Jak pomóc dziecku pokonać stres i strach przed egzaminem?

0
1667
Egzaminy dojrzałości, egzaminy gimnazjalisty oraz ósmoklasisty zbliżają się wielkimi krokami. Każdy z tych egzaminów to ważne wydarzenie w życiu, od ich wyników zależy dalsza edukacja młodych ludzi. Nieodłącznym elementem każdego egzaminu jest stres.

Pojawiają się bóle głowy, nerwowość, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, kłopoty żołądkowe, bóle brzucha, biegunka. Warto pomóc dziecku walczyć ze stresem w ostatnich dniach przed egzaminem. Nie ważne, ile nasza pociecha ma lat. Za każdym razem potrzebne jest jej wsparcie psychiczne od osób najbliższych.

Dobre słowo

Nie wolno dziecka niczym straszyć. Nawet jeśli nie jest ono najzdolniejsze, nigdy nie mówmy, że sobie nie poradzi. Straszenie dziecka poprawką również nie ułatwi mu przygotowań do ważnego egzaminu. Młodemu człowiekowi potrzebne jest dobre słowo, zapewnienie, że da sobie radę. To z pewnością doda mu otuchy i zmobilizuje do dalszej nauki.

Relaks

Jednym ze sprawdzonych sposobów na stres jest relaks. Długie godziny spędzone nad książkami, zarwane noce na pewno nie ułatwią przygotowań. Przypilnujmy więc, by nasza pociecha przesypiała odpowiednią ilość godzin, by podczas nauki robiła przerwy.

Warto każdego dnia zaplanować dziecku dłuższą, co najmniej 30-minutową przerwę na aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu. Tym sposobem organizm się dotleni, zwiększy się liczba endorfin (hormonów szczęścia) w organizmie, a to z kolei wpłynie na szybkość i na jakość uczenia się.

Pomoc w nauce

Warto też zaoferować swoją pomoc w nauce. Może trzeba ustalić plan nauki lub odpytać dziecko z danego materiału. To ostatnie chwile, by podsunąć uczniowi kompendia wiedzy, repetytoria np. repetytorium maturalne, oraz opowiedzieć o przeżyciach z własnych egzaminów.

Koniecznie należy zadbać o odpowiednią dietę ucznia przygotowującego się do egzaminów. Powinna być ona bogata w witaminy i minerały, warto podawać dziecku owoce, warzywa, suszone owoce, pestki dyni, słonecznika, orzechy.

Na czas intensywnej nauki odpuśćmy dziecku domowe obowiązki, uspokójmy też swoją pociechę, że nawet, gdy coś się nie powiedzie na egzaminie, nie będzie to koniec świata. Zawsze możliwa jest poprawka, wybór innej szkoły średniej czy studiów.

Dzień przed egzaminem

Dzień przed egzaminem pozwólmy dziecku odpocząć. Wybierzmy się ze swą pociechą na długi spacer, na wycieczkę rowerową, do kina. W ten sposób dziecko nabierze sił potrzebnych na egzaminie.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię