połączyć filtr przeciwsłoneczny z innymi opcjami chroniącymi przed zbyt długim przebywaniem na słońcu, aby zapobiec uszkodzeniom od promieniowania UV.

Zbyt wiele słońca – boli

Zmieniasz kolor na różowy? Niezabezpieczona wrażliwa skóra może zostać uszkodzona przez promienie UV w ciągu zaledwie 15 minut. Jednak skóra może wykazać pełny efekt ekspozycji na słońce do 12 godzin. Jeśli więc skóra Twojego dziecka wygląda dziś trochę różowo, zabierz dziecko ze słońca.

Opalenizna? Nie ma innego sposobu, by to powiedzieć – opalanie skóry niszczy ją. Jakakolwiek zmiana koloru skóry Twojego dziecka po pewnym czasie – czy to oparzenie słoneczne, czy opalenizna – wskazuje na uszkodzenie promieniami UV.

Chłodny i pochmurny dzień? Dzieci nadal potrzebują ochrony. To promienie UV, a nie temperatura, wyrządzają szkody. Chmury nie blokują promieni UV, filtrują je – a czasami tylko nieznacznie.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię